Exam 10: Standard Costs for Control: Direct Material and Direct Labour

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Which of the following journal entries correctly represents the recording of an unfavourable material price variance?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

When using a standard costing system for recoding purposes, most companies will close the variance accounts by debiting finished goods.

(True/False)
4.8/5
(41)

The following data relates to QA firm. Cost standards: The following data relates to QA firm. Cost standards:   Actual results: 7800 units were produced.   Calculate the direct labour rate variance. Actual results: 7800 units were produced. The following data relates to QA firm. Cost standards:   Actual results: 7800 units were produced.   Calculate the direct labour rate variance. Calculate the direct labour rate variance.

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

A company using a standard costing system uses an actual quantity of 520 direct labour hours at an actual cost of $5.90 per hour. The direct labour hours quantity allowed was 500 hours at a standard cost of $6.00 per hour. What is the cost of direct labour that would appear in work in process inventory?

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

In setting standards, it is common to carry out time and motion studies to determine how long it should take workers to perform a particular process.

(True/False)
4.8/5
(38)

Which of the following is not a desired outcome from allowing managers to participate in the setting of standards?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

A cost variance is

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Five kilograms at a cost of $7 per kilogram and 2 hours @ $32 per hour are examples of standard costs for the production of a product.

(True/False)
4.9/5
(35)

A standard that assumes a production process is as efficient as practical under normal operating conditions is

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Cultco Company Ltd has set the following direct material standards per unit of product: 2.5 kg @ $3.00 per kg; $7.50 per unit. During April, actual direct material purchased and used amounted to 8000 kg at a cost of $3.10 per kg. Actual production amounted to 3000 units. Determine Cultco's direct material quantity variance.

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

The following data relates to QA firm. Cost standards: The following data relates to QA firm. Cost standards:   Actual results: 7800 units were produced.   Calculate the direct material price variance, based on the quantity of materials purchased. Actual results: 7800 units were produced. The following data relates to QA firm. Cost standards:   Actual results: 7800 units were produced.   Calculate the direct material price variance, based on the quantity of materials purchased. Calculate the direct material price variance, based on the quantity of materials purchased.

(Multiple Choice)
4.9/5
(46)

Companies sometimes develop standards based on historical data. Which of the following statements about this approach is correct?

(Multiple Choice)
5.0/5
(44)

If Company XYZ purchased 30 000 kg of brass metal at an actual price of $7.10 per kg (standard price is $7.00 per kg), the entry to the direct material price variance should be

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

When considering the significance of cost variances, managers should not consider

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

In which of the following circumstances would it be acceptable to record the material price variance at the time of usage of the materials?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

A company using a standard costing system uses an actual quantity of 1100 kg of material at an actual cost of $1.20 per kg. The standard quantity allowed was 1000 kg at a standard cost of $1.00 per kg. After the goods are completed and transferred from work in process inventory, what is the cost of direct material that would appear in finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.7/5
(38)

In a standard costing system all inventories are recorded at

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Cultco Company Ltd has set the following direct material standards per unit of product: 2.5 kg @ $3.00 per kg; $7.50 per unit. During April, actual direct material purchased and used amounted to 8000 kg at a cost of $3.10 per kg. Actual production amounted to 3000 units. Determine Cultco's direct material price variance.

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

A firm's purchasing manager bought poor quality material at a large saving. Because of the lower quality of material, more scrap was produced and because of the extra labour hours required an additional employee had to be hired to assist in the cutting operation. Assuming only the facts given, what variance(s) would result?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Which department typically is responsible for an unfavourable materials price variance?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Showing 21 - 40 of 105
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)