Deck 2: Making Sense of It All

Full screen (f)
exit full mode
Question
In a deck of cards, 26 are red and 26 are black. A single card is drawn from the
deck. Find the probability of getting a red card.
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
Write the ratio in two other ways. Write the ratio in two other ways.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the unit cost.
A package of 8 AAA batteries costs $4.32.
Question
Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if
necessary. Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Which of the following is a solution to the equation? Which of the following is a solution to the equation?  <div style=padding-top: 35px>
Question
A 6-pack of soda is on sale for $2.00. A can of soda from a vending machine
costs $0.65. Which is the better buy?
Question
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation. Solve the equation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Which of the following is not a unit rate? Which of the following is not a unit rate?  <div style=padding-top: 35px>
Question
Which of the following is the same as the ratio 5 : 2 ? Which of the following is the same as the ratio 5 : 2 ?  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the lengths of the two missing sides labeled a and b. Then find the perimeter
of the figure. Find the lengths of the two missing sides labeled a and b. Then find the perimeter of the figure.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Convert the metric unit of length using unit ratios. Convert the metric unit of length using unit ratios.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the unit cost to three decimal places.
A box of laundry detergent costs $3.99 for 100 oz.
Question
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-x = 283.9
Question
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.
x + 5 = -5
Question
Convert the metric unit of length using the prefix line. Convert the metric unit of length using the prefix line.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation. Solve the equation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Write the ratio in two other ways. 3 to 7
Question
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow.
What is the probability of choosing a green marble from the jar?
Question
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .  <div style=padding-top: 35px> for https://storage.examlex.com/TB34225555/Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .  <div style=padding-top: 35px> .
Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for    <div style=padding-top: 35px> for Find the area of the circle. Use   for    <div style=padding-top: 35px>
Find the area of the circle. Use   for    <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Convert the unit of time. Convert the unit of time.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Write the ratio in lowest terms. 6 cents to 14 cents
Question
Solve the equation.
4x - 12 = -40
Question
The Thompsons have 4 cats and 3 dogs.
a. Write a ratio in fraction form of cats to dogs.
b. Write a ratio in fraction form of dogs to cats.
c. Write a ratio in fraction form of cats to the total number of pets.
Question
Convert the metric unit of length using the prefix line. Convert the metric unit of length using the prefix line.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Translate the sentence into a mathematical inequality.
To qualify as a hurricane, the wind speed (w)of a tropical storm must exceed 74
miles per hour.
Question
Find the perimeter of the trapezoid. Find the perimeter of the trapezoid.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Write the ratio in lowest terms. 10 meters to 2 meters.
Question
Solve the proportion. Solve the proportion.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the unit cost of each package of napkins to determine the best buy. (Round to four decimal places.)
a. $2.35 for 400 napkins
b. $0.80 for 100 napkins
Question
Find the area of the shaded region. Use 3.14 for Find the area of the shaded region. Use  3.14  for     <div style=padding-top: 35px>
Find the area of the shaded region. Use  3.14  for     <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-7x = 35
Question
The relationship between the area, height, and base of a triangle is given by the proportion The relationship between the area, height, and base of a triangle is given by the proportion  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the area of the circle. Use 3.14 for Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.  <div style=padding-top: 35px> Round to the nearest whole unit.
Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use    for    <div style=padding-top: 35px> for Find the area of the circle. Use    for    <div style=padding-top: 35px>
Find the area of the circle. Use    for    <div style=padding-top: 35px>
Question
A coyote can run 101 m in 5.3 seconds. A jack rabbit can run 50 m in 3.1 seconds. Compare their unit speeds to determine which animal is faster. Round to the nearest whole unit.
Question
The number of items produced by a company rose by 420,000 between in a
10-year period. Compute the rate representing the increase in the number of
items produced per year during this period.
Question
A lemonade stand serves several beverages in different sizes and each contain different amounts of sugar. Determine which of the beverages contains the greatest amount of sugar per fluid ounce and indicate the amount. Round to two decimal places. A lemonade stand serves several beverages in different sizes and each contain different amounts of sugar. Determine which of the beverages contains the greatest amount of sugar per fluid ounce and indicate the amount. Round to two decimal places.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for Find the circumference of the circle. Use 3.14 for    <div style=padding-top: 35px>
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for    <div style=padding-top: 35px>
Question
Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary. Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary.  <div style=padding-top: 35px>
Question
If a teacher who was earning $46,000 received a 3.2% increase, what is the new salary?

A)$47,472
B)$47,380
C)$1472
D)$1380
Question
Bob drove 378 miles in 7 hours. Find Bob's average speed (in miles per hour).
Question
Mt. Kosciusko in Australia is 2230 m in elevation. How many kilometers is this?

A)22.3 km
B)0.223 km
C)223 km
D)2.23 km
Question
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for Find the circumference of the circle. Use  3.14  for    <div style=padding-top: 35px>
Find the circumference of the circle. Use  3.14  for    <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the area of the circle. Use 3.14 for <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px> Round to the nearest whole unit.
<strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>

A) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
B) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
C) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
D) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Write the rate as a unit rate. The Byrne family drove 348 miles in 3 days.

A)115 mi/day
B)117 mi/day
C)116 mi/day
D)118 mi/day
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Convert the unit of mass. Convert the unit of mass.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the proportion. Solve the proportion.  <div style=padding-top: 35px>
Question
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of choosing a yellow marble from the jar?

A)1/3
B)3/8
C)3/16
D)1
Question
To lose weight, Jim reduced his calories from 3,500 per day to 2,800 per day. What is the percent decrease?

A)80%
B)20%
C)40%
D)60%
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the outer circumference of a pipe 8.5 in. in diameter. Use 3.14 for <strong>Find the outer circumference of a pipe  8.5 in. in diameter. Use  3.14  for  </strong> A)  26.69  in. B)  14.875 in. C)  13.345  in. D)  28.985 in. <div style=padding-top: 35px>

A) 26.69 in.
B) 14.875 in.
C) 13.345 in.
D) 28.985 in.
Question
Determine whether the given number is a solution to the equation. Determine whether the given number is a solution to the equation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of selecting a blue marble or a green marble from the jar? A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of selecting a blue marble or a green marble from the jar?  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Write the ratio in two other ways. 11 : 6 Write the ratio in two other ways. 11 : 6  <div style=padding-top: 35px>
Question
Evaluate the expression for the given values of the variables. Evaluate the expression for the given values of the variables.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Bill's daughter is 26 years younger than he is. Write an expression for his daughter's age if Bill is A years old.

A) A+26
B) A - 26
C) 26A
D) 26 - A
Question
Convert the unit of mass. Convert the unit of mass.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Select the percent increase of a price that is triple the original amount. For example, a book that originally cost $10 now costs $30.

A)150%
B)3%
C)200%
D)300%
Question
Evaluate the expression for the given values of the variables. Evaluate the expression for the given values of the variables.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for <strong>Find the circumference of the circle. Use  3.14  for     </strong> A)  18.84 cm B)  37.68 cm C)  113.04 cm D)  56.52 cm <div style=padding-top: 35px>
<strong>Find the circumference of the circle. Use  3.14  for     </strong> A)  18.84 cm B)  37.68 cm C)  113.04 cm D)  56.52 cm <div style=padding-top: 35px>

A) 18.84 cm
B) 37.68 cm
C) 113.04 cm
D) 56.52 cm
Question
Quincy eliminated soft drinks from his diet and discovered 6 weeks later that his weight dropped from 206 lb to 195 lb. What is the percent decrease? Round to the nearest tenth
Of a percent.

A)5.6%
B)94.7%
C)11%
D)5.3%
Question
Find the area of the circle. Use <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px> for <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
<strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>

A) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
B) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
C) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
D) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   <div style=padding-top: 35px>
Question
Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20. Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20.  <div style=padding-top: 35px>
Question
The weight of a child in 1990 was 40 lb. By 2005, the child's weight had increased to 90 lb. What was the percent increase?

A)126%
B)123%
C)125%
D)124%
Question
Solve the proportion. Solve the proportion.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Evaluate the expression for the given values of the variables. x+6 z for x=-13 and z=-2

A) 80
B) 25
C) -80
D) -25
Question
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Translate the sentence into a mathematical inequality. The number of people that can fit into a concert hall, p, is no more than 2750. Translate the sentence into a mathematical inequality. The number of people that can fit into a concert hall, p, is no more than 2750.  <div style=padding-top: 35px>
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/140
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 2: Making Sense of It All
1
In a deck of cards, 26 are red and 26 are black. A single card is drawn from the
deck. Find the probability of getting a red card.
2
Write the ratio in two other ways. Write the ratio in two other ways.
1 to 11 and 1 : 11
3
Find the unit cost.
A package of 8 AAA batteries costs $4.32.
$0.54 per battery
4
Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if
necessary. Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Which of the following is a solution to the equation? Which of the following is a solution to the equation?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
A 6-pack of soda is on sale for $2.00. A can of soda from a vending machine
costs $0.65. Which is the better buy?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Solve the equation. Solve the equation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Which of the following is not a unit rate? Which of the following is not a unit rate?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
Which of the following is the same as the ratio 5 : 2 ? Which of the following is the same as the ratio 5 : 2 ?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
Find the lengths of the two missing sides labeled a and b. Then find the perimeter
of the figure. Find the lengths of the two missing sides labeled a and b. Then find the perimeter of the figure.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
Convert the metric unit of length using unit ratios. Convert the metric unit of length using unit ratios.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
Find the unit cost to three decimal places.
A box of laundry detergent costs $3.99 for 100 oz.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-x = 283.9
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.
x + 5 = -5
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Convert the metric unit of length using the prefix line. Convert the metric unit of length using the prefix line.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Solve the equation. Solve the equation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Write the ratio in two other ways. 3 to 7
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow.
What is the probability of choosing a green marble from the jar?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .  for https://storage.examlex.com/TB34225555/Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .  .
Find the area of the circle. Use   for https://storage.examlex.com/TB34225555/ .
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for    for Find the area of the circle. Use   for
Find the area of the circle. Use   for
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Convert the unit of time. Convert the unit of time.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
Write the ratio in lowest terms. 6 cents to 14 cents
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
Solve the equation.
4x - 12 = -40
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
The Thompsons have 4 cats and 3 dogs.
a. Write a ratio in fraction form of cats to dogs.
b. Write a ratio in fraction form of dogs to cats.
c. Write a ratio in fraction form of cats to the total number of pets.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
Convert the metric unit of length using the prefix line. Convert the metric unit of length using the prefix line.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
Translate the sentence into a mathematical inequality.
To qualify as a hurricane, the wind speed (w)of a tropical storm must exceed 74
miles per hour.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
Find the perimeter of the trapezoid. Find the perimeter of the trapezoid.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
Write the ratio in lowest terms. 10 meters to 2 meters.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
Solve the proportion. Solve the proportion.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
33
Find the unit cost of each package of napkins to determine the best buy. (Round to four decimal places.)
a. $2.35 for 400 napkins
b. $0.80 for 100 napkins
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
34
Find the area of the shaded region. Use 3.14 for Find the area of the shaded region. Use  3.14  for
Find the area of the shaded region. Use  3.14  for
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
35
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-7x = 35
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
36
The relationship between the area, height, and base of a triangle is given by the proportion The relationship between the area, height, and base of a triangle is given by the proportion
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
37
Find the area of the circle. Use 3.14 for Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.  Round to the nearest whole unit.
Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
38
Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use    for    for Find the area of the circle. Use    for
Find the area of the circle. Use    for
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
39
A coyote can run 101 m in 5.3 seconds. A jack rabbit can run 50 m in 3.1 seconds. Compare their unit speeds to determine which animal is faster. Round to the nearest whole unit.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
40
The number of items produced by a company rose by 420,000 between in a
10-year period. Compute the rate representing the increase in the number of
items produced per year during this period.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
41
A lemonade stand serves several beverages in different sizes and each contain different amounts of sugar. Determine which of the beverages contains the greatest amount of sugar per fluid ounce and indicate the amount. Round to two decimal places. A lemonade stand serves several beverages in different sizes and each contain different amounts of sugar. Determine which of the beverages contains the greatest amount of sugar per fluid ounce and indicate the amount. Round to two decimal places.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
42
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for Find the circumference of the circle. Use 3.14 for
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
43
Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary. Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if necessary.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
44
If a teacher who was earning $46,000 received a 3.2% increase, what is the new salary?

A)$47,472
B)$47,380
C)$1472
D)$1380
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
45
Bob drove 378 miles in 7 hours. Find Bob's average speed (in miles per hour).
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
46
Mt. Kosciusko in Australia is 2230 m in elevation. How many kilometers is this?

A)22.3 km
B)0.223 km
C)223 km
D)2.23 km
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
47
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for Find the circumference of the circle. Use  3.14  for
Find the circumference of the circle. Use  3.14  for
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
48
Find the area of the circle. Use 3.14 for <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)   Round to the nearest whole unit.
<strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)

A) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)
B) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)
C) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)
D) <strong>Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   </strong> A)   B)   C)   D)
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
49
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
50
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
51
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
52
Write the rate as a unit rate. The Byrne family drove 348 miles in 3 days.

A)115 mi/day
B)117 mi/day
C)116 mi/day
D)118 mi/day
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
53
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
54
Convert the unit of mass. Convert the unit of mass.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
55
Solve the equation using the multiplication or division property of equality. Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
56
Solve the proportion. Solve the proportion.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
57
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of choosing a yellow marble from the jar?

A)1/3
B)3/8
C)3/16
D)1
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
58
To lose weight, Jim reduced his calories from 3,500 per day to 2,800 per day. What is the percent decrease?

A)80%
B)20%
C)40%
D)60%
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
59
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
60
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
61
Find the outer circumference of a pipe 8.5 in. in diameter. Use 3.14 for <strong>Find the outer circumference of a pipe  8.5 in. in diameter. Use  3.14  for  </strong> A)  26.69  in. B)  14.875 in. C)  13.345  in. D)  28.985 in.

A) 26.69 in.
B) 14.875 in.
C) 13.345 in.
D) 28.985 in.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
62
Determine whether the given number is a solution to the equation. Determine whether the given number is a solution to the equation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
63
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of selecting a blue marble or a green marble from the jar? A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of selecting a blue marble or a green marble from the jar?
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
64
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
65
Write the ratio in two other ways. 11 : 6 Write the ratio in two other ways. 11 : 6
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
66
Evaluate the expression for the given values of the variables. Evaluate the expression for the given values of the variables.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
67
Bill's daughter is 26 years younger than he is. Write an expression for his daughter's age if Bill is A years old.

A) A+26
B) A - 26
C) 26A
D) 26 - A
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
68
Convert the unit of mass. Convert the unit of mass.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
69
Select the percent increase of a price that is triple the original amount. For example, a book that originally cost $10 now costs $30.

A)150%
B)3%
C)200%
D)300%
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
70
Evaluate the expression for the given values of the variables. Evaluate the expression for the given values of the variables.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
71
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
72
Find the circumference of the circle. Use 3.14 for <strong>Find the circumference of the circle. Use  3.14  for     </strong> A)  18.84 cm B)  37.68 cm C)  113.04 cm D)  56.52 cm
<strong>Find the circumference of the circle. Use  3.14  for     </strong> A)  18.84 cm B)  37.68 cm C)  113.04 cm D)  56.52 cm

A) 18.84 cm
B) 37.68 cm
C) 113.04 cm
D) 56.52 cm
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
73
Quincy eliminated soft drinks from his diet and discovered 6 weeks later that his weight dropped from 206 lb to 195 lb. What is the percent decrease? Round to the nearest tenth
Of a percent.

A)5.6%
B)94.7%
C)11%
D)5.3%
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
74
Find the area of the circle. Use <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)   for <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)
<strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)

A) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)
B) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)
C) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)
D) <strong>Find the area of the circle. Use     for    </strong> A)   B)   C)   D)
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
75
Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20. Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
76
The weight of a child in 1990 was 40 lb. By 2005, the child's weight had increased to 90 lb. What was the percent increase?

A)126%
B)123%
C)125%
D)124%
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
77
Solve the proportion. Solve the proportion.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
78
Evaluate the expression for the given values of the variables. x+6 z for x=-13 and z=-2

A) 80
B) 25
C) -80
D) -25
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
79
Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
80
Translate the sentence into a mathematical inequality. The number of people that can fit into a concert hall, p, is no more than 2750. Translate the sentence into a mathematical inequality. The number of people that can fit into a concert hall, p, is no more than 2750.
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 140 flashcards in this deck.