Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Overhead includes

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

A variable cost is one that does not increase in total as output increase and does not decrease in total as output decreases.

(True/False)
4.8/5
(35)

Period costs

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Which of the following is an example of direct labor?

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Costs are subdivided into what two major functional categories?

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

______________is the amount of cash or cash equivalent sacrificed for goods and/or services that are expected to bring a current or future benefit to the organization.

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Cost is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Figure 2-2. Lonborg Co.had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31,2011: Figure 2-2. Lonborg Co.had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31,2011:   In addition,direct labor costs of $30,000 were incurred,overhead equaled $42,000,materials purchased were $27,000 and selling and administrative costs were $22,000.Lonborg Co.sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit. Refer to Figure 2-2.What was the amount of cost of goods manufactured for the year? In addition,direct labor costs of $30,000 were incurred,overhead equaled $42,000,materials purchased were $27,000 and selling and administrative costs were $22,000.Lonborg Co.sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit. Refer to Figure 2-2.What was the amount of cost of goods manufactured for the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

An opportunity cost is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year. Figure 2-6. Seaview Company took the following data from their income statement at the end of the current year.   Refer to Figure 2-6.What was the sales price per unit? Refer to Figure 2-6.What was the sales price per unit?

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Period costs are all costs that are not product costs,such as office supplies.

(True/False)
5.0/5
(41)

If beginning work-in-process inventory is $120,000,ending work-in-process inventory is $160,000,cost of goods manufactured is $400,000 and direct materials used are $100,000,what are the conversion costs?

(Multiple Choice)
4.8/5
(50)

Which of the following is an example of a period cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

As costs are used up in the production of revenues,they are said to expire.Expired costs are called expenses.

(True/False)
4.8/5
(39)

Figure 2-7. Gateway Company produces a product with the following per-unit costs: Figure 2-7. Gateway Company produces a product with the following per-unit costs:   Last year,Gateway produced and sold 750 units at a sales price of $68 each.Total selling and administrative expense was $22,000. Refer to Figure 2-7.Prime cost per-unit was? Last year,Gateway produced and sold 750 units at a sales price of $68 each.Total selling and administrative expense was $22,000. Refer to Figure 2-7.Prime cost per-unit was?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

A(n)_________________ is the benefit given up or sacrificed when one alternative is chosen over another.

(Short Answer)
4.8/5
(41)

Figure 2-3. Bartlow,Inc.had the following income statement for the month of May. Figure 2-3. Bartlow,Inc.had the following income statement for the month of May.   Refer to Figure 2-3.What was the cost of goods sold percent? Refer to Figure 2-3.What was the cost of goods sold percent?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Figure 2-8. Last year Quest Company incurred the following costs: Figure 2-8. Last year Quest Company incurred the following costs:   Quest produced and sold 2,000 units at a sales price of $125 each.Assume that beginning and ending inventories of materials,work in process,and finished goods were zero. Refer to Figure 2-8.Gross margin per-unit was? Quest produced and sold 2,000 units at a sales price of $125 each.Assume that beginning and ending inventories of materials,work in process,and finished goods were zero. Refer to Figure 2-8.Gross margin per-unit was?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

The Bayou Company makes crab pots.During the current month,direct materials costing $126,000 were put into production.Direct labor of $78,000 was incurred and overhead equaled $84,000.Selling and administrative expenses totaled $66,000 for the month and the company manufactured 3,000 crab pots.Assume there was no beginning inventory and that 2,800 crab pots were sold. Required: The Bayou Company makes crab pots.During the current month,direct materials costing $126,000 were put into production.Direct labor of $78,000 was incurred and overhead equaled $84,000.Selling and administrative expenses totaled $66,000 for the month and the company manufactured 3,000 crab pots.Assume there was no beginning inventory and that 2,800 crab pots were sold. Required:

(Essay)
4.8/5
(43)

Costs are directly,not indirectly,associated with cost objects.

(True/False)
4.9/5
(37)
Showing 41 - 60 of 178
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)