Exam 16: Activity Based Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Which of the following is not considered an advantage of using standard costs?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

The total materials variance is equal to the

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

The formula for the labor price variance is

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

The standard number of hours that should have been worked for the output attained is 6000 direct labor hours and the actual number of direct labor hours worked was 6300.If the direct labor price variance was $3150 unfavorable and the standard rate of pay was $9 per direct labor hour what was the actual rate of pay for direct labor?

(Multiple Choice)
5.0/5
(39)

A company uses 20000 pounds of materials for which it paid $6.00 a pound.The materials price variance was $15000 unfavorable.What is the standard price per pound?

(Multiple Choice)
5.0/5
(39)

Ideal standards will generally result in favorable variances for the company.

(True/False)
4.9/5
(42)

Which of the following statements about standard costs is false?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Which one of the following describes the total overhead variance?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Unfavorable materials price and quantity variances are generally the responsibility of the a. Purchasing department Purchasing Department b. Purchasing department Production Department c. Production department Production Department d. Production Department Purchasing Department

(Short Answer)
5.0/5
(41)

Standards may be useful in setting selling prices for finished goods.

(True/False)
4.7/5
(23)

An advantage of standard costs is that they simplify costing of inventories and reduce clerical costs.

(True/False)
4.8/5
(42)

Dillon has a standard of 2 hours of labor per unit at $12 per hour.In producing 2000 units Dillon used 3850 hours of labor at a total cost of $46970.Dillon's labor quantity variance is

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit at $6 per pound.In producing 2000 units Dillon used 3100 pounds of materials at a total cost of $18135.Dillon's materials quantity variance is

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

The materials price variance is normally caused by the production department.

(True/False)
4.7/5
(26)

A standard which represents an efficient level of performance that is attainable under expected operating conditions is called a(n)

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 141 - 155 of 155
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)