Multiple Choice
Teanna sells hand-painted wood signs for $30 each. If her cost of producing each sign is $7, which of the following is $23?
A) cost of goods sold
B) net income
C) gross profit
D) operating expense
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q19: If the liabilities of a business are
Q20: When Alibaba went public and sold shares
Q21: What are assets that are not easily
Q22: What does an airplane that FedEx owns
Q23: Which of the following describes the ease
Q25: After Collin subtracts the taxes and interest
Q26: Which of the following is NOT a
Q27: Joanne provides piano lessons to students in
Q28: George has a large collection of hockey
Q29: Cash, marketable securities, notes receivable, and merchandise