Exam 21: Variable Costing
Exam 1: Accounting and the Business Environment263 Questions
Exam 2: Recording Business Transactions219 Questions
Exam 3: The Adjusting Process225 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle208 Questions
Exam 5: Merchandising Operations277 Questions
Exam 6: Merchandise Inventory199 Questions
Exam 7: Internal Control and Cash258 Questions
Exam 8: Receivables234 Questions
Exam 9: Plant Assets, Natural Resources, and Intangibles212 Questions
Exam 10: Investments192 Questions
Exam 11: Current Liabilities and Payroll225 Questions
Exam 12: Long-Term Liabilities207 Questions
Exam 13: Stockholders Equity277 Questions
Exam 14: The Statement of Cash Flows183 Questions
Exam 15: Financial Statement Analysis161 Questions
Exam 16: Introduction to Managerial Accounting245 Questions
Exam 17: Job Order Costing191 Questions
Exam 18: Process Costing173 Questions
Exam 19: Cost Management Systems: Activity-Based Just-In-Time 189 Questions
Exam 20: Cost Volume Profit Analysis196 Questions
Exam 21: Variable Costing148 Questions
Exam 22: Master Budgets181 Questions
Exam 23: Flexible Budgets and Standard Cost Systems223 Questions
Exam 24: Responsibility Accounting and Performance Evaluation188 Questions
Exam 25: Short-Term Business Decisions200 Questions
Exam 26: Capital Investment Decisions152 Questions
Exam 27: Understanding Accounting Information Systems and their Components164 Questions
Select questions type
The use of variable costing to determine managers' bonuses does not give the incentive to produce more products than needed.
(True/False)
4.8/5
(40)
Habitat Help Company provides cleaning services to commercial and residential customers. The commercial business segment provided services to 310 customers and the residential business segment provided services to 575 customers. Commercial Residential Total Service Revenue \ 91,000 \ 121,000 \ 212,000 Variable Costs 23,000 47,000 70,000 Fixed Costs Operating Income \ 22,000 \ 26,000 \ 48,000 What is the contribution margin ratio for Habitat Help Company? (Round answer to two decimal places.)
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Unit product cost calculations using absorption costing do NOT include ________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Gross profit is calculated by deducting ________ from sales revenue.
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Which of the following costing methods charges all the manufacturing costs to the products?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Cinnabar, Inc. has provided the following data for the year:
Direct materials \ 10 per unit Direct labor \ 15 per unit Variable manufacturing overhead \ 20 per unit Fixed manufacturing overhead \ 25,000 per year Fixed selling and administrative costs \ 15,000 per year Sales price \ 75 per unit Beginning Finished Goods Inventory 500 units Units produced 5,000 units Units sold 4,500 units Requirements:
a) Compute Cinnabar's unit product cost under absorption costing and variable costing.
b) Prepare income statements for Cinnabar using absorption costing and variable costing.
c) Calculate the balance in Finished Goods Inventory using absorption costing and variable costing.
Assume that the production level, costs, and sales prices were the same in the previous year.
(Essay)
4.8/5
(36)
Emerald Pools, Inc. has provided the following information for the year. Units produced 14,000 units Sales price \ 700 per unit Direct materials \ 25 per unit Direct labor \ 45 per unit Variable manufacturing overhead \ 50 per unit Fixed manufacturing overhead \ 470,000 per year Variable selling and administration costs \ 90 per unit ced selling and administration costs \ 260,000 per year
What is the unit product cost using absorption costing? (Round any intermediate calculations and your final answer to the nearest dollar.)
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Which of the following will appear as a line item in the income statement prepared under variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
McMillan, Inc. has the following cost data:
Direct materials \ 38 per unit Direct labor 52 per unit Variable manufacturing overhead 15 per unit Fixed manufacturing overhead 10,000 per year Calculate the unit product cost using absorption costing when production is 200 units, 400 units, and 800 units.
(Essay)
4.9/5
(30)
Bright Castle Company provides cleaning services to commercial and residential customers. The commercial business segment provided services to 310 customers and the residential business segment provided services to 635 customers. Commercial Residential Total Service Revenue \ 85,000 \ 119,000 \ 204,000 Variable Costs Contribution Margin 60,000 63,000 123,000 Fixed Costs Operating Income State which segment has the higher average variable cost per customer and provide the amount of the average variable cost per customer for that segment. (Round the answer to the nearest dollar.)
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Louie's Music produces harmonicas that it sells for $12 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based on the planned number of harmonicas to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Louie's Music's first month in business:
January 2019 Units produced and sold: Sales in units 1200 Production in units 1400 Variable manufacturing cost per harmonica \4 Sales commission cost per harmonica \ 1 Total fixed manufacturing overhead \ 2,800 Total fixed selling and administrative costs \ 2,100
Requirements
1. Compute the product cost per harmonica produced under variable costing.
2. Prepare an income statement for January, 2019
(Essay)
4.9/5
(37)
In absorption costing, the manufacturing costs expensed are greater than the amount expensed in variable costing when units produced are less than sold because the units in beginning inventory under absorption costing were assigned a greater cost in the previous accounting period.
(True/False)
4.9/5
(38)
Betsy's Pies, Inc. has provided the following financial information for the year: Finished Goods Inventory: Beginning balance, in units 620 Units produced 2100 Units sold 2200 Ending balance, in units 520 Production Costs: Variable manufacturing costs per unit \ 50 Total fixed manufacturing costs \ 42,000 What is the unit product cost for the year using variable costing?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
When units produced are less than units sold, how does operating income differ between variable costing and absorption costing? Explain your answer.
(Essay)
4.8/5
(31)
When determining the product costs for long-term production planning, ________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(47)
Arianell, Inc. reports the following information for August: Sales Revenue \ 800,000 Variable Cost of Goods Sold 110,000 Fixed Cost of Goods Sold 45,000 Variable Selling and Administrative Costs 100,000 Fixed Selling and Administrative Costs 70,000 Calculate the gross profit for August using absorption costing.
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
In service companies, variable costing can be used for profitability analysis and contribution margin analysis.
(True/False)
4.7/5
(34)
Kertas, Inc. produces paper and office supplies and uses the just-in-time inventory system. Currently, the company is using variable costing. Which of the following is true of the effect of costing systems on the financial results of Kertas?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
For decisions that affect analyzing profitability, consider the following decision focus. State the appropriate costing method and the reason for your answer.
Decision Focus Appropriate Costing Method Reason Sales mix
(Essay)
4.8/5
(38)
Showing 101 - 120 of 148
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)