Multiple Choice
Henry Sweet Co.currently makes 6" candy sticks that it sells for $0.20 each.Henry can make 12" candy sticks out of two 6" candy sticks by melting them together,which costs an additional $0.03 per 12" stick.Henry can sell the 12" sticks for $0.45.Henry has enough capacity to make 10,000 6" candy sticks per month,and enough demand to sell all the candy sticks it can manufacture,whether 6" or 12".Should Henry sell 6" or 12" candy sticks,and how much additional profit will its decision bring in per month?
A) Sell 6" sticks,additional $100
B) Sell 6" sticks,additional $250
C) Sell 12" sticks,additional $100
D) Sell 12" sticks,additional $250
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q25: Legacy Company currently produces three products from
Q26: A relevant cost is one that will
Q27: Almond has received a special order for
Q28: Olive Corp.currently makes 20,000 subcomponents a year
Q29: The first step in the managerial decision
Q31: A special-order decision analysis should not be
Q32: The accounting firm of Pie and Lowell
Q33: Consider the most constrained resource you have:
Q34: Which of the following types of decisions
Q35: Reno Corp.produces three products,and is currently facing