Deck 4: Tools and Equipment
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/64
Play
Full screen (f)
Deck 4: Tools and Equipment
1
Which of the following does not have a weight that is equal to its volume?
A)egg
B)water
C)butter
D)oil
A)egg
B)water
C)butter
D)oil
D
2
What type of menu do most fast food restaurants use?
A)market menu
B)static menu
C)cycle menu
D)prix fixe menu
A)market menu
B)static menu
C)cycle menu
D)prix fixe menu
B
3
A type of menu that offers all patrons the same food choices every day is referred to as a:
A)static menu
B)common menu
C)fixed menu
D)menu du jour
A)static menu
B)common menu
C)fixed menu
D)menu du jour
D
4
A typical North American meal consists of appetizer,entree,and dessert.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
A recipe's yield is best expressed by:
A)weight
B)volume
C)servings
D)any of the above
A)weight
B)volume
C)servings
D)any of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
What type of menu consists of small portions in four,five,or more courses for a fixed price?
A)California menu
B)tasting menu
C)prix fixe menu
D)static menu
A)California menu
B)tasting menu
C)prix fixe menu
D)static menu
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Standardized recipes may be found in books or be provided by manufacturers,but they are usually customized to your operation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Volume measurement is the best way to measure amounts of dry ingredients that may be too small to weigh accurately.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Excessive kitchen waste can negatively affect a restaurant's food cost percentage.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
A menu should not combine à la carte,semi à la carte,and table d'hôte choices.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
Which of the following menu statements would be controlled by truth in advertising laws?
A)"delicious vegetables"
B)"fresh bread"
C)"Roquefort dressing"
D)"big,juicy burgers"
A)"delicious vegetables"
B)"fresh bread"
C)"Roquefort dressing"
D)"big,juicy burgers"
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
A menu that repeats itself at the end of a set time period is a:
A)periodic menu
B)rotating menu
C)cycle menu
D)none of the above
A)periodic menu
B)rotating menu
C)cycle menu
D)none of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
What factor does the total recipe cost include?
A)labour
B)prime cost
C)ingredient cost
D)profit
A)labour
B)prime cost
C)ingredient cost
D)profit
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
If a case containing 12 cans of whole,peeled tomatoes costs $28.80,what is the unit cost?
A)$2.40
B)$2.30
C)$2.20
D)$2.10
A)$2.40
B)$2.30
C)$2.20
D)$2.10
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
What type of menu lists each food and beverage item with their prices?
A)semi à la carte menu
B)prix fixe menu
C)table d'hôte menu
D)à la carte menu
A)semi à la carte menu
B)prix fixe menu
C)table d'hôte menu
D)à la carte menu
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
A prix fixe menu is:
A)the same as table d'hôte
B)a complete meal for a set price
C)the same as a static menu
D)A and B only
A)the same as table d'hôte
B)a complete meal for a set price
C)the same as a static menu
D)A and B only
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
A static menu offers only foods that are in season.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Which of the following is the most important element of menu design?
A)language
B)layout
C)artwork
D)cover
A)language
B)layout
C)artwork
D)cover
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
Which of the following wordings could be used to describe a menu item?
A)home-made apple pie
B)Jell-o made from fresh squeezed orange juice
C)English mint sauce
D)none of the above
A)home-made apple pie
B)Jell-o made from fresh squeezed orange juice
C)English mint sauce
D)none of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
A table d'hôte menu offers food choices priced individually.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
If milk costs $2.14 per 2 L and a bread recipe uses 6 L,how much does the 6 L cost?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
What is the measurement format used to measure the space occupied by a substance?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
A leg of lamb weighs 3.2 kg as purchased.After boning,trimming,and cooking it is found to weigh 21 kg.What is the yield percentage? What is the yield factor?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
If the selling price is $18.55 and the food cost is $5.30,the cost factor is 3.5.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
What is the conversion factor used to change a recipe that makes 4 kg of bread dough into a recipe making 13 kg of dough?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
Why is portion control important?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
What is the measurement format used to measure the mass or heaviness of a substance?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
What conversion factor would be used to change a recipe that produces 64-35 mL portions into one producing 140-600 mL portions?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
What conversion factor would be used to change a recipe that produces 75-160 g portions to a recipe that produces 18-140 g portions?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
To convert a recipe that produces 8 kg of bread dough into a recipe that produces 25 kg of bread dough,what conversion factor should you use?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
In the metric system,the prefix "centi" means 100 times bigger.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
The menu is an important communication tool.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
33
Shrimp packages that are labelled 21/25 indicate the number of shrimp per kilogram.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
34
A recipe requires 1.4 kg of stewing beef;however,you only have 0.900 kg.How do you calculate the conversion factor (write the equation and the result).
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
35
How many 150 mL servings can you get from 8.5 L of chicken consommé?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
36
How many kilograms is a 120 gram portion of fish?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
37
If a pound of butter costs $3.39,what is the cost of 210 grams of butter?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
38
The cost of a kilogram of cooked ham is $9.75 and the portion size is 120 grams.What is the cost of one portion of ham?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
39
Whipping cream costs $3.45 per L and the recipe requires 500 mL.What is the cost of the cream for the recipe?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
40
If milk costs $2.14 per 2 L and a bread recipe uses 175 mL,how much does that 175 mL cost?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
41
5 kg = ____________ dg = ______________ mg
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
42
The main dish of the menu item is often referred to as the____________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
43
Value of ____________at the beginning of the period,plus food purchases during that period,minus inventory at end of period,minus staff meals,write-offs,and credits equals ______________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
44
If a customer is willing to pay $20.00 per person for food (not including service charges and taxes)and management requires a food cost of 27%,what is an acceptable cost of the raw ingredients for that meal?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
45
The description of a product's grade,quality,size,and packaging is referred to as ____________ ______________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
46
Calculate the standard selling price of a meal with a food cost of $5.25 if the desired food cost percentage is 29%.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
47
How much prime rib roast is to be purchased for 26 guests if the yield percentage is 67% and the portion size is 180 g?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
48
One quarter of one L = _________ mL = ___________ fl oz
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
49
A.P.stands for ________ _________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
50
1000 g = __________ dg = ___________ kg
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
51
A _______ recipe is one that will produce a known quantity and quality of food in a specific operation.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
52
2 L =_____________ mL = ____________ cL
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
53
FIFO stands for _______________ _____________ ____________ ______________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
54
E.P stands for ________ _________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
55
If a turkey has a yield percentage of 46.5%,what is the yield factor?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
56
The listing and accounting of all foods in the kitchen storerooms and refrigerators is known as the _______________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
57
16 oz =___________ lb = _________ g
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
58
If a food product has a yield factor of 0.40,what is its yield percentage?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
59
Using the prime cost pricing method,given the following information,price the following menu items: food cost is $3.15,direct labour is $1.85,desired prime cost percentage is 40%.The selling price is $___________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
60
A.P divided by E.P = __________ ___________.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
61
Explain why 1 cup of cream is 8 ounces,but 1 cup of flour is about 4.5 ounces.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
62
The __________ _________ is the amount of stock necessary to cover operating needs between deliveries.
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
63
What should you do if a recipe is written in metric units?
Unlock Deck
Unlock for access to all 64 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck