Multiple Choice
Ernie has an income of $40 which he plans to spend on cookies and milk. The price of milk is $1 per gallon, and the price of cookies is $2 per dozen. If Ernie buys 12 gallons of milk, how many dozens of cookies will he buy if he spends all of his income?
A) 28
B) 20
C) 14
D) 12
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q153: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -The indifference curves
Q359: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Lizzie's preferences are
Q360: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Olivia's income is
Q361: A constant marginal rate of substitution between
Q362: "Every point on a demand curve represents
Q363: For goods and services that are perfect
Q365: As a consumer moves along an indifference
Q366: Ramen noodles were hotter than ever in
Q367: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5274/.jpg" alt=" -Kristen has an
Q368: Bart consumes food and clothing, which are