Multiple Choice
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 per can. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $20, which of the following consumption combinations will you choose?
A) 3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis.
B) 2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis.
C) 5 slices of pizza and no Diet Pepsi.
D) 4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis.
E) None of the above answers is correct.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q13: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -The figure above
Q14: Suppose Alice spends her entire budget on
Q15: Utility is the<br>A) economic term for consumption
Q16: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -The above table
Q17: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -The above table
Q19: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -Over the past
Q20: Suppose that Jen receives 400 units of
Q21: Katie has $15. She likes M&Ms and
Q22: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -Suppose that you
Q190: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg" alt=" -Which of the