Solved

An IPad Costs $200 a Day to Produce and One

Question 77

Multiple Choice

An iPad costs $200 a day to produce and one factory can produce 3000 tablets per day. If the reject rate is 4%, how much could the company save if it cut the defect rate to 2%?


A) $12,000
B) $1,200
C) $24,000
D) $2,400

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions