Deck 4: Purchase Specifications
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/30
Play
Full screen (f)
Deck 4: Purchase Specifications
1
Perishable products are seasonal, are more frequently purchased, and their prices are less stable.
True
2
The information you need for making product decisions includes all the following except:
A) Menu and ingredient information from the chef
B) Budget information from the manager
C) The waitstaff's item preferences
D) Price and quality information from vendors
A) Menu and ingredient information from the chef
B) Budget information from the manager
C) The waitstaff's item preferences
D) Price and quality information from vendors
C
3
Once you create your purchase specifications, you won't need to review or revise them until your chef writes a new menu.
False
4
Par levels for the inventory are set amounts that maintain enough stock, but not more than is necessary for your business volume.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Calculating yield percentage tells you whether or not your customers will be satisfied with their portion sizes.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
When purchasing, what is the most important price consideration?
A) As-purchased price
B) Delivery costs
C) Cost factor
D) Vendor perks
A) As-purchased price
B) Delivery costs
C) Cost factor
D) Vendor perks
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
You are purchasing cans of tomato sauce for your restaurant. Assuming a safety stock of one day, a lead time of two days, and a daily usage of ten cans, how many cans should your order quantity be?
A) 15
B) 20
C) 30
D) 10
A) 15
B) 20
C) 30
D) 10
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the end-product price per pound?
A) $.48
B) $.42
C) $.32
D) $.38
A) $.48
B) $.42
C) $.32
D) $.38
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Costs of acquisition are generally higher when you order in bulk quantities, less frequently.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one potato?
A) $.50
B) $.75
C) $.30
D) $.20
A) $.50
B) $.75
C) $.30
D) $.20
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost factor per portion?
A) 1.3
B) 1.8
C) 2.0
D) 1.5
A) 1.3
B) 1.8
C) 2.0
D) 1.5
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
Safety stock is the extra amount of product that you keep on hand to ensure that you will have time to order more of that product before you run out.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the usable weight of the primary cut?
A) 13.7 pounds
B) 15.5 pounds
C) 14.2 pounds
D) 9.9 pounds
A) 13.7 pounds
B) 15.5 pounds
C) 14.2 pounds
D) 9.9 pounds
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one pound of potatoes?
A) $.32
B) $.48
C) $.16
D) $.24
A) $.32
B) $.48
C) $.16
D) $.24
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
The difference between end-product price and as-purchased price is negligible.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the yield percentage?
A) 50 percent
B) 42 percent
C) 84 percent
D) 110 percent
A) 50 percent
B) 42 percent
C) 84 percent
D) 110 percent
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Most products have about the same value for all food service operators.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Your role as a purchaser is to make sure the quality of the products you receive from a vendor matches your specifications, which are based on your menu and market.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
You should test products using the same conditions under which they would normally be used.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost per servable pound?
A) $5.96
B) $4.96
C) $5.15
D) $3.85
A) $5.96
B) $4.96
C) $5.15
D) $3.85
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
What is a "make or buy" decision?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
What is a yield percent?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
What is volume pricing?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Describe a perpetual inventory.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
Describe a butcher test.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
What is a lead time?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
What is a cost factor?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
What is a can-cutting test?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
What is a market report?
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
Define yield.
Unlock Deck
Unlock for access to all 30 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck