Exam 10: Standard Costs and Variances
Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts186 Questions
Exam 2: Cost-Volume-Profit Relationships187 Questions
Exam 3: Job-Order Costing100 Questions
Exam 4: Variable Costing and Segment Reporting: Tools for Management224 Questions
Exam 5: Activity-Based-Costing: a Tool to Aid Decision Making145 Questions
Exam 6: Differential Analysis: the Key to Decision Making174 Questions
Exam 7: Capital Budgeting Decisions167 Questions
Exam 8: Profit Planning172 Questions
Exam 9: Flexible Budgets and Performance Analysis306 Questions
Exam 10: Standard Costs and Variances187 Questions
Exam 11: Performance Measurement in Decentralized Organizations115 Questions
Exam 12: Pricing Products and Services82 Questions
Exam 13: Profitability Analysis76 Questions
Exam 14: Least Squares Regression Computations21 Questions
Exam 15: Activity-Based Absorption Costing12 Questions
Exam 16: the Predetermined Overhead Rate and Capacity28 Questions
Exam 17: Super-Variable Costing49 Questions
Exam 18: Abc Action Analysis16 Questions
Exam 19: the Concept of Present Value13 Questions
Exam 20: Income Taxes and the Net Present Value Method147 Questions
Exam 21: Predetermined Overhead Rates and Overhead Analysis in a Standard Costing System111 Questions
Exam 22: Transfer Pricing25 Questions
Exam 23: Service Department Charges51 Questions
Select questions type
Epley Corporation makes a product with the following standard costs:
In July the company produced 3, 300 units using 12, 240 pounds of the direct material and 2, 760 direct labor-hours.During the month, the company purchased 13, 000 pounds of the direct material at a cost of $35, 100.The actual direct labor cost was $51, 612 and the actual variable overhead cost was $20, 148. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The variable overhead rate variance for July is:

(Multiple Choice)
5.0/5
(34)
The standard cost per unit is computed by dividing the standard quantity or hours by the standard price or rate.
(True/False)
4.9/5
(39)
Sizzle Company uses a standard cost system to collect costs related to the production of its "No-Stick" lawn chairs.The direct material for the chairs is teflon.Sizzle uses a standard direct material cost of $40.00 per chair (0.8 pounds of teflon × $50.00 per pound).During April, Sizzle purchased 2, 100 pounds of teflon for $106, 575.Sizzle used 1, 750 pounds of this teflon in April to produce 1, 800 lawn chairs.
Required:
Calculate Sizzle's materials price and materials quantity variances for April.
(Essay)
4.7/5
(49)
Wall Corporation, which produces commercial safes, has provided the following data:
Supplies cost is an element of variable manufacturing overhead. The variable overhead efficiency variance for supplies is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Kowaleski Corporation makes a product with the following standard costs:
In June the company produced 9, 100 units using 27, 010 kilos of the direct material and 930 direct labor-hours.During the month the company purchased 30, 600 kilos of the direct material at a price of $3.70 per kilo.The actual direct labor rate was $19.90 per hour and the actual variable overhead rate was $4.20 per hour.The materials price variance is computed when materials are purchased.Variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours.
Required:
a.Compute the materials quantity variance.
b.Compute the materials price variance.
c.Compute the labor efficiency variance.
d.Compute the labor rate variance.
e.Compute the variable overhead efficiency variance.
f.Compute the variable overhead rate variance.

(Essay)
5.0/5
(44)
Degregorio Corporation makes a product that uses a material with the following direct material standards:
The company produced 5, 600 units in November using 21, 750 kilos of the material.During the month, the company purchased 24, 800 kilos of the direct material at a total cost of $168, 640.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for November is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
The following standards for variable manufacturing overhead have been established for a company that makes only one product:
The following data pertain to operations for the last month:
What is the variable overhead efficiency variance for the month?


(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Showing 181 - 187 of 187
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)