Exam 9: Standard Costing and Variance Analysis
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting142 Questions
Exam 2: Job Order Costing132 Questions
Exam 3: Process Costing132 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing and Cost Management132 Questions
Exam 5: Cost Behavior131 Questions
Exam 6: Cost-Volume-Profit Analysis123 Questions
Exam 7: Incremental Analysis for Short-Term Decision Making137 Questions
Exam 8: Budgetary Planning127 Questions
Exam 9: Standard Costing and Variance Analysis127 Questions
Exam 10: Decentralized Performance Evaluation126 Questions
Exam 11: Capital Budgeting126 Questions
Exam 12: Statement of Cash Flows203 Questions
Exam 13: Measuring and Evaluating Financial Performance141 Questions
Select questions type
Cooper Company has a direct materials standard of 2 gallons of input at a cost of $7.50 per gallon.During July,Cooper Company purchased and used 13,000 gallons,paying $93,200.The direct materials quantity variance was $1,500 unfavorable.How many units were produced?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
In a standard cost system,the initial debit to an inventory account is based on:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
To foster continuous improvement,standards should ________ over time.
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Warner Co.has budgeted fixed overhead of $150,000.Practical capacity is 6,000 units,and budgeted production is 5,000 units.During February,4,800 units were produced and $155,600 was spent on fixed overhead.What is the total fixed overhead capacity variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
Exeter has a materials standard of 1 pound per unit of output.Each pound has a standard price of $26 per pound.During July,Exeter paid $66,100 for 2,475 pounds,which it used to produce 2,350 units.What is the direct materials quantity variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Warner Co.has budgeted fixed overhead of $150,000.Practical capacity is 6,000 units,and budgeted production is 5,000 units.During February,4,800 units were produced and $155,600 was spent on fixed overhead.What is the budgeted fixed overhead rate based on practical capacity?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Cascade Inc.has provided the following information:
Budgeted production = 5,000 units
Calculate the:
a.direct materials price variance.
b.direct materials quantity variance.
c.direct labor rate variance.
d.direct labor efficiency variance.
e.variable overhead rate variance.
f.variable overhead efficiency variance.
g.fixed overhead spending variance.


(Essay)
4.8/5
(35)
Comparing the master budget with the flexible budget creates a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Swan Company has a direct labor standard of 15 hours per unit of output.Each employee has a standard wage rate of $14 per hour.During March,employees worked 13,100 hours.The direct labor rate variance was $9,170 favorable,and the direct labor efficiency variance was $15,400 unfavorable.What was the actual payroll?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Who would typically be responsible for the direct materials quantity variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
The difference between the actual quantity and the standard quantity,multiplied by the standard price,is the:
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
A quantity standard is the amount of input that should go into a single unit of the product or service.
(True/False)
4.7/5
(37)
Easily attainable standards are the best for motivating individuals to work hard.
(True/False)
4.8/5
(28)
Jupiter Co.applies overhead based on direct labor hours.The variable overhead standard is 4 hours at $12 per hour.During February,Jupiter Co.spent $113,400 for variable overhead.9,150 labor hours were used to produce 2,400 units.What is the variable overhead efficiency variance?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Basil Tooling uses a standard cost system to account for the costs of its one product.Standards are 4 sheets of ½-inch steel at $110 per sheet and 14 hours of labor at a standard wage rate of $13.During July,Basil Tooling produced 600 units.Materials purchased and used totaled 2,540 sheets at a total cost of $268,850.Payroll totaled $112,930 for 8,770 hours worked.Calculate the:
a.direct materials price variance.
b.direct materials quantity variance.
c.direct labor rate variance.
d.direct labor efficiency variance.
(Essay)
4.9/5
(40)
Delaware Corp.prepared a master budget that included $21,360 for direct materials,$33,600 for direct labor,$18,000 for variable overhead,and $46,440 for fixed overhead.Delaware Corp.planned to sell 4,000 units during the period,but actually sold 4,300 units.What would Delaware's total costs be if it used a flexible budget for the period based on actual sales?
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Showing 101 - 120 of 127
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)