Exam 2: Review and Applications of Algebra
Exam 1: Review and Applications of Basic Mathematics369 Questions
Exam 2: Review and Applications of Algebra453 Questions
Exam 3: Ratios and Proportions272 Questions
Exam 4: Mathematics of Merchandising260 Questions
Exam 5: Cost-Volume-Profit Analysis96 Questions
Exam 6: Simple Interest285 Questions
Exam 7: Applications of Simple Interest128 Questions
Exam 8: Compound Interest: Future Value and Present Value282 Questions
Exam 9: Compound Interest: Further Topics and Applications331 Questions
Exam 10: Annuities: Future Value and Present Value232 Questions
Exam 11: Annuities: Periodic Payment, Number of Payments, and Interest Rate235 Questions
Exam 12: Annuities: Special Situations167 Questions
Exam 13: Loan Amortization: Mortgages108 Questions
Select questions type
Classic Homes has found from experience that there should be 40% as many two-bedroom homes as three-bedroom homes in a subdivision, and twice as many two-bedroom homes as four-bedroom homes. How many homes of each type should Classic build in a new 96-home subdivision?
(Short Answer)
4.8/5
(32)
If the Canadian dollar is worth18% less than the U.S. dollar, by what percentage does the U.S. dollar exceed the value of the Canadian dollar?
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Evaluate accurate to the cent:
for R = $575, i = 0.085, n = 3
(Short Answer)
4.9/5
(37)
BCIT is considering decreasing its student to teacher ratio by 20%. Currently there are 35 students per instructor. By what amount should instructors be increased?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The manufacturer of Caramalt chocolate bars wants to implement a 7.5% increase in the unit retail price along with a reduction in the bar size from 100 g to 80 g. If the current retail price of a 100-g bar is $1.15, what should be the price of an 80-g bar?
(Short Answer)
4.9/5
(28)
A moving company charges an hourly rate plus a per kilometer rate. Sam paid $128.50 for his rental, having traveled 77Km over a 6 hour period. Taylor paid $205 for her rental, having traveled 140 km over a nine hour period. Determine the hourly rate and per Km rate charged by the rental company.
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
Evaluate the following expression: P(1 + rt), for P = $1575, r = .055,
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Solve the following pair of equations. Verify your solution. x - y = 2 3x + 4y = 20
(Short Answer)
4.8/5
(28)
In 1985 a 100 gram chocolate cost $0.50. The same chocolate now has decreased to 80 grams and costs $1.75. Calculate the percentage change in grams.
(Short Answer)
4.9/5
(40)
Showing 421 - 440 of 453
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)