menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Business
  3. Study Set
    Microeconomics Australia
  4. Exam
    Exam 12: Consumer Choice and Demand
  5. Question
    -Sushi Costs $3 Per Piece
Solved

-Sushi Costs $3 Per Piece

Question 26

Question 26

Multiple Choice

  -Sushi costs $3 per piece. Cynthia's total utility after eating one piece is 30 and her total utility after eating 2 pieces is 51, so her marginal utility from the second piece is A)  17. B)  21. C)  51. D)  10. E)  7.
-Sushi costs $3 per piece. Cynthia's total utility after eating one piece is 30 and her total utility after eating 2 pieces is 51, so her marginal utility from the second piece is


A) 17.
B) 21.
C) 51.
D) 10.
E) 7.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q21: Katie has $15. She likes M&Ms and

Q22: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -Suppose that you

Q24: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -The table above

Q25: Which of the following describes what happens

Q27: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -Given the data

Q28: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -When the relative

Q30: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7671/.jpg" alt=" -The table above

Q31: Suppose that Misty likes pizza and hotdogs.

Q190: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB1458/.jpg" alt=" -Which of the

Q254: A budget line<br>A) shows the limits to

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines