Solved

A Toothbrush That Costs Ten Cents to Manufacture May Cost

Question 72

Multiple Choice

A toothbrush that costs ten cents to manufacture may cost a consumer $3.00 to buy. According to critics, this is an example of ________.


A) deceptive advertising
B) redlining
C) excessive markup
D) high-pressure selling
E) shoddy manufacturing

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions