Essay
Junior Company currently buys 30,000 units of a part used to manufacture its product at $40 per unit.Recently the supplier informed Junior Company that a 20 percent increase will take effect next year.Junior has some additional space and could produce the units for the following per-unit costs (based on 30,000 units):
If the units are purchased from the supplier,$200,000 of fixed costs will continue to be incurred.In addition,the plant can be rented out for $20,000 per year if the parts are purchased externally.
Required: Should Junior Company buy the part externally or make it internally?
Correct Answer:

Verified
Produce internally; ...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q42: _ consists of choosing among alternatives with
Q62: Curtis Company sets price equal to cost
Q78: The first step in making a short-run
Q128: Rose Manufacturing Company had the following unit
Q130: The act of choosing among alternatives with
Q131: The operations of Knickers Corporation are divided
Q134: Figure 13-5. Santorino Company produces two models
Q135: A company is considering a special order
Q138: Figure 13-2. ColorPro uses part 87A in
Q140: In order to be classified as a