Exam 15: Management Accounting and Cost Concepts
Exam 1: Accounting Information: Users and Uses47 Questions
Exam 2: Financial Statements: An Overview118 Questions
Exam 3: The Accounting Cycle: The Mechanics of Accounting109 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle112 Questions
Exam 5: Internal Controls: Ensuring the Integrity of Financial Information108 Questions
Exam 6: Receivables: Selling a Product or a Service115 Questions
Exam 7: Inventory and the Cost of Sales148 Questions
Exam 8: Completing the Operating Cycle93 Questions
Exam 9: Investments: Property, Plant, and Equipment and Intangible Assets130 Questions
Exam 10: Financing: Long-Term Liabilities113 Questions
Exam 11: Financing: Equity86 Questions
Exam 12: Investments: Debt and Equity Securities89 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows97 Questions
Exam 14: Analyzing Financial Statements91 Questions
Exam 15: Management Accounting and Cost Concepts104 Questions
Exam 16: Cost Flows and Business Organizations136 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing64 Questions
Exam 18: Budgeting and Control128 Questions
Exam 19: Controlling Cost and Profit137 Questions
Exam 20: Inventory Management and Variable and Absorption Costing89 Questions
Exam 21: Cost Behavior and Decisions Using C-V-P Analysis152 Questions
Exam 22: Relevant Information and Decisions97 Questions
Exam 23: Capital Investment Decisions103 Questions
Exam 24: New Measures of Performance83 Questions
Select questions type
Tulip Company is a tulip bulb distributor. Every year, Tulip Company plants an outdoor show garden where visitors can see all the varieties of tulips. The garden is open only during the month of April. The original cost to design and landscape the tulip garden is $300,000. Five employees work each day the garden is open. Each employee is paid hourly at a rate of $10 per hour and works for 8 hours each day. Tulip Company pays annual expenses of $1,000 for utilities on the garden property, $800 for property taxes, and $1,200 for insurance on the property. Tulip Company has found that it generally costs $50 per every 100 visitors to upkeep, repair, and maintain the gardens.


(Essay)
4.8/5
(28)
In the chart below, list the three main differences between managerial accounting and financial accounting.
Managerial Accounting Financial Accounting Source: Purpose: Outcome:
(Essay)
4.8/5
(36)
In a manufacturing company, indirect labor is usually classified as a(n):
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Which management function implements management plans and identifies how plans compare with actual performance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
You want to go skiing for the day. However, you realize you are scheduled to work. If you call in sick and do not go to work, the wages you will not earn (assuming you are an hourly employee) are considered a(n):
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
You want to go skiing for the day. The cost of the lift ticket would be considered a(n):
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
If a cost increases as the sales volume increases, the cost is a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Which of the following types of costs are most likely to be classified as period costs?
(Multiple Choice)
4.8/5
(22)
Which of the following is NOT a fundamental characteristic of management accounting as compared to financial accounting?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Advertising, insurance, and executives' salaries are all examples of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Costs that are specifically traceable to a unit of business are known as which of the following costs to that unit?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Mackie Co. manufactures hunting clothing. The standard variable costs to produce one batch of the Big Mac vests are as follows: direct material average cost is $6 per yard; average yards per batch is 20; direct labor average rate per hour is $12; average hours per batch is 4; variable overhead average rate per hour is $8; average hours per batch is 4. The standard monthly fixed costs are as follows: manufacturing overhead is $3,200; selling and administrative costs are $1,900. Mackie Co. produces 100 batches per month. (Ten vests are produced in each batch.) What is the manufacturing cost per vest?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
After graduating from college, Mary found what seemed to be an ideal job. However, after a few months she began to notice that some unethical practices were occurring within the company. What three steps should Mary take to resolve these unethical issues?
(Essay)
4.8/5
(33)
Costs that are directly traceable to a unit of business or segment being analyzed are called:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Janet's Jewelry makes sterling silver jewelry. One of the most popular rings, the Love Knot, is produced in batches of 10. The standard variable costs to produce one batch are as follows: direct material average cost is $13 per ounce; average ounces per batch is 20; direct labor average rate per hour is $22; average hours per batch is 10; variable overhead average rate per hour is $10; average hours per batch is 10. The standard monthly fixed costs are as follows: fixed manufacturing overhead is $1,400; selling and administrative costs are $1,500. Janet's Jewelry produces 10 batches per month. What is the manufacturing cost per batch?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Showing 41 - 60 of 104
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)