Multiple Choice
Spencer Inc.manufactures a product that costs $36 per unit plus $32,000 in fixed costs each month.Spencer currently sells 1,000 of these units per month for $80 each.If Spencer leased a machine for $8,000 a month,it could add features to the product that would allow it to sell for $120 each.It would cost an additional $12 per unit to add these features.How much would Spencer have to charge for the product with additional features to make it worthwhile to lease the machine?
A) $48
B) $76
C) $88
D) $100
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q125: Which of the following steps in the
Q126: A make-or-buy decision is the same as:<br>A)an
Q127: Opportunity costs are important in special-order and
Q128: Hamilton,Inc.has two divisions,Parker and Blaine.Following is the
Q129: Hamilton,Inc.has two divisions,Parker and Blaine.Following is the
Q131: A special-order decision analysis should not be
Q132: It costs Elmwood,Inc.$78 per unit to manufacture
Q133: What is the term for the most
Q134: It costs Camp,Inc.$35 per unit to manufacture
Q135: Power Inc.has two divisions,Windsor and Ridge.Following is