Multiple Choice
Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 7.3 grams per unit of output and the price standard of $6.00 per gram. In January the company produced 3,400 units using 24,870 grams of the direct material. During the month the company purchased 27,400 grams of the direct material at $6.10 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for January is:
A) $2,482 F
B) $2,740 U
C) $2,482 U
D) $2,740 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q121: Fluegge Inc. has provided the following data
Q122: Milar Corporation makes a product with the
Q123: Vermeillen Corporation uses a standard costing
Q124: Thyne Inc. has provided the following data
Q125: Suver Corporation has a standard costing system.
Q128: The following labor standards have been established
Q129: Tharaldson Corporation makes a product with the
Q131: Bulluck Corporation makes a product with the
Q225: Variable manufacturing overhead is applied to products
Q410: The standard price per unit for direct