Exam 5: Cost Behavior

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Booble,Inc.has a contribution margin ratio of 45%.This month,sales revenue was $200,000,and profit was $40,000.How much are Booble's fixed costs?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Correct Answer:
Verified

C

Rodeo,Inc.has a contribution margin ratio of 45%.This month,profit was $40,000 and fixed costs were $50,000.How much was Rodeo's sales revenue?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Correct Answer:
Verified

D

When Carter,Inc.sells 48,000 units,its total variable cost is $115,200.What is its total variable cost when it sells 54,000 units?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Correct Answer:
Verified

C

Which of the following statements is true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(28)

The slope of the cost line on a scattergraph represents

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Star,Inc.used Excel to run a least-squares regression analysis,which resulted in the following output: What is Star's formula for estimating costs? Star,Inc.used Excel to run a least-squares regression analysis,which resulted in the following output: What is Star's formula for estimating costs?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Which of the following is a mixed cost?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

McNeil uses the high-low method of estimating costs.McNeil had total costs of $50,000 at its lowest level of activity,when 5,000 units were sold.When,at its highest level of activity,sales equaled 12,000 units,total costs were $78,000.What would McNeil estimate its total cost to be if sales equaled 8,000 units?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Sugar Corp has a selling price of $20,variable costs of $12 per unit,and fixed costs of $25,000.Maple expects profit of $300,000 at its anticipated level of production.If Sugar sells 5,000 units more than expected,how much higher will its profits be?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Rose Corp.has contribution margin of $65,000,variable costs of $10 per unit,and fixed costs of $25,000.If Rose sells 13,000 units,what was the selling price per unit?

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Profit will be the same under variable costing as under full absorption costing whenever

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: How much greater will Jasper Enterprises' income be under absorption costing than under variable costing? Jasper Enterprises had the following cost and production information for April: How much greater will Jasper Enterprises' income be under absorption costing than under variable costing?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Star,Inc.used Excel to run a least-squares regression analysis,which resulted in the following output: How much of the variation in cost is not explained by production? Star,Inc.used Excel to run a least-squares regression analysis,which resulted in the following output: How much of the variation in cost is not explained by production?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Palm,which uses the high-low method,had an average cost per unit of $50 at its lowest level of activity when sales equaled 1,000 units and an average cost per unit of $32.50 at its highest level of activity when sales equaled 2,000 units.Palm would estimate fixed costs as

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)

The contribution margin ratio is

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Carson,which uses the high-low method,reported total costs of $24 per unit at its lowest activity level,when production equaled 10,000 units.When production doubled,at its highest activity level,the total cost per unit dropped to $15.Carson would estimate variable cost per unit as

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Gardenia Corp.has a selling price of $15,fixed costs of $25,000,and contribution margin of $65,000.If Gardenia sells 13,000 units,how much are variable costs per unit?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Contribution margin plus variable cost per unit equals total sales revenue.Contribution margin plus total variable costs equals total sales revenue.

(True/False)
4.9/5
(47)

Mohave,Inc.places a quality assurance logo on each of its units.To use this logo,it must pay the quality assurance firm $5,000 per month plus $1 per unit.The cost to Mohave of using the quality assurance logo would be a

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

Ajax uses the high-low method of estimating costs.Ajax had total costs of $50,000 at its lowest level of activity,when 5,000 units were sold.When,at its highest level of activity,sales equaled 12,000 units,total costs were $78,000.Ajax would estimate fixed costs as

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Showing 1 - 20 of 100
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)