Deck 5: Ratio and Proportion

Full screen (f)
exit full mode
Question
Write the ratio in simplest form.

-3 to 8

A) 924\frac{9}{24}
B) 38\frac{3}{8}
C) 83\frac{8}{3}
D) 18\frac{1}{8}
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
Write the ratio in simplest form.

-21 to 30

A) 2110\frac{21}{10}
B) 730\frac{7}{30}
C) 710\frac{7}{10}
D) 2130\frac{21}{30}
Question
Write the ratio in simplest form.

-54 cents to 114 cents

A) 9114\frac{9}{114}
B) 19114\frac{19}{114}
C) 919\frac{9}{19}
D) 54114\frac{54}{114}
Question
Write the ratio in simplest form.

-6 miles to 8 miles

A) 68\frac{6}{8}
B) 34\frac{3}{4}
C) 2
D) 38\frac{3}{8}
Question
Write the ratio in simplest form.

- $20\$ 20 to $45\$ 45

A) 209\frac{20}{9}
B) 49\frac{4}{9}
C) 4520\frac{45}{20}
D) 55\frac{5}{5}
Question
Write the ratio in simplest form.

-5.25 to 189

A) 139\frac{1}{39}
B) 135\frac{1}{35}
C) 136\frac{1}{36}
D) 134\frac{1}{34}
Question
Write the ratio in simplest form.

-84 yards to 84 yards

A) 21\frac{2}{1}
B) 12\frac{1}{2}
C) 13\frac{1}{3}
D) 11\frac{1}{1}
Question
Write the ratio in simplest form.

-45 to 30

A) 34\frac{3}{4}
B) 23\frac{2}{3}
C) 32\frac{3}{2}
D) 43\frac{4}{3}
Question
Write the ratio in simplest form.

-80 years to 48 years

A) 54\frac{5}{4}
B) 53\frac{5}{3}
C) 52\frac{5}{2}
D) 73\frac{7}{3}
Question
Write the ratio in simplest form.

-250 pounds to 50 pounds

A) 61\frac{6}{1}
B) 51\frac{5}{1}
C) 46\frac{4}{6}
D) 41\frac{4}{1}
Question
Write the rate in simplest form.

-441 miles in 49 minutes

A) 1 mile 9 minutes \frac{1 \text { mile }}{9 \text { minutes }}
B) 9 miles 1 minute \frac{9 \text { miles }}{1 \text { minute }}
C) 441 miles 49 minutes \frac{441 \text { miles }}{49 \text { minutes }}
D) 45 miles 5 minutes \frac{45 \text { miles }}{5 \text { minutes }}
Question
Write the rate in simplest form.

-126 yards in 42 seconds

A) 3 second 1 yard \frac{3 \text { second }}{1 \text { yard }}
B) 15 yards 5 seconds \frac{15 \text { yards }}{5 \text { seconds }}
C) 3 yards 1 second \frac{3 \text { yards }}{1 \text { second }}
D) 126 yards 42 seconds \frac{126 \text { yards }}{42 \text { seconds }}
Question
Write the rate in simplest form.

-388 miles in 12 hours

A) 4 miles 12 hours \frac{4 \text { miles }}{12 \text { hours }}
B) 388 miles 3 hours \frac{388 \text { miles }}{3 \text { hours }}
C) 97 miles 3 hours \frac{97 \text { miles }}{3 \text { hours }}
D) 97 miles 12 hours \frac{97 \text { miles }}{12 \text { hours }}
Question
Write the rate in simplest form.

-8 cars for 48 people

A) 6 cars 1 person \frac{6 \text { cars }}{1 \text { person }}
B) 8cars48 people \frac{8 \mathrm{cars}}{48 \text { people }}
C) 8 cars 6 people \frac{8 \text { cars }}{6 \text { people }}
D) 1car6 people \frac{1 \mathrm{car}}{6 \text { people }}
Question
Write the rate in simplest form.

-11 tests for 77 students

A) 7 tests 11 students \frac{7 \text { tests }}{11 \text { students }}
B) 7 tests 1 student \frac{7 \text { tests }}{1 \text { student }}
C) 11 tests 77 students \frac{11 \text { tests }}{77 \text { students }}
D) 1 test 7 students \frac{1 \text { test }}{7 \text { students }}
Question
Write the rate in simplest form.

-104 printers for 40 computers

A) 8 printers 40 computers \frac{8 \text { printers }}{40 \text { computers }}
B) 40 printers 104 computers \frac{40 \text { printers }}{104 \text { computers }}
C) 13 printers 5 computers \frac{13 \text { printers }}{5 \text { computers }}
D) 104 printers 8 computers \frac{104 \text { printers }}{8 \text { computers }}
Question
Write the rate in simplest form.

-102 miles on 4 gallons

A) 102 miles 2 gallons \frac{102 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
B) 51 miles 4 gallons \frac{51 \text { miles }}{4 \text { gallons }}
C) 51 miles 2 gallons \frac{51 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
D) 2 miles 2 gallons \frac{2 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
Question
Write the rate in simplest form.

-102 hours for 14 projects

A) 51 hours 7 projects \frac{51 \text { hours }}{7 \text { projects }}
B) 102 hours 51 projects \frac{102 \text { hours }}{51 \text { projects }}
C) 14 hours 51 projects \frac{14 \text { hours }}{51 \text { projects }}
D) 51 hours 8 projects \frac{51 \text { hours }}{8 \text { projects }}
Question
Write the rate in simplest form.

-164 employees for 24 companies

A) 24 employees 4 companies \frac{24 \text { employees }}{4 \text { companies }}
B) 164 employees 6 companies \frac{164 \text { employees }}{6 \text { companies }}
C) 41 employees 24 companies \frac{41 \text { employees }}{24 \text { companies }}
D) 41 employees 6 companies \frac{41 \text { employees }}{6 \text { companies }}
Question
Write the rate in simplest form.

-544 pounds per 24 packages

A) 544 pounds 68 packages \frac{544 \text { pounds }}{68 \text { packages }}
B) 544 pounds 3 packages \frac{544 \text { pounds }}{3 \text { packages }}
C) 68 pounds 4 packages \frac{68 \text { pounds }}{4 \text { packages }}
D) 68 pounds 3 packages \frac{68 \text { pounds }}{3 \text { packages }}
Question
Determine the unit rate.

-365 miles in 5 hours

A) 1825mi1825 \mathrm{mi}
B) 73mi/hr73 \mathrm{mi} / \mathrm{hr}
C) 370mi/hr370 \mathrm{mi} / \mathrm{hr}
D) 73mi73 \mathrm{mi}
Question
Determine the unit rate.

-224 miles on 8 gallons of gas

A) 1792mi1792 \mathrm{mi}
B) 28mi/gal28 \mathrm{mi} / \mathrm{gal}
C) 0.036mi/gal0.036 \mathrm{mi} / \mathrm{gal}
D) 232gal232 \mathrm{gal}
Question
Determine the unit rate.

-10 cents for 2 marbles

A) 20 cents/marble
B) 5 cents/marble
C) 0.2 cents/marble
D) 12 marbles
Question
Determine the unit rate.

-$2040 earned in 4 weeks

A) $408.00/\$ 408.00 / week
B) $510/\$ 510 / week
C) $0.002/\$ 0.002 / week
D) $255.00/\$ 255.00 / week
Question
Determine the unit rate.

-2296 cars in 820 households

A) 1476 cars/household
B) 3116 cars/household
C) 2.8 cars/household
D) 0.357car/0.357 \mathrm{car} / household
Question
Determine the unit rate.

-363 people in 30 buses

A) 12.1 people/bus
B) 121 people/bus
C) 0.083 person/bus
D) 333 people/bus
Question
Determine the unit rate.

-6664 boxes filled in 0.8 hour

A) 7404 boxes /hr/ \mathrm{hr}
B) 8330 boxes /hr/ \mathrm{hr}
C) 5331 boxes /hr/ \mathrm{hr}
D) 6665 boxes /hr/ \mathrm{hr}
Question
Determine the unit rate.

-4144 cartons filled in 0.8 hour

A) 3315 cartons /hr/ \mathrm{hr}
B) 4145 cartons /hr/ \mathrm{hr}
C) 4604 cartons/hr
D) 5180 cartons /hr/ \mathrm{hr}
Question
Determine the unit rate.

-A hike of 18.8 kilometers in 2 days

A) 18.8 km/18.8 \mathrm{~km} / day
B) 9.4 days /km/ \mathrm{km}
C) 9.4 km/day9.4 \mathrm{~km} / \mathrm{day}
D) 2 km/2 \mathrm{~km} / day
Question
Determine the unit rate.

-A flight of 41 meters in 30 seconds. Round to the nearest hundredth.

A) 0.73 m/sec0.73 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
B) 1230.0 m/sec1230.0 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
C) 1.37 m/sec1.37 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
D) 7.32 m/sec7.32 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
Question
Find the unit price.

-The trim for a costume costs $29.75\$ 29.75 for 8.5yd8.5 \mathrm{yd} .

A) $3,205,770.88/yd\$ 3,205,770.88 / \mathrm{yd}
B) $38.25/yd\$ 38.25 / \mathrm{yd}
C) $21.25/yd\$ 21.25 / \mathrm{yd}
D) $3.50/yd\$ 3.50 / y d
Question
Find the unit price.

- $16\$ 16 for 4 tickets

A) $0.25/\$ 0.25 / ticket
B) $20/\$ 20 / ticket
C) $4/\$ 4 / ticket
D) $64/\$ 64 / ticket
Question
Find the unit price.

-A 60 -second daytime television commercial spot costs $4,800,000\$ 4,800,000 .

A) $8000/sec\$ 8000 / \mathrm{sec}
B) $40,000/sec\$ 40,000 / \mathrm{sec}
C) $80,000/sec\$ 80,000 / \mathrm{sec}
D) $120,000/sec\$ 120,000 / \mathrm{sec}
Question
Find the unit price.

-6 days at a waterpark costs $912\$ 912 .

A) $177/\$ 177 / day
B) $162/day
C) $152/day
D) $137/\$ 137 / day
Question
Find the unit price.

-A 1121 \frac{1}{2} -lb package of seedless grapes costs $3.81\$ 3.81 . Round to the nearest hundredth of a dollar.

A) $5.72/lb\$ 5.72 / \mathrm{lb}
B) $2.54/lb\$ 2.54 / \mathrm{lb}
C) $0.16/lb\$ 0.16 / \mathrm{lb}
D) $1.91/lb\$ 1.91 / \mathrm{lb}
Question
Find the unit price.

-A 2142 \frac{1}{4} -lb package of chicken costs $4.44\$ 4.44 . Round to the nearest hundredth of a dollar.

A) $9.99/lb\$ 9.99 / \mathrm{lb}
B) $0.12/lb\$ 0.12 / \mathrm{lb}
C) $2.22/1 b\$ 2.22 / 1 \mathrm{~b}
D) $1.97/lb\$ 1.97 / \mathrm{lb}
Question
Find the unit price.

-A 0.75 -lb package of salami costs $2.61\$ 2.61 . Round to the nearest cent.

A) $2.61/lb\$ 2.61 / \mathrm{lb}
B) $4.57/lb\$ 4.57 / \mathrm{lb}
C) $3.48/lb\$ 3.48 / \mathrm{lb}
D) $1.96/lb\$ 1.96 / \mathrm{lb}
Question
Find the unit price.

-An 8-oz bottle of hair spray costs $4.06\$ 4.06 . Find the unit price, rounding to the nearest cent.

A) $0.51/oz\$ 0.51 / \mathrm{oz}
B) $0.32/oz\$ 0.32 / \mathrm{oz}
C) $0.41/oz\$ 0.41 / \mathrm{oz}
D) $0.05/oz\$ 0.05 / \mathrm{oz}
Question
Find the unit price.

-A 6-pack of 4 -oz containers of yogurt costs $2.99\$ 2.99 . Find the unit price, rounding to the nearest cent.

A) $0.50/oz\$ 0.50 / \mathrm{oz}
B) $0.75/oz\$ 0.75 / \mathrm{oz}
C) $0.12/oz\$ 0.12 / \mathrm{oz}
D) $0.19/oz\$ 0.19 / \mathrm{oz}
Question
Determine which is the better buy.

-5 pencils for $0.35\$ 0.35 or 16 pencils at $1.28\$ 1.28

A) 5 pencils
B) 16 pencils
Question
Determine which is the better buy.

-6 pencils for $0.66\$ 0.66 or 11 pencils at $0.99\$ 0.99

A) 6 pencils
B) 11 pencils
Question
Determine which is the better buy.

-A package of 5 bars of soap for $2.55\$ 2.55 or a package of 8 bars of soap for $2.48\$ 2.48

A) 8 bars of soap
B) 5 bars of soap
Question
Determine which is the better buy.

-A package of 6 bars of soap for $2.22\$ 2.22 or a package of 9 bars of soap for $4.14\$ 4.14

A) A package of 9 bars of soap
B) A package of 6 bars of soap
Question
Determine which is the better buy.

-A 6-pack of computer disks for $5.04\$ 5.04 or a 12 -pack of computer disks for $11.16\$ 11.16

A) A 6-pack of computer disks
B) A 12-pack of computer disks
Question
Determine which is the better buy.

-A 7-pack of computer disks for $6.51\$ 6.51 or a 10 - pack of computer disks for $8.30\$ 8.30

A) A 7-pack of computer disks
B) A 10 -pack of computer disks
Question
Determine which is the better buy.

-12 ounces of juice for $1.25,16\$ 1.25,16 ounces of juice for $1.49\$ 1.49 , or 24 ounces of juice for $2.42\$ 2.42

A) 24 ounces of juice
B) 12 ounces of juice
C) 16 ounces of juice
Question
Determine which is the better buy.

-4 batteries for $3.52,10\$ 3.52,10 batteries for $8.55\$ 8.55 , or 25 batteries for $20.61\$ 20.61

A) 4 batteries
B) 10 batteries
C) 25 batteries
Question
Solve. Simplify if possible.

-In a three-point shooting contest, a basketball player attempted 20 shots and made 8 of them. What is the ratio of shots made to shots attempted?

A) 53\frac{5}{3}
B) 25\frac{2}{5}
C) 35\frac{3}{5}
D) 52\frac{5}{2}
Question
Solve. Simplify if possible.

-Of a family's $752\$ 752 weekly income, $75\$ 75 usually goes toward groceries. What is the ratio of the amount spent on groceries to weekly income?

A) 67775\frac{677}{75}
B) 75275\frac{752}{75}
C) 75677\frac{75}{677}
D) 75752\frac{75}{752}
Question
Solve. Simplify if possible.

-At an advertising agency that employs 204 people, 79 employees receive 3 weeks of paid vacation each year. What is the ratio of those who receive 3 weeks of paid vacation to the total number of employees?

A) 125204\frac{125}{204}
B) 20479\frac{204}{79}
C) 204125\frac{204}{125}
D) 79204\frac{79}{204}
Question
Solve. Simplify if possible.

-At an advertising agency that employs 272 people, 145 employees receive 3 weeks of paid vacation each year. Find the ratio of those who receive 3 weeks of paid vacation those whose paid vacation is not 3 weeks.

A) 127145\frac{127}{145}
B) 272127\frac{272}{127}
C) 145127\frac{145}{127}
D) 127272\frac{127}{272}
Question
Solve. Simplify if possible.

-A certain lake is 700 feet deep. A nearby lake is 800 feet deep. Write the ratio of the first lake's depth to the second lake's depth.

A) 350400\frac{350}{400}
B) 708\frac{70}{8}
C) 700800\frac{700}{800}
D) 78\frac{7}{8}
Question
Solve. Simplify if possible.

-Tuition at a certain college recently increased from $7000\$ 7000 to $11,000\$ 11,000 . Find the ratio of the increase in price to the original price.

A) 711\frac{7}{11}
B) 718\frac{7}{18}
C) 47\frac{4}{7}
D) 411\frac{4}{11}
Question
Solve. Simplify if possible.

-Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.    \begin{aligned} & \mathrm{A}=0.9 \text { yard } \\ & \mathrm{B}=6.3 \text { yards } \\ & \mathrm{C}=0.9 \text { yard } \\ & \mathrm{D}=6.3 \text { yards } \end{aligned} </strong> A)  \frac{7}{1}  B)  \frac{1}{7}  C)  \frac{14}{1}  D)  \frac{2}{7}  <div style=padding-top: 35px>
A=0.9 yard B=6.3 yards C=0.9 yard D=6.3 yards \begin{aligned}& \mathrm{A}=0.9 \text { yard } \\& \mathrm{B}=6.3 \text { yards } \\& \mathrm{C}=0.9 \text { yard } \\& \mathrm{D}=6.3 \text { yards }\end{aligned}

A) 71\frac{7}{1}
B) 17\frac{1}{7}
C) 141\frac{14}{1}
D) 27\frac{2}{7}
Question
Solve. Simplify if possible.

-Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.    \begin{aligned} & A=0.05 \text { yard } \\ & B=0.04 \text { yard } \\ & C=0.05 \text { yard } \\ & D=0.04 \text { yard } \end{aligned} </strong> A)  \frac{5}{4}  B)  \frac{5}{2}  C)  \frac{4}{5}  D)  \frac{8}{5}  <div style=padding-top: 35px>
A=0.05 yard B=0.04 yard C=0.05 yard D=0.04 yard \begin{aligned}& A=0.05 \text { yard } \\& B=0.04 \text { yard } \\& C=0.05 \text { yard } \\& D=0.04 \text { yard }\end{aligned}

A) 54\frac{5}{4}
B) 52\frac{5}{2}
C) 45\frac{4}{5}
D) 85\frac{8}{5}
Question
Solve. Simplify if possible.

-The following table shows the breakdown of the number of patients in two hospital units at a local city hospital. Is the ratio of nurses to patients in the post-operative unit higher or lower than the ratio of nurses to patients in the neonatal intensive care unit (NICU)?
<strong>Solve. Simplify if possible.  -The following table shows the breakdown of the number of patients in two hospital units at a local city hospital. Is the ratio of nurses to patients in the post-operative unit higher or lower than the ratio of nurses to patients in the neonatal intensive care unit (NICU)?  </strong> A) Lower B) Higher <div style=padding-top: 35px>

A) Lower
B) Higher
Question
Solve. Simplify if possible.

-The following bar graph deals with music groups that were popular in a certain country and the number of chart hits that they had in that country.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -The following bar graph deals with music groups that were popular in a certain country and the number of chart hits that they had in that country.   (i) Find the ratio of the number of chart hits for The Jax as compared to LPSynk. (ii) What is the ratio of the number of chart hits that FlyByNite had to that of Munchies?</strong> A) (i)  \frac{11}{13} ; (ii)  \frac{7}{10}  B) (i)  \frac{11}{7} ; (ii)  \frac{10}{13}  C) (i)  \frac{7}{11} ; (ii)  \frac{13}{10}  D) (i)  \frac{10}{11} ; (ii)  \frac{7}{13}  <div style=padding-top: 35px>
(i) Find the ratio of the number of chart hits for The Jax as compared to LPSynk. (ii) What is the ratio of the number of chart hits that FlyByNite had to that of Munchies?

A) (i) 1113\frac{11}{13} ; (ii) 710\frac{7}{10}
B) (i) 117\frac{11}{7} ; (ii) 1013\frac{10}{13}
C) (i) 711\frac{7}{11} ; (ii) 1310\frac{13}{10}
D) (i) 1011\frac{10}{11} ; (ii) 713\frac{7}{13}
Question
Provide an appropriate response.
-Stephen said that the ratio of his mortgage to the sales price of his house is 9 to 7. Is this reasonable? Explain your answer.
Question
Provide an appropriate response.

-Is the best buy (lowest cost per unit) always the best value? Give an example when this is not true and explain why.
Question
Provide an appropriate response.
-Give two ratios that are equivalent to the ratio 2 to 21. Explain how you found them.
Question
Provide an appropriate response.
-Give two ratios that are equivalent to the ratio 12 to 4 . Explain how you found them.
Question
Provide an appropriate response.
-A baseball team ended its season with a ratio of losses to wins of 2 to 9 . What is the ratio of wins to games played?
Question
Provide an appropriate response.
-A baseball team ended its season with a ratio of losses to wins of 4 to 9 . What is the ratio of games played to losses?
Question
Provide an appropriate response.
-Bob drives 300 miles in 5 hours. Explain the significance of the ratio of 300 to 5 . What units associated to this ratio?
Question
Provide an appropriate response.
-Bob drives 324 miles in 6 hours. Explain the significance of the ratio of 6 to 324. What units associated to this ratio?
Question
Indicate whether the statement is correct.

- 6100=350\frac{6}{100}=\frac{3}{50}
Question
Indicate whether the statement is correct.

- 2530=35\frac{25}{30}=\frac{3}{5}
Question
Indicate whether the statement is correct.

- 38=921\frac{3}{8}=\frac{9}{21}
Question
Indicate whether the statement is correct.

- 2418=43\frac{24}{18}=\frac{4}{3}
Question
Indicate whether the statement is correct.

- 3100=2790\frac{3}{100}=\frac{27}{90}
Question
Indicate whether the statement is correct.

-5 is to 20 as 11 is to 44 .
Question
Indicate whether the statement is correct.

-8 is to 32 as 12 is to 46 .
Question
Indicate whether the statement is correct.

-18 is to 30 as 39 is to 65 .
Question
Indicate whether the statement is correct.

-35 is to 15 as 48 is to 112 .
Question
Indicate whether the statement is correct.

-2.5 is to 0.5 as 9.5 is to 1.9 .
Question
Solve.

- x34=917\frac{x}{34}=\frac{9}{17}

A) 4124 \frac{1}{2}
B) 36
C) 642964 \frac{2}{9}
D) 18
Question
Solve.

- 12=x15\frac{1}{2}=\frac{x}{15} (Write the answer as a mixed number.)

A) 30
B) 130\frac{1}{30}
C) 7127 \frac{1}{2}
D) 15
Question
Solve.

- 49=16x\frac{4}{9}=\frac{16}{x}

A) 144
B) 4144\frac{4}{144}
C) 7197 \frac{1}{9}
D) 36
Question
Solve.

- 4.74=x9\frac{4.7}{4}=\frac{x}{9} (Round to the nearest hundredth.)

A) 9.58
B) 3.43
C) 10.58
D) 0.13
Question
Solve.

- 21.125.3=139.26x\frac{21.1}{25.3}=\frac{139.26}{x}

A) 766.535
B) 166.98
C) 6.338
D) 27.7
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/119
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 5: Ratio and Proportion
1
Write the ratio in simplest form.

-3 to 8

A) 924\frac{9}{24}
B) 38\frac{3}{8}
C) 83\frac{8}{3}
D) 18\frac{1}{8}
38\frac{3}{8}
2
Write the ratio in simplest form.

-21 to 30

A) 2110\frac{21}{10}
B) 730\frac{7}{30}
C) 710\frac{7}{10}
D) 2130\frac{21}{30}
710\frac{7}{10}
3
Write the ratio in simplest form.

-54 cents to 114 cents

A) 9114\frac{9}{114}
B) 19114\frac{19}{114}
C) 919\frac{9}{19}
D) 54114\frac{54}{114}
919\frac{9}{19}
4
Write the ratio in simplest form.

-6 miles to 8 miles

A) 68\frac{6}{8}
B) 34\frac{3}{4}
C) 2
D) 38\frac{3}{8}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Write the ratio in simplest form.

- $20\$ 20 to $45\$ 45

A) 209\frac{20}{9}
B) 49\frac{4}{9}
C) 4520\frac{45}{20}
D) 55\frac{5}{5}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
Write the ratio in simplest form.

-5.25 to 189

A) 139\frac{1}{39}
B) 135\frac{1}{35}
C) 136\frac{1}{36}
D) 134\frac{1}{34}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Write the ratio in simplest form.

-84 yards to 84 yards

A) 21\frac{2}{1}
B) 12\frac{1}{2}
C) 13\frac{1}{3}
D) 11\frac{1}{1}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Write the ratio in simplest form.

-45 to 30

A) 34\frac{3}{4}
B) 23\frac{2}{3}
C) 32\frac{3}{2}
D) 43\frac{4}{3}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Write the ratio in simplest form.

-80 years to 48 years

A) 54\frac{5}{4}
B) 53\frac{5}{3}
C) 52\frac{5}{2}
D) 73\frac{7}{3}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
Write the ratio in simplest form.

-250 pounds to 50 pounds

A) 61\frac{6}{1}
B) 51\frac{5}{1}
C) 46\frac{4}{6}
D) 41\frac{4}{1}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
Write the rate in simplest form.

-441 miles in 49 minutes

A) 1 mile 9 minutes \frac{1 \text { mile }}{9 \text { minutes }}
B) 9 miles 1 minute \frac{9 \text { miles }}{1 \text { minute }}
C) 441 miles 49 minutes \frac{441 \text { miles }}{49 \text { minutes }}
D) 45 miles 5 minutes \frac{45 \text { miles }}{5 \text { minutes }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
Write the rate in simplest form.

-126 yards in 42 seconds

A) 3 second 1 yard \frac{3 \text { second }}{1 \text { yard }}
B) 15 yards 5 seconds \frac{15 \text { yards }}{5 \text { seconds }}
C) 3 yards 1 second \frac{3 \text { yards }}{1 \text { second }}
D) 126 yards 42 seconds \frac{126 \text { yards }}{42 \text { seconds }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
Write the rate in simplest form.

-388 miles in 12 hours

A) 4 miles 12 hours \frac{4 \text { miles }}{12 \text { hours }}
B) 388 miles 3 hours \frac{388 \text { miles }}{3 \text { hours }}
C) 97 miles 3 hours \frac{97 \text { miles }}{3 \text { hours }}
D) 97 miles 12 hours \frac{97 \text { miles }}{12 \text { hours }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
Write the rate in simplest form.

-8 cars for 48 people

A) 6 cars 1 person \frac{6 \text { cars }}{1 \text { person }}
B) 8cars48 people \frac{8 \mathrm{cars}}{48 \text { people }}
C) 8 cars 6 people \frac{8 \text { cars }}{6 \text { people }}
D) 1car6 people \frac{1 \mathrm{car}}{6 \text { people }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Write the rate in simplest form.

-11 tests for 77 students

A) 7 tests 11 students \frac{7 \text { tests }}{11 \text { students }}
B) 7 tests 1 student \frac{7 \text { tests }}{1 \text { student }}
C) 11 tests 77 students \frac{11 \text { tests }}{77 \text { students }}
D) 1 test 7 students \frac{1 \text { test }}{7 \text { students }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Write the rate in simplest form.

-104 printers for 40 computers

A) 8 printers 40 computers \frac{8 \text { printers }}{40 \text { computers }}
B) 40 printers 104 computers \frac{40 \text { printers }}{104 \text { computers }}
C) 13 printers 5 computers \frac{13 \text { printers }}{5 \text { computers }}
D) 104 printers 8 computers \frac{104 \text { printers }}{8 \text { computers }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Write the rate in simplest form.

-102 miles on 4 gallons

A) 102 miles 2 gallons \frac{102 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
B) 51 miles 4 gallons \frac{51 \text { miles }}{4 \text { gallons }}
C) 51 miles 2 gallons \frac{51 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
D) 2 miles 2 gallons \frac{2 \text { miles }}{2 \text { gallons }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Write the rate in simplest form.

-102 hours for 14 projects

A) 51 hours 7 projects \frac{51 \text { hours }}{7 \text { projects }}
B) 102 hours 51 projects \frac{102 \text { hours }}{51 \text { projects }}
C) 14 hours 51 projects \frac{14 \text { hours }}{51 \text { projects }}
D) 51 hours 8 projects \frac{51 \text { hours }}{8 \text { projects }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
Write the rate in simplest form.

-164 employees for 24 companies

A) 24 employees 4 companies \frac{24 \text { employees }}{4 \text { companies }}
B) 164 employees 6 companies \frac{164 \text { employees }}{6 \text { companies }}
C) 41 employees 24 companies \frac{41 \text { employees }}{24 \text { companies }}
D) 41 employees 6 companies \frac{41 \text { employees }}{6 \text { companies }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
Write the rate in simplest form.

-544 pounds per 24 packages

A) 544 pounds 68 packages \frac{544 \text { pounds }}{68 \text { packages }}
B) 544 pounds 3 packages \frac{544 \text { pounds }}{3 \text { packages }}
C) 68 pounds 4 packages \frac{68 \text { pounds }}{4 \text { packages }}
D) 68 pounds 3 packages \frac{68 \text { pounds }}{3 \text { packages }}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
Determine the unit rate.

-365 miles in 5 hours

A) 1825mi1825 \mathrm{mi}
B) 73mi/hr73 \mathrm{mi} / \mathrm{hr}
C) 370mi/hr370 \mathrm{mi} / \mathrm{hr}
D) 73mi73 \mathrm{mi}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
Determine the unit rate.

-224 miles on 8 gallons of gas

A) 1792mi1792 \mathrm{mi}
B) 28mi/gal28 \mathrm{mi} / \mathrm{gal}
C) 0.036mi/gal0.036 \mathrm{mi} / \mathrm{gal}
D) 232gal232 \mathrm{gal}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
Determine the unit rate.

-10 cents for 2 marbles

A) 20 cents/marble
B) 5 cents/marble
C) 0.2 cents/marble
D) 12 marbles
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Determine the unit rate.

-$2040 earned in 4 weeks

A) $408.00/\$ 408.00 / week
B) $510/\$ 510 / week
C) $0.002/\$ 0.002 / week
D) $255.00/\$ 255.00 / week
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
Determine the unit rate.

-2296 cars in 820 households

A) 1476 cars/household
B) 3116 cars/household
C) 2.8 cars/household
D) 0.357car/0.357 \mathrm{car} / household
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
Determine the unit rate.

-363 people in 30 buses

A) 12.1 people/bus
B) 121 people/bus
C) 0.083 person/bus
D) 333 people/bus
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
Determine the unit rate.

-6664 boxes filled in 0.8 hour

A) 7404 boxes /hr/ \mathrm{hr}
B) 8330 boxes /hr/ \mathrm{hr}
C) 5331 boxes /hr/ \mathrm{hr}
D) 6665 boxes /hr/ \mathrm{hr}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
Determine the unit rate.

-4144 cartons filled in 0.8 hour

A) 3315 cartons /hr/ \mathrm{hr}
B) 4145 cartons /hr/ \mathrm{hr}
C) 4604 cartons/hr
D) 5180 cartons /hr/ \mathrm{hr}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
Determine the unit rate.

-A hike of 18.8 kilometers in 2 days

A) 18.8 km/18.8 \mathrm{~km} / day
B) 9.4 days /km/ \mathrm{km}
C) 9.4 km/day9.4 \mathrm{~km} / \mathrm{day}
D) 2 km/2 \mathrm{~km} / day
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
Determine the unit rate.

-A flight of 41 meters in 30 seconds. Round to the nearest hundredth.

A) 0.73 m/sec0.73 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
B) 1230.0 m/sec1230.0 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
C) 1.37 m/sec1.37 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
D) 7.32 m/sec7.32 \mathrm{~m} / \mathrm{sec}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
Find the unit price.

-The trim for a costume costs $29.75\$ 29.75 for 8.5yd8.5 \mathrm{yd} .

A) $3,205,770.88/yd\$ 3,205,770.88 / \mathrm{yd}
B) $38.25/yd\$ 38.25 / \mathrm{yd}
C) $21.25/yd\$ 21.25 / \mathrm{yd}
D) $3.50/yd\$ 3.50 / y d
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
Find the unit price.

- $16\$ 16 for 4 tickets

A) $0.25/\$ 0.25 / ticket
B) $20/\$ 20 / ticket
C) $4/\$ 4 / ticket
D) $64/\$ 64 / ticket
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
33
Find the unit price.

-A 60 -second daytime television commercial spot costs $4,800,000\$ 4,800,000 .

A) $8000/sec\$ 8000 / \mathrm{sec}
B) $40,000/sec\$ 40,000 / \mathrm{sec}
C) $80,000/sec\$ 80,000 / \mathrm{sec}
D) $120,000/sec\$ 120,000 / \mathrm{sec}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
34
Find the unit price.

-6 days at a waterpark costs $912\$ 912 .

A) $177/\$ 177 / day
B) $162/day
C) $152/day
D) $137/\$ 137 / day
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
35
Find the unit price.

-A 1121 \frac{1}{2} -lb package of seedless grapes costs $3.81\$ 3.81 . Round to the nearest hundredth of a dollar.

A) $5.72/lb\$ 5.72 / \mathrm{lb}
B) $2.54/lb\$ 2.54 / \mathrm{lb}
C) $0.16/lb\$ 0.16 / \mathrm{lb}
D) $1.91/lb\$ 1.91 / \mathrm{lb}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
36
Find the unit price.

-A 2142 \frac{1}{4} -lb package of chicken costs $4.44\$ 4.44 . Round to the nearest hundredth of a dollar.

A) $9.99/lb\$ 9.99 / \mathrm{lb}
B) $0.12/lb\$ 0.12 / \mathrm{lb}
C) $2.22/1 b\$ 2.22 / 1 \mathrm{~b}
D) $1.97/lb\$ 1.97 / \mathrm{lb}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
37
Find the unit price.

-A 0.75 -lb package of salami costs $2.61\$ 2.61 . Round to the nearest cent.

A) $2.61/lb\$ 2.61 / \mathrm{lb}
B) $4.57/lb\$ 4.57 / \mathrm{lb}
C) $3.48/lb\$ 3.48 / \mathrm{lb}
D) $1.96/lb\$ 1.96 / \mathrm{lb}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
38
Find the unit price.

-An 8-oz bottle of hair spray costs $4.06\$ 4.06 . Find the unit price, rounding to the nearest cent.

A) $0.51/oz\$ 0.51 / \mathrm{oz}
B) $0.32/oz\$ 0.32 / \mathrm{oz}
C) $0.41/oz\$ 0.41 / \mathrm{oz}
D) $0.05/oz\$ 0.05 / \mathrm{oz}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
39
Find the unit price.

-A 6-pack of 4 -oz containers of yogurt costs $2.99\$ 2.99 . Find the unit price, rounding to the nearest cent.

A) $0.50/oz\$ 0.50 / \mathrm{oz}
B) $0.75/oz\$ 0.75 / \mathrm{oz}
C) $0.12/oz\$ 0.12 / \mathrm{oz}
D) $0.19/oz\$ 0.19 / \mathrm{oz}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
40
Determine which is the better buy.

-5 pencils for $0.35\$ 0.35 or 16 pencils at $1.28\$ 1.28

A) 5 pencils
B) 16 pencils
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
41
Determine which is the better buy.

-6 pencils for $0.66\$ 0.66 or 11 pencils at $0.99\$ 0.99

A) 6 pencils
B) 11 pencils
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
42
Determine which is the better buy.

-A package of 5 bars of soap for $2.55\$ 2.55 or a package of 8 bars of soap for $2.48\$ 2.48

A) 8 bars of soap
B) 5 bars of soap
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
43
Determine which is the better buy.

-A package of 6 bars of soap for $2.22\$ 2.22 or a package of 9 bars of soap for $4.14\$ 4.14

A) A package of 9 bars of soap
B) A package of 6 bars of soap
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
44
Determine which is the better buy.

-A 6-pack of computer disks for $5.04\$ 5.04 or a 12 -pack of computer disks for $11.16\$ 11.16

A) A 6-pack of computer disks
B) A 12-pack of computer disks
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
45
Determine which is the better buy.

-A 7-pack of computer disks for $6.51\$ 6.51 or a 10 - pack of computer disks for $8.30\$ 8.30

A) A 7-pack of computer disks
B) A 10 -pack of computer disks
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
46
Determine which is the better buy.

-12 ounces of juice for $1.25,16\$ 1.25,16 ounces of juice for $1.49\$ 1.49 , or 24 ounces of juice for $2.42\$ 2.42

A) 24 ounces of juice
B) 12 ounces of juice
C) 16 ounces of juice
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
47
Determine which is the better buy.

-4 batteries for $3.52,10\$ 3.52,10 batteries for $8.55\$ 8.55 , or 25 batteries for $20.61\$ 20.61

A) 4 batteries
B) 10 batteries
C) 25 batteries
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
48
Solve. Simplify if possible.

-In a three-point shooting contest, a basketball player attempted 20 shots and made 8 of them. What is the ratio of shots made to shots attempted?

A) 53\frac{5}{3}
B) 25\frac{2}{5}
C) 35\frac{3}{5}
D) 52\frac{5}{2}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
49
Solve. Simplify if possible.

-Of a family's $752\$ 752 weekly income, $75\$ 75 usually goes toward groceries. What is the ratio of the amount spent on groceries to weekly income?

A) 67775\frac{677}{75}
B) 75275\frac{752}{75}
C) 75677\frac{75}{677}
D) 75752\frac{75}{752}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
50
Solve. Simplify if possible.

-At an advertising agency that employs 204 people, 79 employees receive 3 weeks of paid vacation each year. What is the ratio of those who receive 3 weeks of paid vacation to the total number of employees?

A) 125204\frac{125}{204}
B) 20479\frac{204}{79}
C) 204125\frac{204}{125}
D) 79204\frac{79}{204}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
51
Solve. Simplify if possible.

-At an advertising agency that employs 272 people, 145 employees receive 3 weeks of paid vacation each year. Find the ratio of those who receive 3 weeks of paid vacation those whose paid vacation is not 3 weeks.

A) 127145\frac{127}{145}
B) 272127\frac{272}{127}
C) 145127\frac{145}{127}
D) 127272\frac{127}{272}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
52
Solve. Simplify if possible.

-A certain lake is 700 feet deep. A nearby lake is 800 feet deep. Write the ratio of the first lake's depth to the second lake's depth.

A) 350400\frac{350}{400}
B) 708\frac{70}{8}
C) 700800\frac{700}{800}
D) 78\frac{7}{8}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
53
Solve. Simplify if possible.

-Tuition at a certain college recently increased from $7000\$ 7000 to $11,000\$ 11,000 . Find the ratio of the increase in price to the original price.

A) 711\frac{7}{11}
B) 718\frac{7}{18}
C) 47\frac{4}{7}
D) 411\frac{4}{11}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
54
Solve. Simplify if possible.

-Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.    \begin{aligned} & \mathrm{A}=0.9 \text { yard } \\ & \mathrm{B}=6.3 \text { yards } \\ & \mathrm{C}=0.9 \text { yard } \\ & \mathrm{D}=6.3 \text { yards } \end{aligned} </strong> A)  \frac{7}{1}  B)  \frac{1}{7}  C)  \frac{14}{1}  D)  \frac{2}{7}
A=0.9 yard B=6.3 yards C=0.9 yard D=6.3 yards \begin{aligned}& \mathrm{A}=0.9 \text { yard } \\& \mathrm{B}=6.3 \text { yards } \\& \mathrm{C}=0.9 \text { yard } \\& \mathrm{D}=6.3 \text { yards }\end{aligned}

A) 71\frac{7}{1}
B) 17\frac{1}{7}
C) 141\frac{14}{1}
D) 27\frac{2}{7}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
55
Solve. Simplify if possible.

-Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -Find the ratio of the length of the longest side to the length of the shortest side and simplify.    \begin{aligned} & A=0.05 \text { yard } \\ & B=0.04 \text { yard } \\ & C=0.05 \text { yard } \\ & D=0.04 \text { yard } \end{aligned} </strong> A)  \frac{5}{4}  B)  \frac{5}{2}  C)  \frac{4}{5}  D)  \frac{8}{5}
A=0.05 yard B=0.04 yard C=0.05 yard D=0.04 yard \begin{aligned}& A=0.05 \text { yard } \\& B=0.04 \text { yard } \\& C=0.05 \text { yard } \\& D=0.04 \text { yard }\end{aligned}

A) 54\frac{5}{4}
B) 52\frac{5}{2}
C) 45\frac{4}{5}
D) 85\frac{8}{5}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
56
Solve. Simplify if possible.

-The following table shows the breakdown of the number of patients in two hospital units at a local city hospital. Is the ratio of nurses to patients in the post-operative unit higher or lower than the ratio of nurses to patients in the neonatal intensive care unit (NICU)?
<strong>Solve. Simplify if possible.  -The following table shows the breakdown of the number of patients in two hospital units at a local city hospital. Is the ratio of nurses to patients in the post-operative unit higher or lower than the ratio of nurses to patients in the neonatal intensive care unit (NICU)?  </strong> A) Lower B) Higher

A) Lower
B) Higher
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
57
Solve. Simplify if possible.

-The following bar graph deals with music groups that were popular in a certain country and the number of chart hits that they had in that country.
 <strong>Solve. Simplify if possible.  -The following bar graph deals with music groups that were popular in a certain country and the number of chart hits that they had in that country.   (i) Find the ratio of the number of chart hits for The Jax as compared to LPSynk. (ii) What is the ratio of the number of chart hits that FlyByNite had to that of Munchies?</strong> A) (i)  \frac{11}{13} ; (ii)  \frac{7}{10}  B) (i)  \frac{11}{7} ; (ii)  \frac{10}{13}  C) (i)  \frac{7}{11} ; (ii)  \frac{13}{10}  D) (i)  \frac{10}{11} ; (ii)  \frac{7}{13}
(i) Find the ratio of the number of chart hits for The Jax as compared to LPSynk. (ii) What is the ratio of the number of chart hits that FlyByNite had to that of Munchies?

A) (i) 1113\frac{11}{13} ; (ii) 710\frac{7}{10}
B) (i) 117\frac{11}{7} ; (ii) 1013\frac{10}{13}
C) (i) 711\frac{7}{11} ; (ii) 1310\frac{13}{10}
D) (i) 1011\frac{10}{11} ; (ii) 713\frac{7}{13}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
58
Provide an appropriate response.
-Stephen said that the ratio of his mortgage to the sales price of his house is 9 to 7. Is this reasonable? Explain your answer.
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
59
Provide an appropriate response.

-Is the best buy (lowest cost per unit) always the best value? Give an example when this is not true and explain why.
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
60
Provide an appropriate response.
-Give two ratios that are equivalent to the ratio 2 to 21. Explain how you found them.
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
61
Provide an appropriate response.
-Give two ratios that are equivalent to the ratio 12 to 4 . Explain how you found them.
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
62
Provide an appropriate response.
-A baseball team ended its season with a ratio of losses to wins of 2 to 9 . What is the ratio of wins to games played?
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
63
Provide an appropriate response.
-A baseball team ended its season with a ratio of losses to wins of 4 to 9 . What is the ratio of games played to losses?
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
64
Provide an appropriate response.
-Bob drives 300 miles in 5 hours. Explain the significance of the ratio of 300 to 5 . What units associated to this ratio?
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
65
Provide an appropriate response.
-Bob drives 324 miles in 6 hours. Explain the significance of the ratio of 6 to 324. What units associated to this ratio?
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
66
Indicate whether the statement is correct.

- 6100=350\frac{6}{100}=\frac{3}{50}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
67
Indicate whether the statement is correct.

- 2530=35\frac{25}{30}=\frac{3}{5}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
68
Indicate whether the statement is correct.

- 38=921\frac{3}{8}=\frac{9}{21}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
69
Indicate whether the statement is correct.

- 2418=43\frac{24}{18}=\frac{4}{3}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
70
Indicate whether the statement is correct.

- 3100=2790\frac{3}{100}=\frac{27}{90}
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
71
Indicate whether the statement is correct.

-5 is to 20 as 11 is to 44 .
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
72
Indicate whether the statement is correct.

-8 is to 32 as 12 is to 46 .
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
73
Indicate whether the statement is correct.

-18 is to 30 as 39 is to 65 .
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
74
Indicate whether the statement is correct.

-35 is to 15 as 48 is to 112 .
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
75
Indicate whether the statement is correct.

-2.5 is to 0.5 as 9.5 is to 1.9 .
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
76
Solve.

- x34=917\frac{x}{34}=\frac{9}{17}

A) 4124 \frac{1}{2}
B) 36
C) 642964 \frac{2}{9}
D) 18
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
77
Solve.

- 12=x15\frac{1}{2}=\frac{x}{15} (Write the answer as a mixed number.)

A) 30
B) 130\frac{1}{30}
C) 7127 \frac{1}{2}
D) 15
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
78
Solve.

- 49=16x\frac{4}{9}=\frac{16}{x}

A) 144
B) 4144\frac{4}{144}
C) 7197 \frac{1}{9}
D) 36
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
79
Solve.

- 4.74=x9\frac{4.7}{4}=\frac{x}{9} (Round to the nearest hundredth.)

A) 9.58
B) 3.43
C) 10.58
D) 0.13
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
80
Solve.

- 21.125.3=139.26x\frac{21.1}{25.3}=\frac{139.26}{x}

A) 766.535
B) 166.98
C) 6.338
D) 27.7
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 119 flashcards in this deck.