expand icon
book Cornerstones of Managerial Accounting 6th Edition by Maryanne Mowen,Don Hansen ,Dan Heitger cover

Cornerstones of Managerial Accounting 6th Edition by Maryanne Mowen,Don Hansen ,Dan Heitger

Edition 6ISBN: 978-1305103962
book Cornerstones of Managerial Accounting 6th Edition by Maryanne Mowen,Don Hansen ,Dan Heitger cover

Cornerstones of Managerial Accounting 6th Edition by Maryanne Mowen,Don Hansen ,Dan Heitger

Edition 6ISBN: 978-1305103962
Exercise 55
Weighted Average Method, Separate Materials Cost
Janbo Company produces a variety of stationery products. One product, sealing wax sticks, passes through two processes: blending and molding. The weighted average method is used to account for the costs of production. After blending, the resulting product is sent to the molding department, where it is poured into molds and cooled. The following information relates to the blending process for August:
a. WIP, August 1, had 30,000 pounds, 20% complete. Costs associated with partially completed units were:
Weighted Average Method, Separate Materials Cost  Janbo Company produces a variety of stationery products. One product, sealing wax sticks, passes through two processes: blending and molding. The weighted average method is used to account for the costs of production. After blending, the resulting product is sent to the molding department, where it is poured into molds and cooled. The following information relates to the blending process for August: a. WIP, August 1, had 30,000 pounds, 20% complete. Costs associated with partially completed units were:     b. WIP, August 31, had 50,000 pounds, 40% complete. c. Units completed and transferred out totaled 480,000 pounds. Costs added during the month were (all inputs are added uniformly):     Required:  1. Prepare (a) a physical flow schedule and (b) an equivalent unit schedule. 2. Calculate the unit cost. (Note: Round to three decimal places.) 3. Compute the cost of EWIP and the cost of goods transferred out. 4. Prepare a cost reconciliation. 5. Suppose that the materials added uniformly in blending are paraffin and pigment and that the manager of the company wants to know how much each of these materials costs per equivalent unit produced. The costs of the materials in BWIP are as follows:     The costs of the materials added during the month are also given:     Prepare an equivalent unit schedule with cost categories for each material. Calculate the cost per unit for each type of material.
b. WIP, August 31, had 50,000 pounds, 40% complete.
c. Units completed and transferred out totaled 480,000 pounds. Costs added during the month were (all inputs are added uniformly):
Weighted Average Method, Separate Materials Cost  Janbo Company produces a variety of stationery products. One product, sealing wax sticks, passes through two processes: blending and molding. The weighted average method is used to account for the costs of production. After blending, the resulting product is sent to the molding department, where it is poured into molds and cooled. The following information relates to the blending process for August: a. WIP, August 1, had 30,000 pounds, 20% complete. Costs associated with partially completed units were:     b. WIP, August 31, had 50,000 pounds, 40% complete. c. Units completed and transferred out totaled 480,000 pounds. Costs added during the month were (all inputs are added uniformly):     Required:  1. Prepare (a) a physical flow schedule and (b) an equivalent unit schedule. 2. Calculate the unit cost. (Note: Round to three decimal places.) 3. Compute the cost of EWIP and the cost of goods transferred out. 4. Prepare a cost reconciliation. 5. Suppose that the materials added uniformly in blending are paraffin and pigment and that the manager of the company wants to know how much each of these materials costs per equivalent unit produced. The costs of the materials in BWIP are as follows:     The costs of the materials added during the month are also given:     Prepare an equivalent unit schedule with cost categories for each material. Calculate the cost per unit for each type of material.
Required:
1. Prepare (a) a physical flow schedule and (b) an equivalent unit schedule.
2. Calculate the unit cost. (Note: Round to three decimal places.)
3. Compute the cost of EWIP and the cost of goods transferred out.
4. Prepare a cost reconciliation.
5. Suppose that the materials added uniformly in blending are paraffin and pigment and that the manager of the company wants to know how much each of these materials costs per equivalent unit produced. The costs of the materials in BWIP are as follows:
Weighted Average Method, Separate Materials Cost  Janbo Company produces a variety of stationery products. One product, sealing wax sticks, passes through two processes: blending and molding. The weighted average method is used to account for the costs of production. After blending, the resulting product is sent to the molding department, where it is poured into molds and cooled. The following information relates to the blending process for August: a. WIP, August 1, had 30,000 pounds, 20% complete. Costs associated with partially completed units were:     b. WIP, August 31, had 50,000 pounds, 40% complete. c. Units completed and transferred out totaled 480,000 pounds. Costs added during the month were (all inputs are added uniformly):     Required:  1. Prepare (a) a physical flow schedule and (b) an equivalent unit schedule. 2. Calculate the unit cost. (Note: Round to three decimal places.) 3. Compute the cost of EWIP and the cost of goods transferred out. 4. Prepare a cost reconciliation. 5. Suppose that the materials added uniformly in blending are paraffin and pigment and that the manager of the company wants to know how much each of these materials costs per equivalent unit produced. The costs of the materials in BWIP are as follows:     The costs of the materials added during the month are also given:     Prepare an equivalent unit schedule with cost categories for each material. Calculate the cost per unit for each type of material.
The costs of the materials added during the month are also given:
Weighted Average Method, Separate Materials Cost  Janbo Company produces a variety of stationery products. One product, sealing wax sticks, passes through two processes: blending and molding. The weighted average method is used to account for the costs of production. After blending, the resulting product is sent to the molding department, where it is poured into molds and cooled. The following information relates to the blending process for August: a. WIP, August 1, had 30,000 pounds, 20% complete. Costs associated with partially completed units were:     b. WIP, August 31, had 50,000 pounds, 40% complete. c. Units completed and transferred out totaled 480,000 pounds. Costs added during the month were (all inputs are added uniformly):     Required:  1. Prepare (a) a physical flow schedule and (b) an equivalent unit schedule. 2. Calculate the unit cost. (Note: Round to three decimal places.) 3. Compute the cost of EWIP and the cost of goods transferred out. 4. Prepare a cost reconciliation. 5. Suppose that the materials added uniformly in blending are paraffin and pigment and that the manager of the company wants to know how much each of these materials costs per equivalent unit produced. The costs of the materials in BWIP are as follows:     The costs of the materials added during the month are also given:     Prepare an equivalent unit schedule with cost categories for each material. Calculate the cost per unit for each type of material.
Prepare an equivalent unit schedule with cost categories for each material. Calculate the cost per unit for each type of material.
Explanation
Verified
like image
like image

Weighted average method:
• It summarise...

close menu
Cornerstones of Managerial Accounting 6th Edition by Maryanne Mowen,Don Hansen ,Dan Heitger
cross icon