Multiple Choice
Yuma,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yuma makes 2,000 teddy bears each month.Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor.Yuma uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing.The cost associated with Sewing is $15,000 a month,allocated on the basis of direct labor hours.The cost associated with Processing is $10,000 a month,allocated on the basis of batches.Teddy bears use 1/2 of the direct labor hours,and 35% of total batches.What is the total manufacturing cost for one teddy bear?
A) $2.50
B) $4.50
C) $7.00
D) $8.00
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q73: Atlanta Systems produces two different products,Product A,which
Q74: Elmwood Company has identified seven activities as
Q75: The cost of scrap and rework is
Q76: Internal failure costs result from defects that
Q77: An activity cost driver is:<br>A)a measure of
Q79: Managers who use activity-based management should begin
Q80: Hadley,Inc.manufactures a product that uses $15 in
Q81: Pecan Inc.produces water valves.Overhead costs have been
Q82: Harwell,Inc.uses a traditional volume-based costing system in
Q83: Lynwood,Inc.produces two different products (Product A and