Solved

Kellman Corporation Kellman Corporation Sells a Product for $18 Per

Question 128

Multiple Choice

Kellman Corporation Kellman Corporation sells a product for $18 per unit, and the standard cost card for the product shows the following costs:
Kellman Corporation Kellman Corporation sells a product for $18 per unit, and the standard cost card for the product shows the following costs:   Refer to Kellman Corporation. Assume that Kellman has sufficient idle capacity to produce the 1,000 units. If Kellman wants to increase its operating profit by $5,600, what would it charge as a per-unit selling price? A)  $18.00 B)  $10.00 C)  $11.00 D)  $16.60 Refer to Kellman Corporation. Assume that Kellman has sufficient idle capacity to produce the 1,000 units. If Kellman wants to increase its operating profit by $5,600, what would it charge as a per-unit selling price?


A) $18.00
B) $10.00
C) $11.00
D) $16.60

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions