Exam 9: Differential Analysis and Product Pricing
Exam 2: Job Order Costing177 Questions
Exam 3: Process Cost Systems180 Questions
Exam 4: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis217 Questions
Exam 5: Variable Costing for Management Analysis154 Questions
Exam 6: Budgeting188 Questions
Exam 7: Performance Evaluation Using Variances From Standard Costs160 Questions
Exam 8: Performance Evaluation for Decentralized Operations202 Questions
Exam 9: Differential Analysis and Product Pricing163 Questions
Exam 10: Capital Investment Analysis180 Questions
Exam 11: Cost Allocation and Activity-Based Costing110 Questions
Exam 12: Cost Management for Just-In-Time Environments122 Questions
Exam 13: Statement of Cash Flows161 Questions
Exam 14: Financial Statement Analysis193 Questions
Exam 15: Managerial Accounting Concepts and Principles175 Questions
Select questions type
Snipe Company has been purchasing a component, Part Q, for $19.20 a unit. Snipe is currently operating at 70% of capacity and no significant increase in production is anticipated in the near future. The cost of manufacturing a unit of Part Q, determined by the absorption costing method, is estimated as follows:


(Essay)
4.8/5
(29)
A business received an offer from an exporter for 10,000 units of product at $17.50 per unit. The acceptance of the offer will not affect normal production or domestic sales prices. The following data is available:
What is the differential revenue from the acceptance of the offer?

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
The Owl Company produces and sells Product X at a total cost of $35 per unit, of which $28 is product cost and $7 is selling and administrative expenses. In addition, the total cost of $35 is made up of $24 variable cost and $11 fixed cost. The desired profit is $6 per unit. Determine the mark up percentage on product cost.
(Essay)
4.8/5
(35)
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce.
The differential cost of producing Product P is $13 per pound.
(True/False)
4.8/5
(35)
Lockrite Security Company manufacturers home alarms. Currently it is manufacturing one of its components at a total cost of $45 which includes fixed costs of $15 per unit. An outside provider of this component has offered to sell them the component for $40. Provide a differential analysis of the outside purchase proposal.
(Essay)
4.8/5
(34)
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce.
The differential cost of producing Product P is $55 per pound.
(True/False)
4.9/5
(43)
Nighthawk Inc. is considering disposing of a machine with a book value of $22,500 and an estimated remaining life of three years. The old machine can be sold for $6,250. A new machine with a purchase price of $68,750 is being considered as a replacement. It will have a useful life of three years and no residual value. It is estimated that the annual variable manufacturing costs will be reduced from $43,750 to $20,000 if the new machine is purchased. The net differential increase or decrease in cost for the entire three years for the new equipment is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(27)
Dotterel Corporation uses the variable cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 35,000 units of its sole product. Dotterel desires a profit equal to a 11.2% rate of return on invested assets of $350,000.
The variable cost per unit for the production and sale of the company's product is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
In using the variable cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing, fixed manufacturing costs and both fixed and variable selling and administrative expenses must be covered by the markup.
(True/False)
4.8/5
(41)
Mallard Corporation uses the product cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 45,000 units of its sole product. Mallard desires a profit equal to a 12% rate of return on invested assets of $800,000.
The dollar amount of desired profit from the production and sale of the company's product is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(46)
Make or buy options often arise when a manufacturer has excess productive capacity in the form of unused equipment, space, and labor.
(True/False)
4.8/5
(37)
MZE Manufacturing Company has a normal plant capacity of 37,500 units per month. Because of an extra large quantity of inventory on hand, it expects to produce only 30,000 units in May. Monthly fixed costs and expenses are $112,500 ($3 per unit at normal plant capacity) and variable costs and expenses are $8.25 per unit. The present selling price is $13.50 per unit. The company has an opportunity to sell 7,500 additional units at $9.90 per unit to an exporter who plans to market the product under its own brand name in a foreign market. The additional business is therefore not expected to affect the regular selling price or quantity of sales of MZE Manufacturing Company.
Prepare a differential analysis report, dated April 21 of the current year, on the proposal to sell at the special price.
(Essay)
4.9/5
(37)
Hummingbird Company uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs and expenses of producing 25,000 units of Product K are as follows:


(Essay)
4.8/5
(44)
Miramar Industries manufactures two products, A and B. The manufacturing operation involves three overhead activities - production setup, material handling, and general factory activities. Miramar uses activity-based costing to allocate overhead to products. An activity analysis of the overhead revealed the following estimated costs and activity bases for these activities:
Each product's total activity in each of the three areas are as follows:
What is the activity rate for Material Handling?


(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Falcon Co. produces a single product. Its normal selling price is $30.00 per unit. The variable costs are $19.00 per unit. Fixed costs are $25,000 for a normal production run of 5,000 units per month. Falcon received a request for a special order that would not interfere with normal sales. The order was for 1,500 units and a special price of $20.00 per unit. Falcon Co. has the capacity to handle the special order and, for this order, a variable selling cost of $1.00 per unit would be eliminated. Should the special order be accepted?
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Moon Company uses the variable cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs and expenses of producing and selling 75,000 units of Product T are as follows:


(Essay)
4.8/5
(30)
Using the variable cost concept determine the selling price for 30,000 units using the following data: Variable cost per unit $15.00, total fixed costs $90,000 and desired profit $150,000.
(Essay)
4.8/5
(37)
Which of the following reasons would cause a company to reject an offer to accept business at a special price?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
Hill Co. can further process Product O to produce Product P. Product O is currently selling for $60 per pound and costs $42 per pound to produce. Product P would sell for $82 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce.
The differential revenue of producing Product P is $82 per pound.
(True/False)
4.8/5
(33)
Showing 21 - 40 of 163
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)