Multiple Choice
The Carter Corporation makes products A and B in a joint process from a single input, R. During a typical production run, 50,000 units of R yield 20,000 units of A and 30,000 units of B at the split-off point. Joint production costs total $90,000 per production run. The unit selling price for A is $4.00 and for B is $3.80 at the split-off point. However, B can be processed further at a total cost of $60,000 and then sold for $7.00 per unit.If product B is processed beyond the split-off point, the financial advantage (disadvantage) as compared to selling B at the split-off point would be:
A) $36,000 per production run
B) $96,000 per production run
C) ($42,000) per production run
D) ($10,000) per production run
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q362: Bruce Corporation makes four products in a
Q363: Drew Cane Products, Incorporated, processes sugar cane
Q364: The Cook Corporation has two divisions-East and
Q365: Two products, QI and VH, emerge from
Q366: Most of the opportunities to reduce the
Q368: Hennig Plastics Equipment Corporation has developed a
Q369: Minden Corporation estimates that the following costs
Q370: Bertucci Corporation makes three products that use
Q371: Hanisch Corporation would like to use target
Q372: Mae Refiners, Incorporated, processes sugar cane that