Solved

Grass Valley Mining Mines Three Products

Question 65

Multiple Choice

Grass Valley Mining mines three products.Gold ore sells for $1,000 per ton,variable costs are $400 per ton,and fixed mining costs are $250,000.The segment margin for 2011 was $(100,000) . What were the sales (in tons) for 2011?


A) 375 tons
B) 1,000 tons
C) 250 tons
D) 200 tons

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions