Deck 18: Proportional Reasoning
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/19
Play
Full screen (f)
Deck 18: Proportional Reasoning
1
Creating ratio tables or charts helps students in all of the following ways EXCEPT:
A)Application of build up strategy.
B)Organize information.
C)Show nonproportional relationships.
D)Used to determine unit rate.
A)Application of build up strategy.
B)Organize information.
C)Show nonproportional relationships.
D)Used to determine unit rate.
Show nonproportional relationships.
2
A _____________ refers to thinking about a ratio as one unit.
A)Multiplicative comparison.
B)Ratio as a rate.
C)Cognitive task.
D)Composed unit.
A)Multiplicative comparison.
B)Ratio as a rate.
C)Cognitive task.
D)Composed unit.
Composed unit.
3
Construct an example of when confusing additive and proportional thinking could result in an incorrect answer.Describe an incorrect process that a learner might follow.Describe a correct way to find the solution and a way you might help the learner to see his error.
Ben and Mike were both dieting.Ben went from 200 to 180 pounds while Mike went from 240 to 219 pounds.Who was the more successful dieter? A student might incorrectly think Mike was more successful,because he lost 21 pounds and Ben only lost 20,because he is thinking additively.The teacher might need to use some of the strategies from
4
What is the type of ratio that would compare the number of girls in a class to the number of students in a class?
A)Ratio as rates.
B)Ratio as quotients.
C)Ratio as part-whole.
D)Ratio as part-to-part.
A)Ratio as rates.
B)Ratio as quotients.
C)Ratio as part-whole.
D)Ratio as part-to-part.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
What statement below describes an advantage of using strip diagrams,bar models,fraction strips or length models to solve proportions?
A)A concrete strategy that can be done first and then connected to equations.
B)A strategy that connects ratio tables to graphs.
C)A common method to figure out how much goes in each equation.
D)A strategy that helps set up linear relationships.
A)A concrete strategy that can be done first and then connected to equations.
B)A strategy that connects ratio tables to graphs.
C)A common method to figure out how much goes in each equation.
D)A strategy that helps set up linear relationships.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
Complete this statement,"A ratio is a number that relates two quantities or measures within a given situation in a..".
A)Multiplicative relationship.
B)Difference relationship.
C)Additive relationship.
D)Multiplicative comparison.
A)Multiplicative relationship.
B)Difference relationship.
C)Additive relationship.
D)Multiplicative comparison.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Using proportional reasoning with measurement helps students with options for finding what?
A)Conversions.
B)Similarities.
C)Differences.
D)Rates.
A)Conversions.
B)Similarities.
C)Differences.
D)Rates.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
The following statement are ways to define proportional reasoning EXCEPT:
A)Ratios as distinct entities.
B)Develop a specialized procedure for solving proportions.
C)Sense of covariation.
D)Recognize proportional relationships distinct from nonproportional relationships.
A)Ratios as distinct entities.
B)Develop a specialized procedure for solving proportions.
C)Sense of covariation.
D)Recognize proportional relationships distinct from nonproportional relationships.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Which of the following is an example of using unit ratemethod of solving proportions?
A)If 23= x15 ,find the cross products,30 = 3x,and then solve for x.x = 10.
B)Allison bought 3 pairs of socks for $12.To find out how much 10 pairs cost,find that $12 divided by 3 is $4 a pair,and multiply $4 by 10 for a total of $40.
C)A square with a length of 2 inches was enlarged by a scale factor of 4 and is now 8 inches long.
D)If 5 candy bars cost $4.50,then 10 would cost $9.(Because 5 × 2 = 10,multiply $4.50 by 2).
A)If 23= x15 ,find the cross products,30 = 3x,and then solve for x.x = 10.
B)Allison bought 3 pairs of socks for $12.To find out how much 10 pairs cost,find that $12 divided by 3 is $4 a pair,and multiply $4 by 10 for a total of $40.
C)A square with a length of 2 inches was enlarged by a scale factor of 4 and is now 8 inches long.
D)If 5 candy bars cost $4.50,then 10 would cost $9.(Because 5 × 2 = 10,multiply $4.50 by 2).
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
What should you keep in mind when comparing ratios to fractions?
A)Conceptually,they are exactly the same thing.
B)They have the same meaning when a ratio is of the part-to-whole type.
C)They both have a fraction bar that causes students to mistakenly think they are related in some way.
D)Operations can be done with fractions while they can't be done with ratios.
A)Conceptually,they are exactly the same thing.
B)They have the same meaning when a ratio is of the part-to-whole type.
C)They both have a fraction bar that causes students to mistakenly think they are related in some way.
D)Operations can be done with fractions while they can't be done with ratios.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
In the scenario "Billy's dog weighs 10 pounds while Sarah's dog weighs 8 pounds",the ratio 10/8 can be interpreted in the following ways EXCEPT:
A)For every 5 pounds of weight Billy's dog has,Sarah's dog has 4 pounds.
B)Billy's dog weighs 1 14 times what Sarah's dog does.
C)Sarah's dog weighs 8 out of a total of 10 dog pounds.
D)Billy's dog makes up 5/9 of the total dog weight.
A)For every 5 pounds of weight Billy's dog has,Sarah's dog has 4 pounds.
B)Billy's dog weighs 1 14 times what Sarah's dog does.
C)Sarah's dog weighs 8 out of a total of 10 dog pounds.
D)Billy's dog makes up 5/9 of the total dog weight.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
The following are examples of connections between proportional reasoning and another mathematical strand EXCEPT:
A)The area of a rectangle is 8 square units and the length is four units long.How long is the width?
B)The negative slope of the line on the graph represents the fact that,for every 30 miles the car travels,it burns one gallon of gas.
C)The triangle has been enlarged by a scale factor of 2.How wide is the new triangle if its original width is 4 inches?
D)Sandy ate 14 of her Halloween candy and her sister also ate 12 of Sandy's candy.What fraction of Sandy's candy was left?
A)The area of a rectangle is 8 square units and the length is four units long.How long is the width?
B)The negative slope of the line on the graph represents the fact that,for every 30 miles the car travels,it burns one gallon of gas.
C)The triangle has been enlarged by a scale factor of 2.How wide is the new triangle if its original width is 4 inches?
D)Sandy ate 14 of her Halloween candy and her sister also ate 12 of Sandy's candy.What fraction of Sandy's candy was left?
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
Identify the problem below that is a constant relationship.
A)Janet and Jean were walking to the park,each walking at the same rate.Jean started first.When Jean has walked 6 blocks,Janet has walked 2 blocks.How far will Janet be when Jean is at 12 blocks?
B)Kendra and Kevin are baking muffins using the same recipe.Kendra makes 6 dozen and Kevin makes 3 dozen.If Kevin is using 6 ounces of chocolate chips,how many ounces will Kendra need?
C)Lisa and Linda are planting peas on the same farm.Linda plants 4 rows and Lisa plants 6 rows.If Linda's peas are ready to pick in 8 weeks,how many weeks will it take for Lisa's peas to be ready?
D)Two weeks ago,two flowers were measured at 8 inches and 12 inches,respectively.Today they are 11 inches and 15 inches tall.Did the 8-inch or 12-inch flower grow more?
A)Janet and Jean were walking to the park,each walking at the same rate.Jean started first.When Jean has walked 6 blocks,Janet has walked 2 blocks.How far will Janet be when Jean is at 12 blocks?
B)Kendra and Kevin are baking muffins using the same recipe.Kendra makes 6 dozen and Kevin makes 3 dozen.If Kevin is using 6 ounces of chocolate chips,how many ounces will Kendra need?
C)Lisa and Linda are planting peas on the same farm.Linda plants 4 rows and Lisa plants 6 rows.If Linda's peas are ready to pick in 8 weeks,how many weeks will it take for Lisa's peas to be ready?
D)Two weeks ago,two flowers were measured at 8 inches and 12 inches,respectively.Today they are 11 inches and 15 inches tall.Did the 8-inch or 12-inch flower grow more?
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
A variety of methods will help students develop their proportional thinking ability.All of the ideas below support this thinking EXCEPT:
A)Provide ratio and proportional tasks within many different contexts.
B)Provide examples of proportional and non-proportional relationships to students and ask them to discuss the differences.
C)Relate proportional reasoning to their background knowledge and experiences.
D)Provide practice in cross-multiplication problems.
A)Provide ratio and proportional tasks within many different contexts.
B)Provide examples of proportional and non-proportional relationships to students and ask them to discuss the differences.
C)Relate proportional reasoning to their background knowledge and experiences.
D)Provide practice in cross-multiplication problems.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Covariation means that two different quantities vary together.Identify the problem that is about a covariationbetween ratio.
A)Apples are 4 for $2.00.
B)2 apples for $1.00 and 1 for $0.50.
C)Apples at Meyers were 4 for $2.00 and at HyVee 5 for $3.00.
D)Apples sold 4 out of 5 over oranges.
A)Apples are 4 for $2.00.
B)2 apples for $1.00 and 1 for $0.50.
C)Apples at Meyers were 4 for $2.00 and at HyVee 5 for $3.00.
D)Apples sold 4 out of 5 over oranges.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Posing problems for students to solve proportions situations with their own intuition and inventive method is preferred over what?
A)Scaling up and down.
B)Ratio tables.
C)Graphs.
D)Cross products.
A)Scaling up and down.
B)Ratio tables.
C)Graphs.
D)Cross products.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Discuss the reasoning behind "restraining the path to computation" for solving proportional problems.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Which of the following is an example of using a buildup strategy method of solving proportions?
A)Allison bought 3 pairs of socks for $12.To find out how much ten pairs cost,find that $12 divided by 3 is $4 a pair,and multiply $4 by 10 for a total of $40.
B)A square with a length of 2 inches was enlarged by a scale factor of 4 and is now 8 inches long.
C)If 5 candy bars cost $4.50,then 10 would cost $9.(Because 5 × 2 = 10,multiply $4.50 by 2).
D)If 23= x15 ,find the cross products,30 = 3x,and then solve for x.x = 10.
A)Allison bought 3 pairs of socks for $12.To find out how much ten pairs cost,find that $12 divided by 3 is $4 a pair,and multiply $4 by 10 for a total of $40.
B)A square with a length of 2 inches was enlarged by a scale factor of 4 and is now 8 inches long.
C)If 5 candy bars cost $4.50,then 10 would cost $9.(Because 5 × 2 = 10,multiply $4.50 by 2).
D)If 23= x15 ,find the cross products,30 = 3x,and then solve for x.x = 10.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
What is one method for students to see the connection between multiplicative reasoning and proportional reasoning?
A)Solving problems with rates.
B)Solving problems with scale drawings.
C)Solve problems with between ratios.
D)Solving problems with costs.
A)Solving problems with rates.
B)Solving problems with scale drawings.
C)Solve problems with between ratios.
D)Solving problems with costs.
Unlock Deck
Unlock for access to all 19 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck