Deck 13: Factorial Anova: Fixed-Effects Mode
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Question
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/16
Play
Full screen (f)
Deck 13: Factorial Anova: Fixed-Effects Mode
1
Complete the following ANOVA summary table for a two-factor fixed-effects ANOVA, where there are three levels of factor A (teaching method) and two levels of factor B (time of class).
Each cell includes six students and = .05.
Each cell includes six students and = .05.
There are 3 levels of factor A, so J = 3. There are 2 levels of factor B, so K = 2. Each cell has 6 students, so n = 6. N = 3*2*6 = 36.
dfA = J - 1 = 3 - 1 = 2, dfB = K- 1 = 2 - 1 = 1, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 2*1 = 2, dfwith = N - JK = 36 - 3*2 = 30, dftotal = N- 1 = 36 - 1 = 35.
SSA = dfA*MSA = 2*6.5 = 13, SSAB = dfAB*MSAB = 2*5.2 = 10.4,
SSB = SStotal -SSA - SSAB -SSwith = 65 - 13 - 10.4- 39 = 2.6.
MSB = SSB/dfB = 2.6/1 = 2.6; MSwith = SSwith/dfwith = 39/30 = 1.3.
FA = MSA/MSwith = 6.5/1.3 = 5; critical value = .05F2,30 = 3.32 < FA, reject H0.
FB=MSB/MSwith = 2.6/1.3 = 2; critical value = .05F1,30 = 4.17 > FB, fail to reject H0.
FAB =MSAB/MSwith =5.2/1.3 = 4; critical value = .05F2,30 = 3.32 < FAB, reject H0.
dfA = J - 1 = 3 - 1 = 2, dfB = K- 1 = 2 - 1 = 1, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 2*1 = 2, dfwith = N - JK = 36 - 3*2 = 30, dftotal = N- 1 = 36 - 1 = 35.
SSA = dfA*MSA = 2*6.5 = 13, SSAB = dfAB*MSAB = 2*5.2 = 10.4,
SSB = SStotal -SSA - SSAB -SSwith = 65 - 13 - 10.4- 39 = 2.6.
MSB = SSB/dfB = 2.6/1 = 2.6; MSwith = SSwith/dfwith = 39/30 = 1.3.
FA = MSA/MSwith = 6.5/1.3 = 5; critical value = .05F2,30 = 3.32 < FA, reject H0.
FB=MSB/MSwith = 2.6/1.3 = 2; critical value = .05F1,30 = 4.17 > FB, fail to reject H0.
FAB =MSAB/MSwith =5.2/1.3 = 4; critical value = .05F2,30 = 3.32 < FAB, reject H0.
2
Complete the following ANOVA summary table for a two-factor fixed-effects ANOVA, where there are four levels of factor A (grade level) and three levels of factor B (textbook). Each cell includes 11 students and = .05.
A has 4 levels, so J = 4. B has 3 levels, so K = 3. Each cell has 11 students, so n = 11. N = 4*3*11 = 132.
dfA = J- 1 = 4 - 1 = 3, dfB = K - 1 = 3 - 1 = 2, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 3*2 = 6, dfwith = N - JK = 132 - 4*3 = 120, dftotal = N - 1 = 132 - 1 = 131.
SSA = dfA*MSA = 3*5 = 15, SSAB = dfAB*MSAB = 6*25 = 150,
SStotal = SSA + SSB + SSAB + SSwith = 15 + 42 + 150 + 240 = 447.
MSB = SSB/dfB = 42/2 = 21; MSwith = SSwith/dfwith = 240/120 = 2.
FA =MSA/MSwith = 5/2 = 2.5; critical value = .05F3,120 = 2.68 > FA, fail to reject H0.
FB =MSB/MSwith = 21/2 = 10.5; critical value = .05F2,120 = 3.07 < FB, reject H0.
FAB =MSAB/MSwith = 25/2 = 12.5; critical value = .05F6,120 = 2.18 < FAB, reject H0.
dfA = J- 1 = 4 - 1 = 3, dfB = K - 1 = 3 - 1 = 2, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 3*2 = 6, dfwith = N - JK = 132 - 4*3 = 120, dftotal = N - 1 = 132 - 1 = 131.
SSA = dfA*MSA = 3*5 = 15, SSAB = dfAB*MSAB = 6*25 = 150,
SStotal = SSA + SSB + SSAB + SSwith = 15 + 42 + 150 + 240 = 447.
MSB = SSB/dfB = 42/2 = 21; MSwith = SSwith/dfwith = 240/120 = 2.
FA =MSA/MSwith = 5/2 = 2.5; critical value = .05F3,120 = 2.68 > FA, fail to reject H0.
FB =MSB/MSwith = 21/2 = 10.5; critical value = .05F2,120 = 3.07 < FB, reject H0.
FAB =MSAB/MSwith = 25/2 = 12.5; critical value = .05F6,120 = 2.18 < FAB, reject H0.
3
Complete the following ANOVA summary table for a two-factor fixed-effects ANOVA, where there are two levels of factor A (type of counseling) and four levels of factor B (frequency of counseling). Each cell includes six people and = .01.
A has 2 levels, so J = 2. B has 4 levels, so K = 4.
Each cell has 6 people, so n = 6. N = 2*4*6 = 48.
dfA = J - 1 = 2 - 1 = 1, dfB = K - 1 = 4 - 1 = 3, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 1*3 = 3, dfwith = N - JK = 48 - 2*4 = 40, dftotal = N - 1 = 48 - 1 = 47.
MSA = SSA/dfA = 60/1 = 60, MSAB = SSAB/dfAB = 60/3 = 20,
MSwith = MSA/FA = 60/6 = 10; SSwith = MSwith*dfwith = 10*40 = 400,
SSB = SStotal - SSA - SSAB - SSwith = 640 - 60 - 60 - 400 = 120;
MSB = MSB/FB = 120/3 = 40
FA = MSA/MSwith = 60/10 = 6; critical value = .01F1,40 = 7.31 > FA, fail to reject H0.
FB = MSB/MSwith = 40/10 = 4; critical value = .01F3,40 = 4.31 > FB, fail to reject H0.
FAB = MSAB/MSwith = 20/10 = 2; critical value = .01F3,40 = 4.31 > FAB, fail to reject H0.
Each cell has 6 people, so n = 6. N = 2*4*6 = 48.
dfA = J - 1 = 2 - 1 = 1, dfB = K - 1 = 4 - 1 = 3, dfAB = (J - 1)(K - 1) = 1*3 = 3, dfwith = N - JK = 48 - 2*4 = 40, dftotal = N - 1 = 48 - 1 = 47.
MSA = SSA/dfA = 60/1 = 60, MSAB = SSAB/dfAB = 60/3 = 20,
MSwith = MSA/FA = 60/6 = 10; SSwith = MSwith*dfwith = 10*40 = 400,
SSB = SStotal - SSA - SSAB - SSwith = 640 - 60 - 60 - 400 = 120;
MSB = MSB/FB = 120/3 = 40
FA = MSA/MSwith = 60/10 = 6; critical value = .01F1,40 = 7.31 > FA, fail to reject H0.
FB = MSB/MSwith = 40/10 = 4; critical value = .01F3,40 = 4.31 > FB, fail to reject H0.
FAB = MSAB/MSwith = 20/10 = 2; critical value = .01F3,40 = 4.31 > FAB, fail to reject H0.
4
Questions are based on the following plots of cell means. Assume that the within-cell variation is very small.
(1)
(2)
(3)
( 4)
-Which plot indicates that both main effects are significant but the interaction effect is nonsignificant?
A) plot (1)
B) plot (2)
C) plot (3)
D) plot (4)
(1)

(2)

(3)

( 4)

-Which plot indicates that both main effects are significant but the interaction effect is nonsignificant?
A) plot (1)
B) plot (2)
C) plot (3)
D) plot (4)
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Questions are based on the following plots of cell means. Assume that the within-cell variation is very small.
(1)
(2)
(3)
( 4)
-Which plot indicates that neither of the main effects are significant but the interaction effect is significant?
A) plot (1)
B) plot (2)
C) plot (3)
D) plot (4)
(1)

(2)

(3)

( 4)

-Which plot indicates that neither of the main effects are significant but the interaction effect is significant?
A) plot (1)
B) plot (2)
C) plot (3)
D) plot (4)
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
Questions are based on the following plots of cell means. Assume that the within-cell variation is very small.
(1)
(2)
(3)
( 4)
-Which plot(s) indicate(s) significant interaction effects?
A) plots (1) and (2)
B) plots (2) and (3)
C) plots (1), (2), and (3)
D) plots (1) and (4)
(1)

(2)

(3)

( 4)

-Which plot(s) indicate(s) significant interaction effects?
A) plots (1) and (2)
B) plots (2) and (3)
C) plots (1), (2), and (3)
D) plots (1) and (4)
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
The results of a two-factor ANOVA (J = 3, K = 2) show that both main effects are significant, but the interaction is not significant. We need to
A) conduct MCPs to examine the two main effects and the interaction effect.
B) conduct MCPs to examine the interaction effect only.
C) conduct MCPs to examine the two main effects.
D) conduct MCPs to examine one main effect only.
A) conduct MCPs to examine the two main effects and the interaction effect.
B) conduct MCPs to examine the interaction effect only.
C) conduct MCPs to examine the two main effects.
D) conduct MCPs to examine one main effect only.
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-For which source of variation is the null hypothesis rejected at the .10 level of significance?
A) A
B) B
C) AB
D) All of the above
-For which source of variation is the null hypothesis rejected at the .10 level of significance?
A) A
B) B
C) AB
D) All of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-How many cells are there in the design?
A) 6
B) 8
C) 9
D) None of the above
-How many cells are there in the design?
A) 6
B) 8
C) 9
D) None of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-The total sample size for the design is which one of the following?
A) 131
B) 132
C) 134
D) None of the above
-The total sample size for the design is which one of the following?
A) 131
B) 132
C) 134
D) None of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-For which source of variation is the null hypothesis rejected at the .05 level of significance?
A) A
B) B
C) AB
D) All of the above
-For which source of variation is the null hypothesis rejected at the .05 level of significance?
A) A
B) B
C) AB
D) All of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-How many cells are there in the design?
A) 6
B) 10
C) 12
D) None of the above
-How many cells are there in the design?
A) 6
B) 10
C) 12
D) None of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
Questions are based on the following ANOVA summary table (fixed effects):
-The total sample size for the design is which one of the following?
A) 72
B) 74
C) 77
D) None of the above
-The total sample size for the design is which one of the following?
A) 72
B) 74
C) 77
D) None of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
Which of the following would be appropriate for a factorial ANOVA?
A) One categorical dependent variable and one categorical independent variable
B) One categorical dependent variable and one continuous independent variable
C) One continuous dependent variable and one categorical independent variable
D) One continuous dependent variable and two categorical independent variables
A) One categorical dependent variable and one categorical independent variable
B) One categorical dependent variable and one continuous independent variable
C) One continuous dependent variable and one categorical independent variable
D) One continuous dependent variable and two categorical independent variables
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
A researcher is interested in examining the extent to which there is a mean difference in lower-class undergraduate students' attitude toward instruction (interval) based on class modality (face-to-face, hybrid, online) and class standing (freshman or sophomore). Would conducting a factorial ANOVA be appropriate for this study?
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
In a two-factor fixed-effects ANOVA with factors A and B, each of which have four categories, which one of the following occurs?
A) Alternating categories of the factors are not included.
B) Categories 1 and 2 of factor A are crossed with categories 3 and 4 of factor B only.
C) Every combination of factors A and B is included in the design of the study.
D) The first one-half of units in each category in factor A are crossed with the last one-half of unit in each category in factor B; other units and categories are excluded.
A) Alternating categories of the factors are not included.
B) Categories 1 and 2 of factor A are crossed with categories 3 and 4 of factor B only.
C) Every combination of factors A and B is included in the design of the study.
D) The first one-half of units in each category in factor A are crossed with the last one-half of unit in each category in factor B; other units and categories are excluded.
Unlock Deck
Unlock for access to all 16 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck