Solved

Tulip Inc Uses Standard Costing, and Its Manufacturing Standards Are as as Follows

Question 34

Multiple Choice

Tulip Inc. uses standard costing, and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound, and 3 hours of labor at $10 per hour. Budgeted production last period was 5,000 units, and actual production was 4,800 units. Last period, Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000, and used 15,000 labor hours, costing $145,000. What is the journal entry to record the purchase of materials?


A)
Tulip Inc. uses standard costing, and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound, and 3 hours of labor at $10 per hour. Budgeted production last period was 5,000 units, and actual production was 4,800 units. Last period, Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000, and used 15,000 labor hours, costing $145,000. What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
B)
Tulip Inc. uses standard costing, and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound, and 3 hours of labor at $10 per hour. Budgeted production last period was 5,000 units, and actual production was 4,800 units. Last period, Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000, and used 15,000 labor hours, costing $145,000. What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
C)
Tulip Inc. uses standard costing, and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound, and 3 hours of labor at $10 per hour. Budgeted production last period was 5,000 units, and actual production was 4,800 units. Last period, Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000, and used 15,000 labor hours, costing $145,000. What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
D)
Tulip Inc. uses standard costing, and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound, and 3 hours of labor at $10 per hour. Budgeted production last period was 5,000 units, and actual production was 4,800 units. Last period, Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000, and used 15,000 labor hours, costing $145,000. What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions