Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting201 Questions
Exam 2: Building Blocks of Managerial Accounting265 Questions
Exam 3: Cost Behaviour374 Questions
Exam 4: Cost-Volume-Profit Analysis272 Questions
Exam 5: Job Costing353 Questions
Exam 6: Process Costing288 Questions
Exam 7: Activity Based Costing184 Questions
Exam 8: Short-Term Business Decisions271 Questions
Exam 9: The Master Budget and Responsibility Accounting228 Questions
Exam 10: Flexible Budgets and Standard Costs260 Questions
Exam 11: Performance Evaluation and the Balanced Scorecard195 Questions
Exam 12: Capital Investment Decisions and the Time Value of Money205 Questions
Select questions type
Use the information below to answer the following question(s).
Paris Plastics has monthly fixed costs of $90,000, while its variable costs are $4.00 per unit. The sales price per unit is $16.00 and Paris Plastics sold 12,000 units.
-Paris Plastics' total variable costs will be
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
________ costs include all costs associated with the production of a product.
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Use the information below to answer the following question(s).
Readers Unlimited sells books. The following information summarizes the company's operating expenses for the year:
-What is gross profit at Readers Unlimited?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Where would period costs be found on the financial statements?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
Costs can be either direct or indirect, depending upon the cost object.
(True/False)
4.7/5
(35)
Use the information below to answer the following question(s).
Uniquely Me Shoppe, a clothing retailer, had the following total costs as grouped by value chain element:
-What were the inventoriable costs at the Uniquely Me Shoppe?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Use the information below to answer the following question(s).
Readers Unlimited sells books. The following information summarizes the company's operating expenses for the year:
-What is the cost of goods available for sale at Readers Unlimited?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
The value chain helps companies control costs of products only.
(True/False)
4.7/5
(41)
Use the information below to answer the following question(s).
Uniquely Me Shoppe, a clothing retailer, had the following total costs as grouped by value chain element:
-What were the period costs at the Uniquely Me Shoppe?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Use the information below to answer the following question(s).
Ontario Industries Inc. had the following activities during the year:
-What is the amount of Ontario Industries Inc.'s ending finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Subtracting the costs of one alternative from the costs of the other alternative would be called the ________ cost.
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Use the information below to answer the following question(s).
Country Furniture Company manufactures furniture at its Halifax, Nova Scotia, factory. Some of its costs from the past year include:
-Direct labour costs for Country Furniture Company totaled

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
When making a decision to buy a new computer, the irrelevant costs are the
(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
Use the information below to answer the following question(s).
Montreal Industries Inc. had the following activities during the year:
-What is Montreal's cost of direct materials used during the year?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Use the information below to answer the following question(s).
Back Yards Inc. sells lawn furniture. The following information summarizes the company's operating expenses for the year:
-What was the value of goods available for sale at Back Yards Inc.?

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Homeco, a start-up manufacturing company, had a bookkeeper who left suddenly, leaving rather incomplete accounting records for the last month of his employment. You have been hired to sort out the puzzle. Assume Homeco's raw materials inventory contains only direct materials. You have the following information available:
Find the following amounts:
A. Cost of goods sold in May.
B. Beginning raw materials inventory.
C. Ending finished goods inventory.

(Essay)
4.9/5
(42)
Use the information below to answer the following question(s).
Sanjay Company has monthly fixed costs of $112,000. The variable costs are $5.00 per unit.The sales price per unit is $20.00 and they sold 8,000 units.
-Sanjay Company's average fixed costs per unit will be
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
The owner of Willy's Wonderful Burger Stand is concerned because the stand has been averaging only 3,000 burger sales per month, the stand and staff can make 6,000 burgers per month. The variable cost of each burger (buns, meat, etc.) is $2.50. Monthly fixed costs are (taxes, licenses, space rent and salaries) are $7,500. The owner (Willy Wonderful) believes he could sell 5,000 burgers per month if he cuts the sales price from $5.00 to $4.75 per burger. How much extra profit (above the current level) would he generate if he decreased the sales price?
(Essay)
4.9/5
(47)
Showing 141 - 160 of 265
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)