Exam 16: The Demand for Resources

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Marginal resource cost is

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

A farmer who has fixed amounts of land and capital finds that total product is 24 for the first worker hired, 32 when two workers are hired, 37 when three are hired, and 40 when four are hired.The farmer's product sells for $3 per unit, and the wage rate is $13 per worker.The marginal revenue product of the second worker is

(Multiple Choice)
4.7/5
(25)

A farmer who has fixed amounts of land and capital finds that total product is 24 for the first worker hired, 32 when two workers are hired, 37 when three are hired, and 40 when four are hired.The farmer's product sells for $3 per unit, and the wage rate is $13 per worker.What is the farmer's profit-maximizing output?

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

  Refer to the table, which gives data for a firm that is hiring labor in a purely competitive market.If the wage rate is $11, how many workers will the firm choose to employ? Refer to the table, which gives data for a firm that is hiring labor in a purely competitive market.If the wage rate is $11, how many workers will the firm choose to employ?

(Multiple Choice)
4.8/5
(24)

Assume labor is the only variable input and that an additional input of labor increases total output from 72 to 80 units.If the product sells for $6 per unit in a purely competitive market, the MRP of this additional worker is

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

  Refer to the table, which gives data for a firm that is hiring labor in a purely competitive market.If the wage rate is $20, how many workers will the firm choose to employ? Refer to the table, which gives data for a firm that is hiring labor in a purely competitive market.If the wage rate is $20, how many workers will the firm choose to employ?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

A firm's demand schedule for a resource is the firm's marginal product schedule for the resource.

(True/False)
4.9/5
(46)

A firm combines two resources, A and B, to produce an output, Q.Their respective marginal revenue products are $30 and $21.A costs $15 a unit and B $7 a unit.To reduce the cost of Q,

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

If a firm is hiring variable resources D and F in perfectly competitive input markets, it will minimize the cost of producing any level of output by employing D and F in such amounts that

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Which would result in a decrease in the elasticity of demand for a particular resource?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Changes in the price of a product would not shift the demand for the resources needed to produce the product.

(True/False)
4.7/5
(26)

Marginal revenue product measures the

(Multiple Choice)
5.0/5
(37)

Which of the following increases in labor demand is due to a change in the price of a related resource?

(Multiple Choice)
4.7/5
(36)

Suppose capital is readily substitutable for labor and that the price of capital falls.We can conclude that the

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

A firm is employing inputs such that the marginal product of labor is 25 and the marginal product of capital is 40.The price of labor is $5, and the price of capital is $8.If the firm wants to minimize costs, then it should

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

All firms have to incur costs because of

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Other things equal, we would expect the labor demand curve of a monopolistic seller to

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Suppose the price of the product that labor is producing increases and simultaneously the price of capital, which is substitutable for labor, decreases.Assuming that the substitution effect is greater than the output effect, the demand for labor

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

An example of derived demand in the auto industry is the demand for

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

A farmer who has fixed amounts of land and capital finds that total product is 24 for the first worker hired, 32 when two workers are hired, 37 when three are hired, and 40 when four are hired.The farmer's product sells for $3 per unit, and the wage rate is $13 per worker.How many workers should the farmer hire?

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Showing 61 - 80 of 231
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)