Exam 6: Relevant Information for Decision Making With a Focus on Operational Decisions
Exam 1: Managerial Accounting,the Business Organization,and Professional Ethics137 Questions
Exam 2: Introduction to Cost Behavior and Cost Volume Profit Relationships149 Questions
Exam 3: Measurement of Cost Behavior136 Questions
Exam 4: Cost Management Systems and Activity-Based Costing143 Questions
Exam 5: Relevant Information for Decision Making With a Focus on Pricing Decisions136 Questions
Exam 6: Relevant Information for Decision Making With a Focus on Operational Decisions148 Questions
Exam 7: Introduction to Budgets and Preparing the Master Budget148 Questions
Exam 8: Flexible Budgets and Variance Analysis143 Questions
Exam 9: Management Control Systems and Responsibility Accounting148 Questions
Exam 10: Management Control in Decentralized Organizations149 Questions
Exam 11: Capital Budgeting149 Questions
Exam 12: Cost Allocation130 Questions
Exam 13: Accounting for Overhead Costs152 Questions
Exam 14: Job-Order Costing and Process-Costing Systems154 Questions
Exam 15: Basic Accounting: Concepts, techniques, and Conventions150 Questions
Exam 16: Understanding Corporate Annual Reports: Basic Financial Statements141 Questions
Exam 17: Understanding and Analyzing Consolidated Financial Statements125 Questions
Select questions type
Jeff Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products.The annual costs associated with the production of 11,000 units of this part are as follows:
Direct materials \2 5,000 Direct labor 34,000 Variable indirect production costs 65,000 Fixed indirect production costs 40,000 Total cost \1 64,000
A supplier is willing to sell 11,000 units of the part to Jeff Company for $12.50 per unit.When examining the fixed indirect production costs,Jeff Company determines $10,000 is avoidable.
Required:
A) If there are no alternative uses for the facilities, should Jeff Company take advantage of the supplier's offer?
B) If Jeff Company decides to buy the part from the supplier, Jeff Company can rent out the idle facilities for $50,000 per year. Should Jeff Company take advantage of the supplier's offer?
Free
(Essay)
4.8/5
(35)
Correct Answer:
A)Alternatives:
Make part: ($25,000 + $34,000 + $65,000 + $10,000)= $134,000
Buy part: ($12.50 × 11,000)= $137,500
Conclusion:
The least costly alternative is to make the part.Jeff should not accept the supplier's offer.
B)Alternatives:
Make part: $134,000
Buy part: $137,500
Buy part and rent out facilities: $137,500 - $50,000 = $87,500
Conclusion:
The least costly alternative is to buy the part and rent out the facilities.
DesPlaines Corporation has a joint process that produces three products: P,G and A.Each product may be sold at split-off or processed further and then sold.Joint-processing costs for a year amount to $25,000.The production level for each product is 10,000 units.Other data follows:
Sales Value Separable Processing Sales Value Product at Split-Off Costs after Split-Off at Completion P \ 12 \ 8 \ 20 G 10 4 17 A 15 6 19
If Product P is processed beyond the split-off point,profits will ________.
Free
(Multiple Choice)
4.7/5
(40)
Correct Answer:
D
The gain or loss on the disposal of equipment is determined by ________.
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Correct Answer:
C
In make-or-buy decisions for a part for a product,relevant costs include ________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Watson Corporation manufactures two products,Simple and Complex.The following annual information was gathered:
Simple Complex Selling price per unit \ 47.00 \ 26.00 Variable cost per unit 42.00 22.00
Total annual fixed costs are $18,000.Assume demand for either product exceeds the factory's capacity.It takes one hour to make one unit of Complex.However,Simple takes 50% longer to manufacture when compared to Complex.Only 120,000 hours of plant capacity are available.How many units of Simple and Complex should Watson Corporation produce and sell in a year to maximize profits?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
The relevant information for a sell or process further decision for joint products includes the costs incurred before the split-off point.
(True/False)
4.8/5
(41)
Downers Grove Corporation has a joint process that produces three products: P,G and A.Each product may be sold at split-off or processed further and then sold.Joint-processing costs for a year amount to $25,000.The production level for each product is 10,000 units.Other data follows:
Sales Value Separable Processing Sales Value Product at Split-Off Costs after Split-Off at Completion P \ 12 \ 10 \ 21 G 12 4 17 A 10 6 19
To maximize profits,Downers Grove Corporation should process ________ further.
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Freedom Company has three departments.Data for the most recent year are presented below:
Dept. X Dept. Y Dept. Z Sales \ 400 \ 200 \ 80 Variable expenses 128 52 34 Unavoidable fixed expenses 96 52 12 Avoidable fixed expenses 116 104 54
Required:
A) Compute the operating income for Freedom Company.
B) Compute the contribution margin for each department.
C) Compute the operating income for each department.
D) Which department(s) should be eliminated? Why?
(Essay)
4.9/5
(45)
Jeffrey Company wants to double production of Product X from 1,000 units to 2,000 units.The variable manufacturing cost per unit is $10.The variable nonmanufacturing cost per unit is $20.There are no fixed costs.The selling price per unit is $50.What is the incremental revenue of the proposed change?
(Multiple Choice)
5.0/5
(31)
Central Industries has three product lines: A,B and C.The following information is available:
Central Industries is thinking about dropping Product C because it is reporting a loss.Assume Central Industries drops Product C and does not replace it.What will happen to operating income?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Mary is considering leaving her current position to open an ice cream shop.Mary's current annual salary is $77,000.Annual ice cream shop revenue and costs are estimated at $260,000 and $210,000,respectively.What is Mary's annual opportunity cost of starting the ice cream shop?
(Multiple Choice)
5.0/5
(30)
When adding or dropping a product line,variable costs are the only relevant costs.
(True/False)
4.8/5
(34)
Incremental benefits are the ________ generated by a proposed alternative.
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
If a department in a grocery store is under consideration to be eliminated,which of the following cost(s)is(are)NOT relevant to the decision?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Sahara Industries has three product lines: A,B and C.The following annual information is available:
Sahara Industries is thinking about dropping Product C because it is reporting a loss.Assume Sahara Industries drops Product C and the space formerly used to produce Product C is rented out for $15,000 per year.What will happen to operating income?
(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
Sunbury Company is considering the replacement of a machine that is presently used in production.The following data are available:
Old Machine NEW Machine Original cost \ 60,000 \ 35,000 Useful life in years 10 5 Current age in years 5 0 Book value \ 25,000 - Disposal value now \ 8,000 - Disposal value in 5 years 0 0 Annual cash operating costs \ 12,000 \ 4,000
Adding all five years together,the total relevant costs to consider if the old machine is kept are ________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(42)
Variable expenses are divided into avoidable and unavoidable costs.
(True/False)
4.8/5
(46)
Johnston Company wants to double production of Product X from 1,000 units to 2,000 units.The variable manufacturing cost per unit is $10.The variable nonmanufacturing cost per unit is $20.There are no fixed costs.The selling price per unit is $50.What is the incremental cost of the proposed change?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
When adding or dropping a product line,fixed avoidable costs may be relevant costs.
(True/False)
4.9/5
(40)
Showing 1 - 20 of 148
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)