Exam 4: Linear Systems
Exam 1: Review of Arithmetic116 Questions
Exam 2: Review of Basic Algebra232 Questions
Exam 3: Ratio,proportion,and Percent188 Questions
Exam 4: Linear Systems75 Questions
Exam 5: Cost-Volume-Profit Analysis and Break-Even39 Questions
Exam 6: Trade Discounts, cash Discounts, markup, and Markdown143 Questions
Exam 7: Simple Interest114 Questions
Exam 8: Simple Interest Applications75 Questions
Exam 9: Compound Interestfuture Value and Present Value147 Questions
Exam 10: Compound Interestfurther Topics64 Questions
Exam 11: Ordinary Simple Annuities89 Questions
Exam 12: Ordinary General Annuities89 Questions
Exam 13: Annuities Due, deferred Annuities, and Perpetuities157 Questions
Exam 14: Amortization of Loans,including Residential Mortgages71 Questions
Exam 15: Bond Valuation and Sinking Funds97 Questions
Exam 16: Investment Decision Applications67 Questions
Select questions type
Find the y-intercept for the following equation: 8x = 2 + y
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
A bakery has been baking 4000 donuts a day for distribution..The second shift has produced 1000 donuts fewer than two-thirds of the number of donuts produced by the first shift.Determine the number of donuts each shift has produced.
(Essay)
4.9/5
(34)
Operations costs increases linearly with the number of staff and are represented by the equations OC = 12000N + 3000 and 3OC - 7000N = 252000.Graphically calculate the operations cost and number of staff.
(Essay)
4.8/5
(38)
The age difference between my son and me is 30 years.In 3 years from today,I will be thrice as old as my son.What is my age now?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
Calculate the x-intercept and y-intercept for the following equation: -x + 2y = 8
(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
A machine requires five hours to make a unit of Product A and four hours to make a unit of Product B.Last month the machine operated for 440 hours producing a total of 100 units.How many units of each type of product did it produce?
(Essay)
4.8/5
(34)
Hamidah's sales last week were $251 less than three times Colleen's sales.Together they sold $1123.Determine how much each person sold last week.
(Essay)
4.9/5
(29)
Showing 21 - 40 of 75
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)