Exam 1: Whole Numbers
Exam 1: Whole Numbers214 Questions
Exam 2: Fractions154 Questions
Exam 3: Decimals116 Questions
Exam 4: Checking Accounts73 Questions
Exam 5: Using Equations to Solve Business Problems118 Questions
Exam 6: Percents and Their Applications in Business175 Questions
Exam 7: Invoices, Trade Discounts, and Cash Discounts167 Questions
Exam 8: Markup and Markdown147 Questions
Exam 9: Payroll132 Questions
Exam 10: Simple Interest and Promissory Notes151 Questions
Exam 11: Compound Interest and Present Value140 Questions
Exam 12: Annuities135 Questions
Exam 13: Consumer and Business Credit128 Questions
Exam 14: Mortgages120 Questions
Exam 15: Financial Statements and Ratios122 Questions
Exam 16: Inventory105 Questions
Exam 17: Depreciation111 Questions
Exam 18: Taxes116 Questions
Exam 19: Insurance155 Questions
Exam 20: Investments159 Questions
Exam 21: Business Statistics and Data Presentation125 Questions
Select questions type
A service station's record of gallons of gasoline sold per day over a 4 day period produced the figures below. What was the total number of gallons sold?
131; 1,897; 931; 1,722
(Short Answer)
4.9/5
(35)
A machine uses 12 circuit boards, each containing 326 parts. A company has 615,828 parts in stock.
A)How many machines can it manufacture?
B)How many parts will be left?
(Short Answer)
4.8/5
(39)
Leonard owns an auto dealership. This week he must order 61 new Ford Transits. If each Ford Transit costs Leonard $8,532, how much is his total purchase?
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
Write the whole number in numerical form: Sixty-five million, two hundred six
(Short Answer)
4.9/5
(27)
Last month, Jim Grimshaw harvested 325 bushels of tomatoes, 218 bushels of carrots, and 560 bushels of cucumbers. He sold the entire harvest to Produce, Inc. The tomatoes brought $4 per bushel; the carrots, $3 per bushel; and the cucumbers, $2 per bushel. If Jim's expenses amounted to $989, how much was his profit?
(Short Answer)
4.9/5
(41)
You are hosting a reception. The meal will cost $22 per person; entertainment will cost $1,500; facility rental is $750; invitations and decoration costs are $1,230; and other expenses amount to $930.
A)Calculate the cost if 210 guests plan to attend.
B)What is the cost per guest?
(Short Answer)
4.9/5
(45)
A contestant agreed to split her prize money equally with her family. There are 11 members in her family, including the contestant. If she won $275,000, how much money will each family member receive?
(Short Answer)
4.9/5
(36)
If the divisor does not evenly divide into the dividend, the quotient will have a remainder.
(True/False)
4.8/5
(31)
The quotient is the answer to a(n) ____________________ problem.
(Short Answer)
4.9/5
(43)
Edna Boyd makes $6.50 per hour. How much does Edna earn in a 32-hour week?
(Short Answer)
4.9/5
(36)
A system using the ten Hundu-Arabic symbols 0 - 9 is called a binary number system.
(True/False)
4.9/5
(29)
A newsstand sold 318 papers on Monday, 389 papers on Tuesday, 406 papers on Wednesday, 347 papers on Thursday, 515 on Friday, and 1,812 papers on the weekend. How many papers were sold during the entire week?
(Short Answer)
4.9/5
(34)
Showing 61 - 80 of 214
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)