Solved

Table 212 At 20 Units of Output in Table 21

Question 120

Multiple Choice

Table 21.2  Output (units per day)  0102030 Total cost (dollars per day)  $40$54$62$80\begin{array}{|l|r|r|r|r|}\hline \text { Output (units per day) } & 0 & 10 & 20 & 30 \\\hline \text { Total cost (dollars per day) } & \$ 40 & \$ 54 & \$ 62 & \$ 80\\\hline\end{array}

At 20 units of output in Table 21.2,the average variable cost is


A) $1.10 per unit.
B) $1.75 per unit.
C) $2.00 per unit.
D) $3.10 per unit.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions