Deck 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division

Full screen (f)
exit full mode
Question
The result of multiplying the multiplicand by the multiplier is called the product.
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
The number removed from the minuend is called the subtrahend.
Question
Subtraction means to take away. It is the addition of one number of things from another number of things.
Question
The amount left over, or remaining after a subtraction problem is completed, is called the difference.
Question
The common method of checking addition is to add the individual columns in reverse order.
Question
The original number, before subtraction or before anything is removed, is called the subtrahend.
Question
The accepted and common method of checking the accuracy of a multiplication product is to invert, or switch, the multiplicand and the multiplier and work the problem from a reverse position.
Question
Neatness is not important in math.
Question
Multiplier times Multiplier equals Product.
Question
The common way of checking a subtraction answer is to add the subtrahend and the difference.
Question
Addend plus Addend equals Sum.
Question
In an addition problem, once all of the subproducts are determined, they are added together to obtain the final total or product.
Question
Subtrahend minus Minuend equals Difference.
Question
In multiplication, a whole number is added to itself a specified amount of times.
Question
Division is basically the method of finding out how many times one number is added to another number.
Question
Addition is the act of combining things or units that are alike to obtain a total quantity.
Question
Multiplier times Multiplicand equals Product.
Question
Addend plus Addend equals Difference.
Question
Multiplication is another math operation where a decrease takes place.
Question
The number representing the amount of times the minuend is to be added to itself is called the multiplier.
Question
The result of dividing the dividend by the divisor is called the quotient.
Question
In the problem 80 ÷ 4 = 20, the number 80 is the divisor.
Question
When reviewing basic mathematical operations, subtraction is usually discussed last because it involves both multiplication and division in its operation.
Question
Which of the following is not a basic guideline when manually calculating addition problems?

A) Check your work
B) Increase speed and accuracy
C) Be neat
D) Use a pencil
Question
In the multiplication process, the number that is added to itself is called the _____.

A) product
B) multiplicand
C) multiplier
D) subproduct
Question
The common method of checking division is to multiply the quotient by the divisor.
Question
Multiplier times Multiplicand equals _____.

A) Quotient
B) Difference
C) Product
D) Sum
Question
In a subtraction problem, another word for borrowing is _____.

A) subtrahend
B) trading
C) difference
D) minuend
Question
In division, the number to be divided is called the _____.

A) difference
B) dividend
C) divisor
D) quotient
Question
In situations where the divisor is not contained in the dividend an equal or exact number of times, the figure left over or remaining is called the remainder.
Question
Divisor divided by Dividend equals Quotient.
Question
The accepted and common method of checking the accuracy of a _____ is to invert, or switch, the multiplicand and the multiplier and work the problem from a reverse position.

A) addition sum
B) subtraction difference
C) multiplication product
D) division quotient
Question
The result of dividing the _____ by the divisor is called the quotient.

A) multiplicand
B) subproduct
C) division
D) dividend
Question
The result of multiplying the multiplicand by the multiplier is called the _____.

A) difference
B) sum
C) product
D) quotient
Question
The original number, before subtraction or before anything is removed, is called the _____.

A) minuend
B) subtrahend
C) deduction
D) difference
Question
In situations where the divisor is not contained in the dividend an equal or exact number of times, the figure left over or remaining is called the _____.

A) multiplicand
B) remainder
C) subproduct
D) quotient
Question
In division, the number to be divided is called the dividend.
Question
In _____, a whole number is added to itself a specified amount of times.

A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
Question
Division is the act of _____ a whole quantity into parts.

A) mixing
B) adding
C) combining
D) separating
Question
_____ can be considered one of the most popular math functions in business because it means an increase is taking place.

A) Subtraction
B) Percent
C) Rounding
D) Addition
Question
Find the difference in the following subtraction problems. $7,288.00 - $55.25 = $_______________
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $3,298 * 60 = $_______________
Question
Find the sum of each of the following addition problems. 6,426 + 18 + 577,876 + 2,456 = _______________
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 2 * $_______________ = $103.48
Question
Find the difference in the following subtraction problems. $642.02 - $_______________ = $117.62
Question
Find the difference in the following subtraction problems. $_______________ - $4,574 = $85,115
Question
Find the difference in the following subtraction problems. 903 - 89 = _______________
Question
Find the sum of each of the following addition problems. 55 + 869 + 5,434 + 955 + 1,005 + 5 + 10 + 78,758 = _______________
Question
Find the sum of each of the following addition problems. $_______________ + $13 + $0.32 = $919.26
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 5,466 * 24 = _______________
Question
Find the sum of each of the following addition problems. During an inventory, a 50-pound bag of flour was found in the storeroom, a 15-pound bag of flour was in the bakery, and an open bag weighing 7 pounds was in the kitchen. How much total flour does the restaurant have? _______________ pounds
Question
Find the sum of each of the following addition problems. 232 + 424 + 63 = _______________
Question
Find the difference in the following subtraction problems. The bill for an awards banquet came to $2,958.50. They were given a discount of $222.00 because the guaranteed number of people attended. What was the total bill? $_______________
Question
Find the difference in the following subtraction problems. The restaurant thought they had 648 frozen hamburger patties on hand. Taking a quick inventory, it was discovered that a small box of 41 were defrosted and spoiled. How many hamburger patties did the restaurant have left? _______________ patties
Question
Find the difference in the following subtraction problems. A restaurant purchased a side of beef weighing 353 pounds. Forty-five pounds were lost in boning and trimming. How many pounds were left? _______________ pounds
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $99.62 * _______________ = $498.10
Question
Find the sum of each of the following addition problems. Your check total at the local diner for a lunch that included a hamburger for $3.79, French fries for $2.31, and a soda for $1.23 is $_______________.
Question
Find the sum of each of the following addition problems. When preparing a fruit salad bowl, the following items were used: honeydew melon $3.59, pineapples $0.98, grapes $0.62, bananas $1.76, strawberries $2.67, and cantaloupe $3.35. What was the total cost of the fruit salad bowl? $_______________
Question
Find the sum of each of the following addition problems. $271.85 + $239.86 + $74.76 + $48 + $253.07 + $55.08 = $_______________
Question
Find the difference in the following subtraction problems. 6,756 - 5,637 = _______________
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 77.99 * 3.9 = _______________
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. When preparing meatloaf, it is required that four and a half pounds of ground beef go into each loaf. How many pounds of ground beef must be ordered when preparing 32 loaves? _______________ pounds
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. A chef earns $232.51 a day. How much is earned in a year if the chef works 307 days? $_______________
Question
A wedding reception is catered for 125 people. The caterer charges $13.75 per person. What is the total bill?
Question
Find the quotient for the following division problems. One hundred thirty-six fluid ounces of orange juice are contained in 1 gallon. How many 4-fluid-ounce glasses of juice can be served? _______________ glasses
Question
Find the quotient for the following division problems. A 257-pound side of beef is purchased for $917.80. What is the cost per pound? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________
Question
The chef at the Bristol earns $9,000 per year. If this chef works 45 weeks per year, how much does she earn in one week?
Question
Find the quotient for the following division problems. $672.00 ÷ _______________ = $48.00
Question
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. Ribs of pork weigh 17 pounds and cost $2.46 per pound. What is the total cost of the ribs? $_______________
Question
Find the quotient for the following division problems. 676 ÷ 27 = _______________ (Round your answer to two decimal places.)
Question
Find the quotient for the following division problems. 956 ÷ 0.75 = _______________ (Round your answer to two decimal places.)
Question
Find the quotient for the following division problems. _______________ ÷ 70 = 1,918
Question
A 310-pound side of beef is purchased for $1,550. What is the cost per pound?
Question
KFC had 259 chickens in the freezer. They used 46 for a special party. How many did they have left?
Question
A restaurant orders 380 pounds of pork loins. Each loin weighs 20 pounds. How many loins are contained in the shipment?
Question
Find the quotient for the following division problems. The chef at the Hillside Restaurant earns $64,500 per year. If this chef works 38 weeks per year, how much does she earn in one week? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________
Question
In one week the Prime Time Catering Company's delivery truck traveled 308 miles. They used 22 gallons of gasoline. How many miles did they average per gallon?
Question
Find the quotient for the following division problems. 48 ÷ 12 = _______________
Question
A cook earns $180 a day. How much is earned in a year if the cook works 300 days?
Question
If a side of beef weighs 44 pounds and costs $8.45 per pound, what is the total cost?
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/115
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 3: Addition, Subtraction, Multiplication, and Division
1
The result of multiplying the multiplicand by the multiplier is called the product.
True
2
The number removed from the minuend is called the subtrahend.
True
3
Subtraction means to take away. It is the addition of one number of things from another number of things.
False
4
The amount left over, or remaining after a subtraction problem is completed, is called the difference.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
The common method of checking addition is to add the individual columns in reverse order.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
The original number, before subtraction or before anything is removed, is called the subtrahend.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
The accepted and common method of checking the accuracy of a multiplication product is to invert, or switch, the multiplicand and the multiplier and work the problem from a reverse position.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Neatness is not important in math.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Multiplier times Multiplier equals Product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
The common way of checking a subtraction answer is to add the subtrahend and the difference.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
Addend plus Addend equals Sum.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
In an addition problem, once all of the subproducts are determined, they are added together to obtain the final total or product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
Subtrahend minus Minuend equals Difference.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
In multiplication, a whole number is added to itself a specified amount of times.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Division is basically the method of finding out how many times one number is added to another number.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Addition is the act of combining things or units that are alike to obtain a total quantity.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Multiplier times Multiplicand equals Product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Addend plus Addend equals Difference.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
Multiplication is another math operation where a decrease takes place.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
The number representing the amount of times the minuend is to be added to itself is called the multiplier.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
The result of dividing the dividend by the divisor is called the quotient.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
In the problem 80 ÷ 4 = 20, the number 80 is the divisor.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
When reviewing basic mathematical operations, subtraction is usually discussed last because it involves both multiplication and division in its operation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Which of the following is not a basic guideline when manually calculating addition problems?

A) Check your work
B) Increase speed and accuracy
C) Be neat
D) Use a pencil
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
In the multiplication process, the number that is added to itself is called the _____.

A) product
B) multiplicand
C) multiplier
D) subproduct
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
The common method of checking division is to multiply the quotient by the divisor.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
Multiplier times Multiplicand equals _____.

A) Quotient
B) Difference
C) Product
D) Sum
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
In a subtraction problem, another word for borrowing is _____.

A) subtrahend
B) trading
C) difference
D) minuend
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
In division, the number to be divided is called the _____.

A) difference
B) dividend
C) divisor
D) quotient
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
In situations where the divisor is not contained in the dividend an equal or exact number of times, the figure left over or remaining is called the remainder.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
Divisor divided by Dividend equals Quotient.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
The accepted and common method of checking the accuracy of a _____ is to invert, or switch, the multiplicand and the multiplier and work the problem from a reverse position.

A) addition sum
B) subtraction difference
C) multiplication product
D) division quotient
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
33
The result of dividing the _____ by the divisor is called the quotient.

A) multiplicand
B) subproduct
C) division
D) dividend
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
34
The result of multiplying the multiplicand by the multiplier is called the _____.

A) difference
B) sum
C) product
D) quotient
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
35
The original number, before subtraction or before anything is removed, is called the _____.

A) minuend
B) subtrahend
C) deduction
D) difference
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
36
In situations where the divisor is not contained in the dividend an equal or exact number of times, the figure left over or remaining is called the _____.

A) multiplicand
B) remainder
C) subproduct
D) quotient
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
37
In division, the number to be divided is called the dividend.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
38
In _____, a whole number is added to itself a specified amount of times.

A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
39
Division is the act of _____ a whole quantity into parts.

A) mixing
B) adding
C) combining
D) separating
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
40
_____ can be considered one of the most popular math functions in business because it means an increase is taking place.

A) Subtraction
B) Percent
C) Rounding
D) Addition
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
41
Find the difference in the following subtraction problems. $7,288.00 - $55.25 = $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
42
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $3,298 * 60 = $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
43
Find the sum of each of the following addition problems. 6,426 + 18 + 577,876 + 2,456 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
44
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 2 * $_______________ = $103.48
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
45
Find the difference in the following subtraction problems. $642.02 - $_______________ = $117.62
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
46
Find the difference in the following subtraction problems. $_______________ - $4,574 = $85,115
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
47
Find the difference in the following subtraction problems. 903 - 89 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
48
Find the sum of each of the following addition problems. 55 + 869 + 5,434 + 955 + 1,005 + 5 + 10 + 78,758 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
49
Find the sum of each of the following addition problems. $_______________ + $13 + $0.32 = $919.26
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
50
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 5,466 * 24 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
51
Find the sum of each of the following addition problems. During an inventory, a 50-pound bag of flour was found in the storeroom, a 15-pound bag of flour was in the bakery, and an open bag weighing 7 pounds was in the kitchen. How much total flour does the restaurant have? _______________ pounds
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
52
Find the sum of each of the following addition problems. 232 + 424 + 63 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
53
Find the difference in the following subtraction problems. The bill for an awards banquet came to $2,958.50. They were given a discount of $222.00 because the guaranteed number of people attended. What was the total bill? $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
54
Find the difference in the following subtraction problems. The restaurant thought they had 648 frozen hamburger patties on hand. Taking a quick inventory, it was discovered that a small box of 41 were defrosted and spoiled. How many hamburger patties did the restaurant have left? _______________ patties
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
55
Find the difference in the following subtraction problems. A restaurant purchased a side of beef weighing 353 pounds. Forty-five pounds were lost in boning and trimming. How many pounds were left? _______________ pounds
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
56
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. $99.62 * _______________ = $498.10
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
57
Find the sum of each of the following addition problems. Your check total at the local diner for a lunch that included a hamburger for $3.79, French fries for $2.31, and a soda for $1.23 is $_______________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
58
Find the sum of each of the following addition problems. When preparing a fruit salad bowl, the following items were used: honeydew melon $3.59, pineapples $0.98, grapes $0.62, bananas $1.76, strawberries $2.67, and cantaloupe $3.35. What was the total cost of the fruit salad bowl? $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
59
Find the sum of each of the following addition problems. $271.85 + $239.86 + $74.76 + $48 + $253.07 + $55.08 = $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
60
Find the difference in the following subtraction problems. 6,756 - 5,637 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
61
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. 77.99 * 3.9 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
62
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. When preparing meatloaf, it is required that four and a half pounds of ground beef go into each loaf. How many pounds of ground beef must be ordered when preparing 32 loaves? _______________ pounds
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
63
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. A chef earns $232.51 a day. How much is earned in a year if the chef works 307 days? $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
64
A wedding reception is catered for 125 people. The caterer charges $13.75 per person. What is the total bill?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
65
Find the quotient for the following division problems. One hundred thirty-six fluid ounces of orange juice are contained in 1 gallon. How many 4-fluid-ounce glasses of juice can be served? _______________ glasses
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
66
Find the quotient for the following division problems. A 257-pound side of beef is purchased for $917.80. What is the cost per pound? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
67
The chef at the Bristol earns $9,000 per year. If this chef works 45 weeks per year, how much does she earn in one week?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
68
Find the quotient for the following division problems. $672.00 ÷ _______________ = $48.00
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
69
Find the answer to the following multiplication problems. Round to the nearest cent. Ribs of pork weigh 17 pounds and cost $2.46 per pound. What is the total cost of the ribs? $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
70
Find the quotient for the following division problems. 676 ÷ 27 = _______________ (Round your answer to two decimal places.)
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
71
Find the quotient for the following division problems. 956 ÷ 0.75 = _______________ (Round your answer to two decimal places.)
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
72
Find the quotient for the following division problems. _______________ ÷ 70 = 1,918
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
73
A 310-pound side of beef is purchased for $1,550. What is the cost per pound?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
74
KFC had 259 chickens in the freezer. They used 46 for a special party. How many did they have left?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
75
A restaurant orders 380 pounds of pork loins. Each loin weighs 20 pounds. How many loins are contained in the shipment?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
76
Find the quotient for the following division problems. The chef at the Hillside Restaurant earns $64,500 per year. If this chef works 38 weeks per year, how much does she earn in one week? (Round your answer to the nearest cent.) $_______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
77
In one week the Prime Time Catering Company's delivery truck traveled 308 miles. They used 22 gallons of gasoline. How many miles did they average per gallon?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
78
Find the quotient for the following division problems. 48 ÷ 12 = _______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
79
A cook earns $180 a day. How much is earned in a year if the cook works 300 days?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
80
If a side of beef weighs 44 pounds and costs $8.45 per pound, what is the total cost?
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 115 flashcards in this deck.