Exam 11: Output and Costs

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Which one of the following statements is false?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Table 11.2.1 Table 11.2.1    -Refer to Table 11.2.1 which gives Tania's total product schedule.Marginal product of labour reaches its maximum when the number of workers increases from -Refer to Table 11.2.1 which gives Tania's total product schedule.Marginal product of labour reaches its maximum when the number of workers increases from

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

Choose the correct statement.

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

The average product of energy equals

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Which type of cost does not change as the quantity of output produced changes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Use the figure below to answer the following questions. Use the figure below to answer the following questions.     Figure 11.4.2 -Refer to Figure 11.4.2,which illustrates the short-run average total cost curves for four different plant sizes.Which plant has the lowest average total cost for an output rate of 5 sweaters a day? Figure 11.4.2 -Refer to Figure 11.4.2,which illustrates the short-run average total cost curves for four different plant sizes.Which plant has the lowest average total cost for an output rate of 5 sweaters a day?

(Multiple Choice)
4.7/5
(35)

The average product of labour equals

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

If the marginal product of the fifth worker is 34,then the total product of five workers

(Multiple Choice)
4.7/5
(26)

Diseconomies of scale are present when

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

The average variable cost curve will shift upward if

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

A firm's total fixed cost is $100.If total cost is $200 for one unit of output and $310 for two units,what is the marginal cost of the second unit?

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

If ATC is falling,then MC must be

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

If the average variable cost of producing 10 units is $18 and the average variable cost of producing 11 units is $20,we know that,between 10 and 11 units of output,

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Showing 121 - 133 of 133
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)