Multiple Choice
Leonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards: The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
The materials price variance for August is:
A) $2,900 U
B) $2,624 U
C) $2,900 F
D) $2,624 F
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q33: The following data have been provided by
Q34: Fluegge Inc. has provided the following data
Q35: Pippin Inc. has provided the following data
Q36: Miguez Corporation makes a product with the
Q37: Mcphail Inc. has a standard cost system.
Q39: Majer Corporation makes a product with the
Q40: Kartman Corporation makes a product with the
Q41: Descamps Inc. has provided the following data
Q42: Wolery Inc. has provided the following data
Q43: Tharaldson Corporation makes a product with the