Solved

Murphy Used to Consume 100 Units of X and 50

Question 22

Multiple Choice

Murphy used to consume 100 units of X and 50 units of Y when the price of X was $2 and the price of Y was $4.If the price of X rose to $6 and the price of Y rose to $5, how much would Murphy's income have to rise so that he could still afford his original bundle?


A) $750
B) $250
C) $450
D) $500
E) None of the above.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions