Exam 11: Standard Costs and Balanced Scorecard
Exam 1: Managerial Accounting147 Questions
Exam 2: Job Order Costing132 Questions
Exam 3: Process Costing128 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing156 Questions
Exam 5: Cost-Volume-Profit153 Questions
Exam 6: Cost-Volume-Profit Analysis: Additional Issues114 Questions
Exam 7: Incremental Analysis165 Questions
Exam 8: Pricing137 Questions
Exam 9: Budgetary Planning157 Questions
Exam 10: Budgetary Control and Responsibility Accounting159 Questions
Exam 11: Standard Costs and Balanced Scorecard180 Questions
Exam 12: Planning for Capital Investments153 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows106 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis162 Questions
Select questions type
Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at $18.30 per hour. The labor price variance was
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
It is possible that a company's financial statements may report inventories at
(Multiple Choice)
5.0/5
(31)
A standard which represents an efficient level of performance that is attainable under expected operating conditions is called a(n)
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Use the following information for questions
Oxnard Industries produces a product that requires 2.6 pounds of materials per unit. The allowance for waste and spoilage per unit is .3 pounds and .1 pounds, respectively. The purchase price is $2 per pound, but a 2% discount is usually taken. Freight costs are $.10 per pound, and receiving and handling costs are $.07 per pound. The hourly wage rate is $12.00 per hour, but a raise which will average $.30 will go into effect soon. Payroll taxes are $1.20 per hour, and fringe benefits average $2.40 per hour. Standard production time is 1 hour per unit, and the allowance for rest periods and setup is .2 hours and .1 hours, respectively.
-The standard direct labor rate per hour is
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
All Urban Company produces a product requiring 4 pounds of material costing $3.50 per pound. During December, All Urban purchased 4,200 pounds of material for $14,112 and used the material to produce 500 products. What was the materials price variance for December?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Setting standard costs is relatively simple because it is done entirely by accountants.
(True/False)
4.8/5
(27)
Standard costs may be incorporated into the accounts in the general ledger.
(True/False)
4.8/5
(39)
The use of standard costs in inventory costing is prohibited in financial statements.
(True/False)
4.9/5
(39)
A manufacturing company would include setup and downtime in their direct
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
If the materials price variance is $3,600 F and the materials quantity and labor variances are each $2,700 U, what is the total materials variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
All of the following are advantages of standard costs except they
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135. Dillon's total variance is
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
If actual direct materials costs are greater than standard direct materials costs, it means that
(Multiple Choice)
4.8/5
(53)
Which of the following statements about overhead variances is false?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Showing 141 - 160 of 180
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)