expand icon
book Excel Applications for Accounting Principles 4th Edition by Gaylord Smith cover

Excel Applications for Accounting Principles 4th Edition by Gaylord Smith

Edition 4ISBN: 978-1111581565
book Excel Applications for Accounting Principles 4th Edition by Gaylord Smith cover

Excel Applications for Accounting Principles 4th Edition by Gaylord Smith

Edition 4ISBN: 978-1111581565
Exercise 2
PROBLEM DATA
Bumblebee Mobiles manufactures a line of cell phones. The management has identified the following overhead costs and related cost drivers for the coming year.
PROBLEM DATA  Bumblebee Mobiles manufactures a line of cell phones. The management has identified the following overhead costs and related cost drivers for the coming year.     The following were incurred in manufacturing two of their cell phones, Bubble and Burst, during the first quarter.     REQUIREMENT  Open the file ABC from the website for this book at cengagebrain.com. Enter the formulas in the appropriate cells on the worksheet. For example, FORMULA1 is =B8/E8. Enter your name in cell A1. Save your completed file as ABC2. Print the worksheet. Also print your formulas. Check figure: Cost per unit for Bubble (cell B43), $8.75.
The following were incurred in manufacturing two of their cell phones, Bubble and Burst, during the first quarter.
PROBLEM DATA  Bumblebee Mobiles manufactures a line of cell phones. The management has identified the following overhead costs and related cost drivers for the coming year.     The following were incurred in manufacturing two of their cell phones, Bubble and Burst, during the first quarter.     REQUIREMENT  Open the file ABC from the website for this book at cengagebrain.com. Enter the formulas in the appropriate cells on the worksheet. For example, FORMULA1 is =B8/E8. Enter your name in cell A1. Save your completed file as ABC2. Print the worksheet. Also print your formulas. Check figure: Cost per unit for Bubble (cell B43), $8.75.
REQUIREMENT
Open the file ABC from the website for this book at cengagebrain.com. Enter the formulas in the appropriate cells on the worksheet. For example, FORMULA1 is =B8/E8. Enter your name in cell A1. Save your completed file as ABC2. Print the worksheet. Also print your formulas. Check figure: Cost per unit for Bubble (cell B43), $8.75.
Explanation
Verified
like image
like image

The formulas are entered in the workshee...

close menu
Excel Applications for Accounting Principles 4th Edition by Gaylord Smith
cross icon