Exam 2: A: Review and Applications of Algebra

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Solve: x - 0.025x = 341.25

(Essay)
4.8/5
(28)

Simplify: Simplify:

(Essay)
4.8/5
(44)

Evaluate to six-figure accuracy: Evaluate to six-figure accuracy:

(Essay)
4.9/5
(36)

Evaluate to six-figure accuracy: Evaluate to six-figure accuracy:

(Essay)
4.8/5
(39)

Simplify and collect like terms: Simplify and collect like terms:

(Essay)
4.8/5
(36)

Evaluate accurate to the cent: L(1-d1)(1-d2)(1-d3) for L = $340, Evaluate accurate to the cent: L(1-d<sub>1</sub>)(1-d<sub>2</sub>)(1-d<sub>3</sub>) for L = $340,

(Essay)
4.9/5
(34)

After Island Farms increased the container size for its premium ice cream from 1.65 L to 2.2 L, the retail price increased from $5.49 to $7.98. What was the percent change in the unit price?

(Essay)
4.9/5
(35)

In his sales job, Ehud earns a base salary of $1500 per month plus a commission of 5% on sales revenue. Write an equation for calculating his gross earnings, E, for a month in terms of his sales revenue, R. If you were to plot a graph of E vs. R, what would be the slope and E-intercept of the line?

(Essay)
4.9/5
(28)

Solve: 12x - 4(2x - 1) = 6(x + 1) - 3

(Essay)
4.7/5
(35)

Calculate the missing value: Initial Value = 112g; Final Value =?; Percent Change = 112%

(Essay)
4.8/5
(36)

Quality Grocer makes its own bulk "trail mix" by mixing raisins and peanuts. The wholesale cost of raisins is $3.75 per kg and the cost of peanuts is $2.89 per kg. To the nearest 0.1 kg, what amounts of peanuts and raisins should be mixed to produce 50 kg of trail mix with an effective wholesale cost of $3.20 per kg?

(Essay)
4.8/5
(33)

Simplify and collect like terms: (5s - 2t) - (2s - 4t)

(Short Answer)
4.8/5
(35)

Solve the following pair of equations. Verify your solution. y - 3x = 11 5x + 30 = 4y

(Essay)
4.8/5
(33)

Multiply and collect like terms: 4(3a + 2b)(2b - a) - 5a(2a - b)

(Short Answer)
4.9/5
(34)

Evaluate and calculate to the cent: Evaluate and calculate to the cent:   for S = $2,500, r = 0.085,  for S = $2,500, r = 0.085, Evaluate and calculate to the cent:   for S = $2,500, r = 0.085,

(Essay)
4.7/5
(40)

Evaluate to six-figure accuracy: Evaluate to six-figure accuracy:

(Essay)
4.8/5
(40)

Alicia pays 38% income tax on any additional earnings. She has an opportunity to work overtime at 1.5 times her base wage of $23.50 per hour. Rounded to the nearest quarter hour, how much overtime must she work to earn enough money (after tax) to buy a canoe that costs $2750 including sales taxes?

(Essay)
4.9/5
(40)

Solve: 5(2 - c) = 10(2c - 4) - 6(3c + 1)

(Essay)
4.9/5
(42)

A web site had 2/7 more hits last month than in the same month of the preceding year. If there were 2655 hits last month, how many were there 1 year earlier?

(Essay)
4.8/5
(40)

Simplify: Simplify:

(Essay)
4.7/5
(41)
Showing 141 - 160 of 223
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)