Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis
Exam 1: Whole Numbers: How to Dissect and Solve Word Problems55 Questions
Exam 2: Fractions62 Questions
Exam 3: Decimals62 Questions
Exam 4: Banking59 Questions
Exam 5: Solving for the Unknown: a How-To Approach for Solving Equations79 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications86 Questions
Exam 7: Discounts: Trade and Cash87 Questions
Exam 8: Markups and Markdowns: Perishables and Breakeven Analysis74 Questions
Exam 9: Payroll62 Questions
Exam 10: Simple Interest61 Questions
Exam 11: Promissory Notes, Simple Discount Notes, and the Discount Process75 Questions
Exam 12: Compound Interest and Present Value66 Questions
Exam 13: Annuities and Sinking Funds68 Questions
Exam 14: Installment Buying47 Questions
Exam 15: The Cost of Home Ownership59 Questions
Exam 16: How to Read, Analyze, and Interpret Financial Reports68 Questions
Exam 17: Depreciation58 Questions
Exam 18: Inventory and Overhead67 Questions
Exam 19: Sales, Excise, and Property Taxes66 Questions
Select questions type
Bill Angel marks up his goods 38% on cost. A Nikon camera cost Bill $410. What is Bill's selling price?
(Essay)
4.8/5
(45)
J.C. Penney sells a Timex watch for $139.99 that cost $89.97. J.C. Penney's percent of markup based on the selling price is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
May's Bakeshop makes triple chocolate brownies that cost $1.50 each. Past experience shows that 20% of the brownies will spoil. Assuming May wants a 40% markup based on cost and produces 200 brownies, what should each brownie sell for?
(Essay)
4.8/5
(44)
Camille Keegan sells lamps for $105.55 that cost her $75.00. Camille's percent of markup based on the selling price is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Zale's bought a tea set for $1,400. Zale's wants to markup the set 55% of the selling price. The selling price of the tea set should be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
An Apple iPod sells for $299, which is marked up 40% of the selling price. The cost of the iPod is:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A local Dunkin' Donuts makes blueberry muffins that cost $.69 each. Past experience shows that 15% of the muffins will spoil and have to be discarded. Assuming that this shop wants a 30% markup based on cost and produces 200 muffins, each muffin should sell for:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Al's Hat Shop bought a hat for $95. Al wants to markup the hat by 55% of the selling price. What should the selling price of the hat be?
(Essay)
4.8/5
(35)
Showing 61 - 74 of 74
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)