Solved

Tulip IncUses Standard Costing,and Its Manufacturing Standards Are as Follows: 2

Question 104

Multiple Choice

Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials?


A) Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
B) Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
C) Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)
D) Tulip Inc.uses standard costing,and its manufacturing standards are as follows: 2 pounds of materials at $13 per pound,and 3 hours of labor at $10 per hour.Budgeted production last period was 5,000 units,and actual production was 4,800 units.Last period,Tulip purchased and used 9,800 pounds of materials for $135,000,and used 15,000 labor hours,costing $145,000.What is the journal entry to record the purchase of materials? A)    B)    C)    D)

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions