Multiple Choice
Gardenia Corp.has a selling price of $15,fixed costs of $25,000,and contribution margin of $65,000.If Gardenia sells 13,000 units,how much are variable costs per unit?
A) $2.00
B) $5.00
C) $7.00
D) $10.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q49: Acme Company sold 900 units for $110
Q50: R-square tells managers how much of the
Q51: Star,Inc.used Excel to run a least-squares regression
Q52: The contribution margin ratio is calculated as
Q53: If a firm uses absorption costing,which of
Q55: The slope of the cost line on
Q56: Chill Out Novelties sells ice cream bars
Q57: Which of the following is the correct
Q58: The cost estimating approach that uses the
Q59: The contribution margin ratio is:<br>A)the contribution margin