Multiple Choice
A company could produce 100 units of a good for $320 or produce 101 units of the same good for $324. The $4 difference in costs is
A) the marginal benefit of producing the 101st unit.
B) the marginal cost of producing the 101st unit.
C) both the marginal benefit and the marginal cost of producing the 101st unit.
D) neither the marginal benefit nor the marginal cost of producing the 101st unit.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q417: Jake is a corn farmer in Nebraska.
Q418: When marginal cost is greater than average
Q419: What are the two components of a
Q420: A firm's long run cost is the
Q421: Minneapolis business Rogue Chocolatier sells specialty chocolate
Q423: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -At point e
Q424: Which of the following statements is CORRECT?<br>A)
Q425: When the marginal product curve is downward
Q426: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB8586/.jpg" alt=" -The above table
Q427: Total product is<br>A) the increase in output