Exam 1: Review of Basic Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Perform the indicated operations without a calculator: 54÷103=54 \div 10 ^ { 3 } =

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)

Identify the divisor, the dividend, and the quotient in this problem: 284=7\frac { 28 } { 4 } = 7

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Multiply: 1.01 × 0.231

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

How many 1.5-foot lengths can be cut out of a 14-foot 2×4, ignoring the amount used by the blade of the saw?

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

South Dakota is approximately the shape of a rectangle. If it averages 202 miles in width and has an area of 77,047 square miles, what is the average length of the state in whole numbers?

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)

Divide: 6,118 ÷ 38

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

A computer repair shop bought sound cards three times during the year. The first time they bought 25 cards at $4.68 each. The second purchase was for 20 cards that cost $4.75 each. The last purchase of the year was for 16 cards at $4.80 each. What was the average cost of one sound card?

(Short Answer)
4.9/5
(31)

Choose the largest of the following numbers:

(Multiple Choice)
4.8/5
(27)

Subtract and check your 2,155 - 919

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)

Cody stopped by the grocery store on the way home from school. He had nine dollars in his wallet. He selected the following items: a can of green beans at $.39; a jar of dill pickles at $2.29; three pounds of hamburger at $4.39; a head of lettuce at $.95; and a bottle of dressing at $1.49. First, he estimated the cost of the groceries to the nearest dollar then decided to also estimate to the nearest dime. Give both estimates and decide which method was more accurate for this situation.

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Divide: 1.032 ÷ 0.4

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Find the approximate cost by rounding to a single digit and then find the exact cost of 12 cans of cat food if each can costs $0.49.

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

A construction company has been hired to put guttering around the roof of the house pictured. The roof is a hipped roof that requires guttering on all sides. The company charges $4.68 per foot for labor and materials. What will be the cost of the job? A construction company has been hired to put guttering around the roof of the house pictured. The roof is a hipped roof that requires guttering on all sides. The company charges $4.68 per foot for labor and materials. What will be the cost of the job?

(Short Answer)
4.9/5
(42)

Divide, rounding to the nearest hundredth: Divide, rounding to the nearest hundredth:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Find the average and round to the same place value as that used in the problem. Cost of a can of cat food: 51¢, 94¢, 15¢, 73¢, 48¢, 51¢, 33¢

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)

Add: 0.3874 +0.9163

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Multiply: 34.7 \times1.8

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Sara drove 532 miles and used exactly 14 gallons of gas. How many miles did she average on one gallon of gas?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Perform the indicated operations without a calculator: 35×103=35 \times 10 ^ { 3 } =

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

Evaluate 42×(94)×44^2 \times ( 9 - 4 ) \times 4 following the order of operations without using a calculator.

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Showing 181 - 200 of 270
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)